Hotel Mercure Kraków Stare Miasto - projekt z certyfikatem BREEAM

Hotel Mercure Kraków Stare Miasto - projekt z certyfikatem BREEAM

Turyści odwiedzający Kraków mogą korzystać z najnowocześniejszego hotelu Mercure w Małopolsce. Powstały zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego, flagowy obiekt grupy Orbis, to jedna z największych inwestycji sieci Mercure w tym regionie. Hotel zlokalizowany jest naprzeciwko Galerii Krakowskiej przy Dworcu Głównym PKP, pośród wielu innych obiektów turystycznych. Mercure Kraków Stare Miasto, jako obiekt wyższej klasy, uzupełnia ofertę znajdującego się w sąsiedztwie zespołu hoteli ekonomicznych. Czytaj dalej

 

Czterogwiazdkowy obiekt sieci Orbis zaprojektowany został przez zespół architektów: Tadeusza Półchłopka, Mirosława Stępnia, Marka Korskiego i Krzysztofa Poprocha z biura projektowego ABP. Składa się z siedmiu kondygnacji dobrze rozplanowanej przestrzeni, odpowiadającej najnowszym standardom hotelarstwa. W minimalistycznej, zaokrąglonej bryle, utrzymanej w jasnobeżowej, oszczędnej kolorystyce mieści się prawie 200 pokoi w dziewięciu wariantach, trzy pokoje dedykowane osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, 300m2 powierzchni wielofunkcyjnej, zaplecze konferencyjne, a także restauracja i fitness room. Bezpośrednie sąsiedztwo Starego Miasta zapewnia bliskość ważnych, z punktu widzenia turystycznego, lokacji oraz pełną gamę dostępnych atrakcji.


 Hotel Mercure Kraków Stare Miasto


Elewację hotelu stanowi podwieszany, wentylowany system StoVentec R, który tworzy łuk elewacji frontowej i wewnętrznej. Zapewnia on ciągłą wymianę powietrza, co poprawia odprowadzanie wilgoci i daje pewność długoletniej ochrony ścian oraz przyjemny klimat we wnętrzu hotelu. Zasadniczą częścią tego systemu jest płyta nośna z innowacyjnego granulatu pochodzącego z przetworzonej stłuczki szklanej. Jej właściwości – niski współczynnik rozszerzalności termicznej, niewielki ciężar, czystość ekologiczna, odporność na wilgoć oraz na działanie czynników atmosferycznych, poprawiają funkcjonalność i ogólną trwałość konstrukcji. Wykorzystana bezspoinowa elewacja umożliwiła zastosowanie wyprawy o drobnym uziarnieniu. Do zaakcentowania wybranych elementów elewacji wykorzystano płyty elewacyjne StoDeco Plan, a okiennice podkreślono przy użyciu opasek okiennych StoDeco Profil. Oba produkty z linii StoDeco wykonane są z ekologicznego, bardzo lekkiego Verofillu®, dzięki czemu estetycznie podkreślają fasadę hotelu, nie obciążając przy tym konstrukcji.


 Hotel Mercure Kraków Stare Miasto

 

Czytaj również: Designerskie Osiedle Domowe w Krakowie, zwycięzcą konkursu - Fasada Roku 2016


Bliskość krakowskiego Dworca Głównego PKP i dworca autobusowego oraz licznych przystanków komunikacji miejskiej zapewnia dużą wygodę komunikacji, ale jest też znacznym źródłem hałasu. Ulica Pawia leży w rejonie obleganym przez turystów i mieszkańców, więc charakterystyczny dla centrów wielkich miast harmider wybrzmiewa tu praktycznie przez całą dobę. Projektując krakowski Hotel Mercure, architekci zadbali o odpowiednie rozwiązania akustyczne, aby lokalizacja nie wpływała negatywnie na komfort pobytu w obiekcie - zastosowany system StoVentec R poprawia izolacyjność akustyczną budynku o ok. 10dB.


 Hotel Mercure Kraków Stare Miasto


Założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który spełni standardy ekologicznego budownictwa oraz nowoczesnego hotelarstwa. Nie sposób jednak pominąć w realizacji akcentów historycznych, do których wykorzystania skłania lokalizacja hotelu. Bliskość Starego Miasta, niezliczona ilość zabytków, wraz z bogatą historią Krakowa sprawiły, że w hotelu zauważyć można ciekawe połączenia ozdób z różnych epok. Zestawienie modernistycznych trendów z dekoracjami i replikami obrazów sprzed ponad 400-stu lat tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Najważniejszym elementem są wiernie odtworzone Głowy Wawelskie, przedstawiające krakowskich mieszczan z czasów dynastii Jagiellonów, które oglądać można na ścianie głównej recepcji. Z kolei w lobby hotelowym gości witają portrety dwóch królowych: Barbary Radziwiłłówny i Elżbiety Habsburżanki, najsłynniejszych dam polskiego renesansu. Jednak Jagiellonów spotkać można nie tylko w przestrzeniach wspólnych – na ścianach pokojów umieszczono bowiem wielkoformatowe wydruki litografii przedstawiające królową Bonę i króla Zygmunta Starego.


Hotel zlokalizowany jest naprzeciwko Galerii Krakowskiej przy Dworcu Głównym PKP


Mercure Kraków Stare Miasto to pierwszy obiekt w grupie Orbis, który posiada certyfikat BREEAM. System certyfikacyjny BREEAM, opracowany przez Building Research Establishment Global, definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. – By móc uzyskać certyfikat, konieczne było spełnienie wymaganych standardów zarówno na etapie projektowym, jak i na etapie wykonawczym i powykonawczym – wyjaśnia arch. Mirosław Stępień z Autorskiego Biura Projektowego ABP. – Hotel Mercure w Krakowie uzyskał certyfikację na poziomie „very good”, co potwierdza wysoką efektywność energetyczną budynku, zastosowanie prawie wyłącznie ekologicznych materiałów, produkowanych w zakładach posiadających certyfikat IS0 9001:2008; wysoką jakość środowiska wewnętrznego, wysoką jakość gospodarki wodnej i zarządzanie ekologiczne odpadami oraz dostępność środków transportu miejskiego dla personelu i gości hotelowych. Poziom ten był badany na etapie projektowania, realizacji i eksploatacji hotelu – dodaje.


 Hotel Mercure Kraków Stare Miasto


Czytaj również: Muzeum poświęcone alpinistom - wyjątkowy projekt autorstwa Zahy Hadid i Petera Irmschera


Patrząc na Mercure Kraków Stare Miasto, warto mieć na uwadze, że jest on efektem niezwykle świadomego projektowania. Podporządkowanie procesu jego powstawania systemowi certyfikacyjnemu zaowocowało zastosowaniem szeregu innowacyjnych rozwiązań, które wyznaczają nowe standardy ochrony zasobów naturalnych w budownictwie.

 

 Hotel Mercure Kraków Stare Miasto


Źródło: inplusPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 277

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >