Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych

Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych

Myśląc o dzisiejszych przestrzeniach biurowych stoimy przed wyzwaniem dopasowania ich do postpandemicznej normalności, czyli dystansu społecznego i wszechobecnych środków ostrożności. Obecnie, mimo restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa, każde biuro można zagospodarować tak, by było ono wykorzystane nawet w 90 proc. W siedzibie JLL w Madrycie udało się to dzięki Pivot Space. Jak efektywnie adaptować się do nowych warunków i dlaczego biura będą teraz pracować w modelu „hub and club”? Czytaj dalej

 

„Pivot” oznacza stały punkt wspierający coś, co się obraca lub równoważy tak, by zmienić kierunek. W branży real estate i fit out to model projektowania przestrzeni wspólnych w taki sposób, aby były wielofunkcyjne i łatwe do reorganizacji w każdej chwili. W dobie koronawirusa i konieczności zachowania dystansu społecznego przestrzeń tzw. rotująca sprawdza się najlepiej w projektowaniu dawnego biura „na nowo”.

 

 Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych


– Proponujemy naszym klientom, by ponownie przyjrzeli się swoim biurom i sprawnie dopasowali je do norm i oczekiwań, które pozostawił po sobie COVID-19. Re-imagine to filozofia mądrego i zwinnego dostosowania dostępnej przestrzeni do nowych warunków tak, by miejsce pracy było bezpieczne, ale też wydajne, elastyczne, nowoczesne i estetyczne. Zdalne wykonywanie obowiązków będzie coraz częściej łączone z obecnością w biurach. Te zaś przyjmują rolę „hub and club”, co oznacza stwarzanie takich środowisk pracy, które sprzyjają współpracy, spotkaniom biznesowym i towarzyskim, naradom oraz interakcji tak bardzo potrzebnej, by działać produktywnie i kreatywnie w biznesie – wyjaśnia Danuta Barańska, Creative Director w Tétris.

 

Wracam do biura

Badania JLL pokazują, że 58 proc. respondentów tęskni za biurem. Szczególnie ten sentyment odczuwają przedstawiciele pokoleń milenijnych. Choć wiele mówi się o pracy zdalnej jako nowym trendzie, który wyznaczył koronawirus, to „odmrażanie” przestrzeni biurowych jest nieuniknione i nabiera tempa. Według danych z raportu Pracuj.pl, 90 proc. zapytanych osób chciałoby mieć możliwość łączenia pracy w biurze i w jakimś stopniu działań zdalnych.

 

Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych

 

Czytaj również: Ruszasz z własnym biznesem hotelowym? Dobrze się do niego przygotuj!

 

– To naturalna kolej rzeczy. W czasie restrykcji odnalezienie się w systemie „remote work” było priorytetem. Dzięki temu efektywność takiej pracy wydaje się zadowalająca. Jednak po kilku miesiącach działania z domu, pracownicy po prostu tęsknią za możliwością spotykania się w biurze, pracy w skupieniu w profesjonalnym środowisku biurowym i coworkingu. Takie obserwacje płyną między innymi z biura JLL w Madrycie, gdzie pracownicy wrócili do swoich obowiązków w przemodelowanej przestrzeni – mówi Danuta Barańska.

 

Dzięki zastosowaniu zasad aranżacji Pivot Space możliwość wykorzystania dotychczasowego miejsca pracy przy zachowaniu odpowiednich warunków ostrożności i wymaganego dystansu społecznego osiągnięto na poziomie 94 proc. Udało się zaaranżować 90 proc. stanowisk operacyjnych, zwiększyć liczbę miejsc przeznaczonych do bezpiecznych spotkań, a w strefie kawiarnianej zapewnić 60 proc. przestrzeni.

 

Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych

 

– Re-aranżacja biura w Madrycie to duży sukces i przykład sprawnej organizacji miejsc do współpracy tak, by użyć tego, co dostępne w nowej aranżacji. Podstawą jest profesjonalna analiza i planowanie oraz projekt z wykorzystaniem mebli modułowych. Styl „remote” może być wygodnym uzupełnieniem modelu współpracy, ale nigdy nie zastąpi interakcji „face to face”, co podkreślają sami pracownicy, choćby z przykładowego biura JLL – wyjaśnia Barańska.

 

Europejskie standardy w Polsce

To, co warto wyróżnić w madryckim biurze JLL, to nadanie 2600 mkw. nowego wymiaru szytego na miarę postpandemicznej rzeczywistości. Pracownicy docenili między innymi „half-moon space”, elastyczną przestrzeń zapewniającą możliwość pracy w strefie chill out. Stworzono również tak zwane huddle rooms, czyli małe, prywatne sale konferencyjne czy też pokoje kominkowe, tj. przyjazne miejsca do kameralnych spotkań biznesowych. W strefach kawiarnianych, open space oraz obszarach wyznaczonych do pracy w skupieniu podstawą są bariery oddzielające stoliki – najlepiej naturalne, roślinne – oraz powierzchnie łatwe do czyszczenia i dezynfekcji.

 

Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych

 

Czytaj również: Polski przedsiębiorca - jakie ma prawa i jak są one przestrzegane?

 

– W aranżacji typu Pivot Space to meble, najlepiej modułowe, wykorzystywane są do tego, by dosłownie nawigować ruch w biurze. Pomagają one w wyznaczeniu stref spotkań oraz miejsc do pracy indywidualnej. To model z powodzeniem stosowany w dużych firmach na całym świecie, wdrażany również w Polsce. Umożliwia wyznaczenie ruchu jednokierunkowego tak, aby minimalizować gromadzenie się osób w jednym miejscu oraz organizację przestrzeni do interakcji jeden na jeden lub pracy w zespołach, gdzie ustawienie stolików, wysokich krzeseł czy zabudowanych foteli ma kluczowe znaczenie. W ramach idei „hub and club” biuro ma łączyć ludzi zawodowo i towarzysko, a tzw. Pivot Spaces pozwalają to robić w sposób bezpieczny – mówi Creative Director, Tétris.

 

Pivot space opiera się na meblach

W takim biurze można wykorzystać m.in.:

  • jednoosobowe fotele z wysokimi oparciami;
  • biurka i stoliki modułowe, łączone i rozkładane w różnych ustawieniach;
  • fotele i kanapy składające się z modułów, które można łączyć na różne sposoby;
  • bariery oddzielające różne strefy pracy w formie roślin, ścianek, zasłon etc.;
  • meble niestandardowe, wykonane na zamówienie, dopasowane do wybranej przestrzeni.

 

– Pivot spaces są coraz bardziej doceniane w Polsce. Sprawdzają się w obecnych warunkach re-aranżacji biur po koronawirusie. Nadal jako pracownicy i pracodawcy jesteśmy w ciągłej gotowości. Kryterium oceny biura zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Teraz bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu, dalej są nowoczesne technologie czy design, które powinny służyć także temu pierwszemu. Taki sposób postrzegania rzeczywistości i miejsca pracy zostanie z nami na dłużej. Jednak dzięki rozwiązaniom typu pivot od Tétris oraz wyobraźni i umiejętności dostosowania się do nowej normalności, rodzimi pracodawcy bardzo dobrze radzą sobie z reaktywacją swoich biur, reorganizacją biznesu i modelu pracy – podkreśla Danuta Barańska.

 

Biura jutra – co dalej?

Według ekspertów Tétris, w Pivot Spaces coraz śmielej będą implementowane rozwiązania IoT. W głównej mierze chodzi o tworzenie bezdotykowych miejsc pracy. Silna koncentracja na sterylności i higienie w biurach ma na celu zapewnienie poczucia komfortu pracownikom. Powszechne stanie się wykorzystanie technologii do kierowania natężeniem ruchu w biurze, rezerwowania sal konferencyjnych, wypełnianie elektronicznych kwestionariuszy zdrowotnych, a także screening i narzędzia biometryczne. Proces digitalizacji miejsc pracy wesprą oczywiście aplikacje mobilne oraz systemy BIM (Building Information Modelling), które dzięki IoT dostarczą informacji o dostępności sal, liczby osób przebywających w danym pomieszczeniu czy czystości powietrza w danym obszarze.

 

Hub and club, rozwiązania IoT - tak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w przestrzeniach biurowych

 

– Technologie smart w biurach to kierunek zmian bez biegu wstecznego. Jednak czas wykorzystywać je również w celach tworzenia miejsc przyjaznych środowisku. Zielone biura i zrównoważony rozwój firm oraz nowoczesne technologie nie są trendami, ze sobą rywalizującymi, tylko systemami ze sobą połączonymi, które mądrze zaprojektowane, dają świetne rezultaty. Przyszłość biur w Polsce to przestrzenie „hub and club” w stylu Pivot Spaces z wykorzystaniem narzędzi IT, które wspierają ekologię – podsumowuje Danuta Barańska, Cretive Director w Tétris.

2020-08-24
Źródło: Linkleaders / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 240 Grupa: Trudne tema... sprawdź sobie http://kancelaria-kurowski.pl. Myślę, ze nie pożałujesz :)
  • Kleje przemysłowe Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... W sumie daleko szukacie, a przecież są firmy typu ataszek.pl , gdzie mają w ofercie masę najróżniejszych klejów. Znajdziecie tam kleje, które będą odporne na...
  • Wykończenie wnętrz Liczba postów: 16 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się, ważne aby na początku ustalić styl naszego wnętrza, a później pod tym kątem dobierać meble. Jeśli chodzi o salon, to ja proponują stylowy duży naro...
  • Reklama firmy Liczba postów: 239 Grupa: Trudne tema... Reklama firmy to nie takie proste zagadnienie jak się może wydawać. Generalnie bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ciężko uzyskać satysfakcjonujące efekty.....
  • klej do butów Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Witam! Kokordom, klej TADAM® możesz kupić i wypróbować. To najlepszy sposób na zapoznanie się z jego mocą działania. Gdyby pojawiły się pytania, chętnie na n...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16113 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >