Ile lat Polak musi oszczędzać na mieszkanie?

Ile lat Polak musi oszczędzać na mieszkanie?

31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania. Z badań wynika, że najbezpieczniejszą formą lokowania nadwyżek finansowych jest inwestowanie na rynku nieruchomości. Sieć biur nieruchomości Metrohouse sprawdziła, ile czasu należy odkładać na zakup mieszkania w największych miastach w Polsce. Czytaj dalej

 

Oszczędzanie na mieszkanie


Polacy coraz bardziej cenią inwestowanie w nieruchomości. Taki kierunek zarządzania własnymi pieniędzmi respondenci uznali za bezpieczniejszy nawet od deponowania środków na kontach i lokatach bankowych. Są to wnioski z ostatniego Raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec oszczędzania” (PBS, X 2014). – Prawie co piąty Polak za  najbezpieczniejszą lokatę kapitału uznaje inwestowanie w ziemię i nieruchomości, wynika z naszych ostatnich badań, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Dzieje się tak dlatego, że tego typu inwestycje mają formę materialną, przez co kojarzą się nam ze stabilizacją w niepewnych czasach. Wskaźnik zaufania wyraźnie wzrósł od zeszłego roku i moim zdaniem ten trend się nie zmieni. 


Sieć biur nieruchomości Metrohouse przeprowadziła symulację, która pokazuje jak długo należy pracować w poszczególnych miastach, aby kupić za gotówkę 40-metrowe mieszkanie. – Oczywiście nasze zestawienie należy traktować jako symulację. Przecież rzadko kto ma komfort odkładania całego swojego miesięcznego wynagrodzenia na poczet zakupu mieszkania. Nie wiemy też jak będą kształtować się ceny mieszkań za kilka lat. Mimo to nawet taka symulacja pokazuje już teraz istotne dysproporcje w dostępie do rynku mieszkań. Dokładnie widać, gdzie średnie wynagrodzenia korespondują w lepszy sposób z cenami mieszkań, a gdzie szanse na gotówkowy zakup są dość pozorne, mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Aby urealnić wyniki badań w każdym województwie posłużono się średnimi wynagrodzeniami netto dla danego regionu, natomiast ceny m kw. to aktualne ofertowe stawki mieszkań w poszczególnych miastach. – Mając na uwadze kilkuprocentowy margines negocjacji, czas oszczędzania na mieszkanie może być nieco krótszy, mówi Marcin Jańczuk.

 

Czytaj również: Ostatni dzwonek na wymianę okien przed zimą

 



Dane: obliczenia własne na podstawie danych GUS, Metrohouse, Szybko.pl. Ceny dotyczą rynku wtórnego.



W najlepszej sytuacji są mieszkańcy woj. lubuskiego, śląskiego i łódzkiego. W tych regionach odkładając średnie wynagrodzenie w ciągu roku uzbieramy na ponad 8 m kw. mieszkania, tak więc na dwupokojowe mieszkanie w stolicy województw (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Katowice, Łódź) odłożymy w czasie krótszym niż 5 lat. Rok dłużej muszą odkładać na własną ”dwójkę” mieszkańcy woj. opolskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego (Opole, Szczecin, Kielce).

Czytaj również: Fundusze nieruchomości wciąż w koniunkturalnej zapaści


Nagorzej w zestawieniu wypada Małopolska. Jeśli statystyczny mieszkaniec województwa chciałby odkładać całe swoje wynagrodzenie na mieszkanie, swój cel zrealizuje dopiero po prawie 9 latach. W ciągu roku zdoła odłożyć kwotę, która pozwoli na zakup zaledwie 4,6 m kw. mieszkania. Przypomnijmy, że Kraków zajmuje drugie miejsce pod względem cen mieszkań w Polsce. Prym cenowy wiedzie Warszawa. Mimo, że tu wynagrodzenia są najwyższe, to i tak mieszkaniec Mazowsza potrzebuje 7,5 roku aby mógł myśleć o zakupie dwupokojowego lokalu w stolicy. Równie długi okres oczekiwania ma miejsce w Wielkopolsce, gdzie na lokum w Poznaniu trzeba oszczędzać ponad 7 lat. Mieszkańcy Podkarpacia także nie mają powodów do zadowolenia. W porównaniu do średnich wynagrodzeń ceny ofertowe mieszkań kształtują się na dość wysokich poziomach, co sprawia, że na własne M muszą odkładać całe wynagrodzenie również przez 7 lat.


W skali całego kraju średni czas oszczędzania na własne M wynosi nieco ponad 6 lat. Podkreślmy, że jest to możliwe tylko w przypadku przeznaczenia na ten cel całego wynagrodzenia. Tylko kto może sobie na to pozwolić?



2014-10-31
Źródło: Metrohouse / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 226 Grupa: Trudne tema... Dużym wsparciem będzie na pewno kontakt z psychologiem, jeśli chcemy być bardziej anonimowi to zawsze można skorzystać z pomocy psycholog online.
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 62 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • samochód Liczba postów: 130 Grupa: Trudne tema... Czy korzystaliście również z jazdy próbnej?
  • Studia - ważny wybór Liczba postów: 43 Grupa: Trudne tema... Jest mnóstwo czynników determinujących opłacalność zapisania się na studia wyższe, opłacenie czesnego i rozpoczęcie zdalnej edukacji. Choć nauka na odległość wy...
  • Zabawki dla dzieci Liczba postów: 39 Grupa: Trudne tema... W jaki sposób Wy dbacie o zdrowie Waszych dzieci i dlaczego? Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowałem się na zakup produktów medycznych dla dzieci, np. aspiratora....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 261

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >