Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Czas, jaki jest potrzebny do sprzedaży mieszkania stanowi swego rodzaju wskaźnik sytuacji na rynku mieszkaniowym. Wydłuża się on, gdy na rynku panuje marazm, a sprzedających jest więcej od tych, którzy są zainteresowani kupnem.

 

Z kolei wraz z poprawą koniunktury przeciętny okres ekspozycji niezbędny do znalezienia kupca ulega zazwyczaj skróceniu. Okres wakacyjny na rynku nieruchomości postrzegany jest jako okres zastoju. Wakacyjne wojaże zwykle nie sprzyjają czynieniu dalekosiężnych planów angażując potencjalnych nabywców mieszkań emocjonalnie i finansowo. Mimo tego nawet w szczycie sezonu urlopowego ruch na rynku nieruchomości nie zamiera w całości. Na rynku zawsze znajdą się osoby, które właśnie w tym momencie finalizują transakcje. Poniżej zaprezentowano dane za lipiec dotyczące średniego czasu niezbędnego do sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego dla transakcji, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.. Zagregowano je z rynku warszawskiego, gdańskiego, krakowskiego, poznańskiego oraz wrocławskiego.

 

 

W lipcu średni czas ekspozycji, jaki potrzebny był do sprzedaży mieszkania w zależności od jego ceny sięgał od 3 do ponad 8 miesięcy. Średnio najdłużej na znalezienie drugiej strony transakcji czekali właściciele najdroższych mieszkań (o cenie powyżej 900 tys. zł). Musieli oni czekać przeciętnie 250 dni na finalizację transakcji sprzedaży. Wbrew pozorom najszybciej do transakcji dochodziło nie w wypadku najtańszych mieszkań. Najkrótszy czas od podpisania umowy pośrednictwa do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży dotyczył mieszkań w cenie 300 – 600 tys. zł.

 

Czytaj również: Rekordowa sprzedaż gruntów rolnych

 

W tym wypadku wystarczały na to przeciętnie trzy miesiące. Transakcji, których przedmiotem były mieszkania w tej kategorii cenowej było równocześnie najwięcej. Najtańsze mieszkania (w cenie do 300 tys. zł) oraz mieszkania w cenie z przedziału 600 – 900 tys. zł czekały na nowego nabywcę średnio 4 miesiące. Jak pokazują ostatnie transakcje sprzedający mieszkania powinni w obecnej sytuacji rynkowej założyć realny czas sprzedaży na poziomie co najmniej trzech miesięcy. Tymczasem do końca roku zostały już tylko cztery miesiące, a więc jeśli planowaliśmy uzyskać środki ze sprzedaży mieszkania jeszcze w tym roku to nie powinniśmy zwlekać z wystawieniem oferty na rynku.

 

2012-09-03
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Bezpieczeństwo w magazynie Liczba postów: 66 Grupa: Aktualności Użytkownik fikson napisał: Użytkownik morales napisał: Użytkownik kolakowski napisał: Weźcie pod uwagę to, że głównie na bezpieczeństwo pracy ma wpływ wyposażen...
  • panorama jako reklama firmy? Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Panorama była popularna jeszcze jakieś 10 lat temu . Pamiętam te ich wielkie książki z informacjami na temat poszczególnych firm. Obecnie trzeba inwestować w in...
  • Kawalerki stają się coraz popularniejsze Liczba postów: 3 Grupa: Aktualności Co myślicie o tej inwestycji na Pogórzu ? Chodzi o inwestycje Shiraz. Czy jest na forum ktoś, kto może kupił mieszkanie u tego dewelopera ?
  • Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera? Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Nie wiem czy to czysta spekulacja czy nie, ale buduje sie teraz bardzo dużo i stąd tez konkurencja robi swoje i ceny mieszkań być moze spadaja. My znalezliśmy w...
  • Liczba nowych mieszkań Liczba postów: 3 Grupa: Aktualności Czy możecie podpowiedzieć na jaką inwestycję warto zwrócić baczniejszą uwage jesli chodzi o mieszkanie max 3 pokoje na kameralnym osiedlu w Gdyni ?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19093 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 226

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >