Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła -  eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

Jak zgodnie twierdzą eksperci – bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze, budynku nie można nazwać energooszczędnym. Odpowiednie wentylowanie budynków jest bardzo ważne z uwagi na komfort przebywających w nim osób. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowo powstających budynkach. To niewątpliwie najlepszy krok w stronę oszczędności energii, wciąż budzi jednak wiele pytań i wątpliwości np. jaki rodzaj rekuperatora wybrać, jaki to będzie miało wpływ na ogrzewanie w domu itd. Czytaj dalej


REKUPERACJA A OTWIERANIE OKIEN

Posiadacze systemu wentylacji mechanicznej nie muszą otwierać okien, aby przewietrzyć mieszkanie, ponieważ to rekuperator dba o stałą wymianę powietrza. Dzięki temu do domu nie przedostają się niepożądane owady oraz pyłki z zewnątrz, ani smog. Ci, którzy nie mogą się obejść bez powiewu świeżego powietrza, mogą spokojnie uchylać okna, ponieważ nie wpływa to w żaden sposób na pracę rekuperatora. Nie należy jednak wówczas wyłączać wentylacji, ponieważ wyciąga ona powietrze z łazienek oraz kuchni. 


Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

 

OGRZEWANIE W DOMU Z REKUPERACJĄ

Koszty ogrzewania nowoczesnego, szczelnego i dobrze izolowanego domu z systemem rekuperacji mechanicznej mogą być nawet dwa razy niższe w porównaniu do identycznego budynku z systemem wentylacji grawitacyjnej. Warto zatem zainwestować w montaż rekuperacji, aby ogrzewanie w domu generowało znacznie mniejsze koszty. 


Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

 

REKUPERACJA Z KLIMATYZACJĄ

System wentylacji mechanicznej jest niezbędny, jeśli w naszych domach zamontowana została klimatyzacja. Klimatyzator odpowiada za cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczeń, jednak nie dostarcza do środka świeżego powietrza. To rekuperator odpowiada za dopływ świeżego powietrza z niskim poziomem CO2, usuwa brzydkie zapachy oraz roztocza.


Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

BRAK PRĄDU A DZIAŁANIE REKUPERACJI

Chwilowy zanik energii elektrycznej nie zmieni ustawień rekuperatora ani innych urządzeń sterujących. Po przywróceniu napięcia mechanizmy te rozpoczynają pracę na tych samych parametrach, na których pracowały przed wyłączeniem prądu. Nie trzeba się też obawiać, że przy wyłączonym rekuperatorze zabraknie powietrza – wystarczy otworzyć okna, więcej problemów będzie z zamrażarką.

 

REKUPERACJA A OCHRONA PRZED SMOGIEM

Montaż wentylacji mechanicznej wymaga pełnego uszczelnienia domu. Dzięki temu powietrze trafia do budynku wyłącznie przez czerpnię, w rekuperatorze następuje wymiana ciepła między powietrzem wyrzucanym a nawiewanym, a także – dzięki specjalnym filtrom – oczyszczenie powietrza wpływającego z zewnątrz. Filtry stosowane przez firmę VASCO zmniejszają ilości wszystkich frakcji smogu. 


STEROWANIE REKUPERACJĄ

Producent systemu VASCO SILENT VENTILATION oferuje szeroki wybór opcji sterowania w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Dla osób, które preferują najprostsze rozwiązania firma proponuje bezprzewodowy przełącznik biegów dołączony do rekuperatora. Każdy nabywca systemu otrzymuje również moduł przyłączeniowy do internetu i dzięki zainstalowanej na smartfonie aplikacji CLIMATE CONTROL, może zaplanować kalendarz tygodniowy temperatury, intensywności wentylacji, zmienić ustawienia. Najbardziej wymagający mogą jeszcze dołożyć czujniki CO2 i wilgotności, które będą sterować rekuperatorem automatycznie.

 

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

 

WYMIANA FILTRÓW W REKUPERATORZE

Od czystości filtrów zależy jakość powietrza w domu. Istotnym warunkiem 6-letniej gwarancji oferowanej przez VASCO Group jest wymiana filtrów przynajmniej raz w roku, w połączeniu z podstawową konserwacją rekuperatora. Dodatkowo warto co dwa, trzy miesiące odkurzyć filtry z zewnętrznej strony, przy pomocy odkurzacza z nałożoną szczotką.

 

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

 

Czytaj również: Nowy system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji

 

Niestety w wielu regionach Polski poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki, wtedy konieczna jest wymiana filtrów dwa razy do roku. Wkrótce w ofercie VASCO pojawi się dodatkowy filtr z bardzo wysokim poziomem filtracji dla cząsteczek smogu, zapachu dymu i spalin.  


Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytaniaESTETYKA WNĘTRZA A MONTAŻ INSTALACJI

Montaż systemu rekuperacji nie zaburza wyglądu pomieszczeń, nie wymaga podwieszanych  sufitów ani wykonywania zbędnej zabudowy w narożnikach ścian, czy pod sufitem. O estetyce systemu VASCO decyduje nie tylko ukrycie wszystkich rur doprowadzających powietrze do pomieszczeń w warstwach podłogowych poddasza i piętra, ale też fakt, że wszystkie nawiewy i wyciągi są zasłonięte minimalistycznymi i bardzo dyskretnymi osłonami. 


Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

 

REKUPERACJA A WENTYLACJA GRAWITACYJNA

Przed rozpoczęciem budowy domu należy podjąć decyzję, czy wybieramy przestarzałą, powodującą olbrzymie straty energii wentylację grawitacyjną (z tradycyjnymi kominami), czy opracowany dla nowoczesnych, energooszczędnych i komfortowych domów system wentylacji z rekuperacją. Oba na raz nie mogą działać, ponieważ będą zaburzać się wzajemnie. Przy wyborze wentylacji mechanicznej nie musimy budować kominów, stosować mikrowentylacji w oknach oraz wybieramy ogrzewanie o mniejszej mocy dostosowane do rzeczywistych potrzeb. To również oszczędność pieniędzy, jak w przypadku mniejszych wydatków na ogrzewanie w domu.

 

 

 

CZYSZCZENIE KANAŁÓW

Czyszczenie kanałów do wentylacji mechanicznej jest o wiele prostsze niż może się wydawać. Wykonuje je ekipa wyposażona w specjalne szczotki i odkurzacz. W domu średniej wielkości trwa to około dwóch godzin i powinno się odbywać nie wcześniej niż po 10 latach eksploatacji.  

 

Czytaj również: Klimakonwektory kasetonowe z nawiewem powietrza

 

Mniejsze wydatki na ogrzewanie w domu, stały dopływ świeżego powietrza, mniej smogu i alergenów to nieodzowne korzyści płynące z systemów wentylacji mechanicznej.


Źródło: OKK PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 328 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 202 Grupa: Robimy stro... Ja robiłam w domu posadzki kamienne, bardzo trwałe i ekeganckie. Jeśli ktoś chciałby tez takie mieć w swoim domu to warto zadzwonic do firmy Marmur Dulemba z K...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 21 Grupa: Robimy dach Trzeba to odpowiednio zestawić z pokryciem dachowym, jeżeli ma być to jasna elewacja bądź biała/szara to poszedłbym w kierunku dachówki w kolorze antracytowym b...
  • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 87 Grupa: Nowości ara... Najlepiej postawić na lampy w kształcie postaci z bajek. Dzieci będą zachwycone.
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 150 Grupa: Firmy budow... Ja właśnie szukałem taki worków typu Big Bagtakie własnie jak na tej stronie https://www.bigbagworki.pl/ i powiem wam, że muszę zamówić kilka z tej strony bo ma...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 110 Grupa: Robimy dach Najszerszy wybór modeli zarówno dachówek ceramicznych, cementowych oraz blachodachówek znajdziesz w ofercie producenta Braas, który również zadbał o odpowiednie...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15765 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >