Instalacja wody użytkowej z miedzi i stali odpornej na korozję

Instalacja wody użytkowej z miedzi i stali odpornej na korozję

Projektanci i wykonawcy instalacji wody użytkowej w przebudowanym terminalu optymalnie wykorzystali zalety materiałów i nowoczesnej technologii zaprasowywania. Czytaj dalej



 
Systemy Viega w zmodernizowanym Terminalu A na Lotnisku Chopina w Warszawie


 
Główną część instalacji stanowią rury miedziane, połączone kształtkami systemu Profipress. Poziomy o największych średnicach 88,9 mm wykonano w systemie Sanpress, opartym na złączkach zaprasowywanych z brązu i rurach ze stali ferrytycznej 1.4521. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość, bezpieczeństwo i zachowanie wysokich parametrów higieny wody użytkowej.


W najbliższych miesiącach zakończy się przebudowa starej części Terminala A na warszawskim lotnisku. Budynek został całkowicie zmodernizowany i połączony z nową częścią terminala. Znajdzie się w nim więcej stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa, dzięki czemu pasażerowie będą obsługiwani w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Zostaną też zainstalowane nowe urządzenia do sortowania bagażu. Modernizacja obejmuje również systemy instalacyjne, w tym instalację wody użytkowej, którą wykonała firma Mercury Engineering Polska Sp. z o.o.

 


 
Higiena, trwałość, bezpieczeństwo

 


Instalacje metalowe z założenia są bardziej higieniczne i trwalsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Ma to szczególne znaczenie w wysokiej rangi obiektach, takich jak Lotnisko Chopina – największy i najważniejszy port lotniczy w Polsce. Dlatego do instalacji wody użytkowej w modernizowanym terminalu zastosowano najwyższej jakości systemy zaprasowywane Sanpress i Profipress. Gwarantuje to bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Dodatkowym zabezpieczeniem jest charakterystyczny profil SC-Contur, w który wyposażone są wszystkie złączki zaprasowywane firmy Viega. Pozwala on na natychmiastowe wykrycie pominiętych omyłkowo przy montażu połączeń podczas próby szczelności. Zaprasowanie przed i za uszczelką zapewnia maksymalną wytrzymałość mechaniczną połączenia.

 

 

 

Czytaj również: Siedmiostopniowy system filtracji


 
Najlepsze zabezpieczenie przed korozją


Fragmenty instalacji o największych średnicach 88,9 mm (w sumie ok. 200 metrów) zostały wykonane w systemie Sanpress. Jest to najlepsze rozwiązanie gdy mamy do czynienia z agresywną korozyjnie wodą. System składa się z rur ze stali ferrytycznej 1.4521, zawierającej molibden zwiększający odporność na chlorki, których zawartość w Wodociągu Centralnym jest bardzo wysoka. Złączki systemu Sanpress wykonane są z kolei z niezwykle wytrzymałego brązu. Materiał ten wytwarza ochronną warstwę katodową na wewnętrznej powierzchni rur ze stali odpornej na korozję. Stal ferrytyczna ma dodatkowo niższy współczynnik rozszerzalności cieplnej (α = 0,0108 mm/mK) niż miedź, z której wykonano pozostałą część instalacji.


 
Szybki, wygodny i bezpieczny montaż

 


Oba systemy firmy Viega zastosowane w instalacji wody użytkowej w modernizowanym terminalu, oparte są na technologii zaprasowywania. Pozwala ona zaoszczędzić nawet do 50% czasu montażu, w porównaniu z innymi sposobami łączenia rur. W Terminalu A wykorzystano ok. 9 000 miedzianych kształtek uniwersalnego systemu Profipress. Dzięki nowoczesnej technologii firmy Viega montaż instalacji przebiegał szybko i sprawnie. Ponadto zaprasowywanie na zimno zamiast lutowania miedzi lub spawania stali odpornej na korozję zdecydowanie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez wykonawcę. Wpływa to w istotny sposób na bezpieczeństwo instalacji, a ponieważ unikamy operowania otwartym ogniem – także na bezpieczeństwo pracy na terenie budowy.

 


- Przy zastosowaniu systemów zaprasowywanych nie używamy palników ani zgrzewarek, co ma duże znaczenie w kwestii BHP – wyjaśnia Kamil Fiłonowicz, kierownik robót sanitarnych w Mercury Engineering Polska.

 


- Eliminujemy możliwość poparzeń czy zaprószenia ognia podczas montażu w miejscach trudno dostępnych. Wykonując instalację wody użytkowej w systemach Profipress i Sanpress uniknęliśmy przecieków i poprawek. Montaż przebiegał bardzo szybko. W porównaniu z systemami z „tworzyw” instalacja nie odkształca się, zachowując równoległość i prostopadłość prowadzonych tras. Unikamy też przegrzewów, które mogą zmniejszyć przepływ wody w rurach.
 
 

Czytaj również: Wybór rodzajów drenażu





 
 
Modernizacja terminala objęła również systemy instalacyjne, w tym instalację wody użytkowej.
 
 
 
Fragment instalacji wody użytkowej – na zdjęciu widoczne elementy systemu Sanpress (największe średnice) i Profipress.
 



Większość instalacji wykonano w uniwersalnym systemie zaprasowywanych połączeń z miedzi Profipress.







Źródło: irmedia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19174 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 382

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >