Instalacje słaboprądowe w domu i obiektach użyteczności publicznej

Instalacje słaboprądowe w domu i obiektach użyteczności publicznej

Dzisiaj w nowoczesnych domach uwzględnia się nie tylko instalacje odpowiedzialne za rozprowadzanie energii elektrycznej do gniazdek i źródeł światła.

 

Coraz częściej na potrzeby budownictwa jedno- i wielorodzinnego oraz obiektów użyteczności publicznej projektowane są także systemy słaboprądowe o bardzo szerokiej funkcjonalności. Instalacje słaboprądowe projektowane i wdrażane przez firmę Elektrotermia odznaczają się bardzo dużą funkcjonalnością. Oferta firmy obejmuje instalacje BMS oraz systemy telekomunikacyjne i telewizji dozorowej/przemysłowej CCTV. Dużym uznaniem cieszą się również instalacje antywłamaniowe SSWIN (systemy sygnalizacji włamania i napadu) oraz systemy kontroli dostępu. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają natomiast systemy sygnalizacji pożaru SAP. Celem zintegrowania rozproszonych instalacji sterujących niejednokrotnie uwzględnia się okablowanie strukturalne.

 

Czytaj również: Symulacja obecności w mieszkaniu uchroni nas przed włamaniem

 

Wśród instalacji słaboprądowych coraz większym uznaniem cieszą się systemy inteligentnego budynku BMS (ang. Building Management System). Nic w tym dziwnego, bowiem aplikacje tego typu zapewniają wiele korzyści. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oszczędności w zakresie zużycia energii cieplnej i elektrycznej, dzięki którym zmniejszają się koszty utrzymania obiektu budowlanego. Odpowiednia ilość energii cieplnej jest regulowana poprzez zawory, które z kolei są sterowane programatorem.

 

 

Wśród systemów instalacji słaboprądowych znajdują się także systemy związane z bezpieczeństwem, które jest niezmiernie ważne, zarówno w domu jak też w obiektach użyteczności publicznej. Będą to zatem systemy monitoringu pozwalające na obserwowanie budynku i jego otoczenia podczas obecności i nieobecności domowników. Nowoczesne systemy umożliwiają podgląd on-line z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego. W razie naruszenia monitorowanej przestrzeni mogą być powiadamiane odpowiednie służby.

 

Czytaj również: Odpowiednio dobrany mechanizm do bramy


Jednak bezpieczeństwo domu to nie tylko skuteczny monitoring. Nie bez znaczenia pozostają również systemy SSWIN. To właśnie one wykrywają i sygnalizują próbę wtargnięcia na dany teren. Głównymi elementami każdego systemu sygnalizacji włamania i napadu są: centrala alarmowa, urządzenia wykrywające zagrożenia oraz elementy wykonawcze. Wtargnięcie intruza do budynku to tylko jedno z licznych zagrożeń, z jakimi spotkać się mogą użytkownicy obiektu budowlanego. Kolejny problem to oczywiście wybuch pożaru.

 

 

Dzięki systemom sygnalizacji pożaru SAP urządzenie gaśnicze uruchamia się automatycznie. Sygnał o pożarze jest również przekazywany do jednostek straży pożarnej.
Przykładów instalacji słaboprądowych, które znajdują zastosowanie w domach lub obiektach użyteczności publicznej jest wiele. Warto również wspomnieć o systemach kontroli dostępu, dzięki którym zyskuje się kontrolę osób upoważnionych do przebywania na określonym terenie. Nowoczesne systemy tego typu mogą być integrowane z innymi instalacjami, takimi jak chociażby instalacje: alarmowe, monitoringu, klimatyzacji czy ogrzewania. Odpowiednie elementy identyfikacyjne zapewniają dostęp do danej przestrzeni tylko określonym osobom. Wszelkie próby nieautoryzowanego dostępu są automatycznie sygnalizowane.

 

Czytaj również: Co zrobić, by brama garażowa była pod kontrolą?


Wymienione wyżej systemy i instalacje nie wyczerpują szerokiego spektrum zastosowania instalacji słaboprądowych. Jednak wszystkie systemy tego typu powinny być zaprojektowane przez profesjonalistów. Specjaliści z Elektrotermii projektują następujące systemy: okablowania strukturalnego, sygnalizacji pożaru SAP, kontroli dostępu AC, telewizji dozorowej/przemysłowej CCTV i telekomunikacyjne. Firmie można zlecić również wykonanie projektu instalacji: antywłamaniowej SSWIN oraz BMS.

 

Źródło: Afir / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sposoby użycia rur stalowych Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re... Ja korzystałem z usług SANDC i jestem bardzo zadowolony. Wszystkie usługi i materiały wykonywane na specjalne życzenie klienta. Nigdy się nie zawiodłem.
  • Kocioł na paliwo stałe a ogrzewanie podłogowe Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re... Zobacz tutaj https://remont.biz.pl/ogrzewanie-podlogo we/
  • Logistyka dla e-commerce Liczba postów: 4 Grupa: Moja budowa Zerknijcie na artykuł https://pl.blog.merce.com/e-commerce-po- roku-pandemii-czyli-dlaczego-done-is-bet ter-than-perfect podsumowujący branże e-commerce po roku p...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 310 Grupa: Budowa i re... Dobry producent i dystrybutor kształtowników formowanych na zimno to Pomar Stal z Bytomia https://www.pomarstal.pl/produkty-i-uslu gi/produkty.html W ofercie maj...
  • hydrotechnika Liczba postów: 26 Grupa: Firmy budow... Ja ze swojej strony mogę polecić firmę https://www.cynkowniapatelscy.pl/oferta , która oferuję takie usługi jak : usługi galwanizacyjne czy cynkowanie stali, że...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16570 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >