Inwestorzy nadchodzą do Polskiej Doliny Loary

Inwestorzy nadchodzą do Polskiej Doliny Loary

Rozpoczynając akcję Polska Dolina Loary (PDL) założyciele inicjatywy zamierzali nagłośnić problemy dolnośląskich zabytków i tym samym zwiększyć szanse na dotarcie do potencjalnych inwestorów. Czytaj dalej

 


Akcja – Polska Dolina Loary – trwa już dwa lata. W tym czasie ponad 20 zabytkowych obiektów znalazło na Dolnym Śląsku nowych właścicieli i szansę na powrót do dawnej świetności. Została nawiązana współpraca z Agencją Nieruchomości Rolnych umożliwiająca dodatkową promocję zabytków, które zostały wystawione na sprzedaż. Z myślą o inwestorach powstał specjalistyczny portal Residence Navigator oraz anglo- i niemieckojęzyczne wersje profili Polskiej Doliny Loary na Facebooku. A to wszystko za sprawą zaangażowania grupy pasjonatów.
 
 
Chodziło o zainteresowanie inwestorów tematyką inwestycji w zabytki oraz stworzenie „trendu” adaptacji zabytków na cele komercyjne. – mówi Bartosz Witecki, pomysłodawca inicjatywy.


 
Akcja ruszyła w sierpniu 2012 roku – od tego czasu ponad 20 pałaców nad Dolnym Śląsku znalazło nowych właścicieli. Dziesiątki inwestorów skorzystało z bezpłatnego wsparcia w poszukiwaniach odpowiedniej nieruchomości. Do założycieli Polskiej Doliny Loary zaczęły spływać zapytania z zagranicy o możliwości zakupu zabytkowych obiektów (głównie z Niemiec, Szwajcarii i Anglii). Obcojęzycznych inwestorów zachęcają do kontaktu m.in. niemiecko – i angielskojęzyczne wersje profilu PDL na Facebooku.



PDL stale współpracuje z przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych OT we Wrocławiu (w jej rękach jest ok. 160 pałaców), informując o przetargach, przecenach i możliwościach inwestycyjnych jakie oferuje zaadaptowany obiekt.

 

 

 

Czytaj również: Targi Warsaw Build już niebawem


 
Od jakiegoś czasu obserwujemy ożywione zainteresowanie inwestorów zabytkami na Dolnym Śląsku. Z pewnością ma to związek m.in. z działaniami osób zrzeszonych wokół inicjatywy „Polska Dolina Loary”, którym udało się nagłośnić naglące problemy niszczejących obiektów. Nasza ponad roczna współpraca ma już wymierne efekty i co najważniejsze, spodziewamy się kolejnych sukcesów w  poszukiwaniu rzetelnych inwestorów. – mówi Marzena Szocińska-Klein, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych OT we Wrocławiu.


 
Pomysł profilu Polskiej Doliny Loary rozrósł się także o stronę specjalistycznego portalu Residence Navigator, w którym inwestorzy mogą znaleźć informacje o nieruchomościach wystawionych na sprzedaż, podpowiedzi prawne, wywiady z właścicielami zabytków, bazę firm pomocnych przy kupowaniu lub remontowania zabytków czy informacje o dotacjach, o które mogą się starać inwestorzy. 


Warto zwrócić uwagę na to, że prywatni inwestorzy mogą częściowo pokryć remonty zabytków z dotacji pochodzących z funduszy unijnych lub krajowych. W tym celu należy przygotować wnioski i złożyć je do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W podobny sposób można otrzymać wsparcie finansowe na rewaloryzację zabytkowych ogrodów, o czym na bieżąco informujemy na portalu Residence Navigator. – mówi Łukasz Przybylak, specjalista rewaloryzacji ogrodów historycznych.

 

 

 

 

Czytaj również: Szykują się zmiany w programie MDM

 


 
Działania inwestorów na terenie Polskiej Doliny Loary


 
Od momentu rozpoczęcia akcji Polskiej Doliny Loary do chwili obecnej ponad 20 obiektów trafiło w ręce nowych właścicieli, a w wielu innych rozpoczęły się prace rewitalizacyjne. Skala i rozmach inwestycji, jak również wzrastające zainteresowanie pozostałymi zabytkami napawa optymizmem.


 
Na profilu facebookowym akcji od początku można śledzić prace remontowe posiadłości, które zostały, lub lada moment zostaną oddane do użytku. Mowa m.in. o: renesansowym Dworze w Goli Dzierżoniowskiej (odbudowany z ruin), otoczonym fosą neogotyckim zamku w Karpnikach, pałacu w Kamieńcu koło Kłodzka (zabytek kupiony z zasobu ANR), pałacu w Kwietnie, podniesionym z ruin barokowym pałacu w Chróstniku, czy pałacu w Borku Strzelińskim (zaadaptowany na hotel z restauracją).


 
Ruszyły także prace rewitalizacyjne w kolejnych zabytkach. Szansę na drugie życie otrzymał m.in. okazały Dwór Sarny, którym kilka lat wcześniej interesował się Książe Karol. Ostatecznie posiadłość nabyła warszawska spółka Masena, która planuje generalny remont obiektu z przeznaczeniem na hotel i działalność kulturalną. Prace renowacyjne trwają w pałacu w miejscowości Gorzanów – zabytek podnosi z ruin Fundacja Pałac Gorzanów. Intensywne prace remontowe trwają także w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, którym opiekuje się Gmina Kamieniec Ząbkowicki.Renowacji poddawane są aktualnie pałac w Łękanowie, zamek Niesytno w Płoninie, pałac w Korytowie, pałac w Kębłowicach i dziesiątki innych.


Pomimo powyżej opisanych sukcesów, osoby zaangażowane w akcję zdają sobie sprawę, że machina pałacowa dopiero ruszyła. Ponad 500 pałaców i dworów na Dolnym Śląsku nadal wymaga pilnego remontu. Na drugą szansę nadal czekają zabytki o wysokiej wartości historycznej i architektonicznej, m.in. pałac w Roztoce, pałac w Mrowinach, pałac w Pobiednej, pałac w Piotrkowicach, pałac w Piszkowicach, pałac w Kluczowej, pałac w Bożkowie.


 
Najważniejsze, że pałace na Dolnym Śląsku zaczęły być dostrzegane przez polskich i zagranicznych inwestorów i powoli opłakany krajobraz zaczyna się zmieniać. Zdajemy sobie sprawę, że kilkudziesięcioletnich zaniedbań inwestycyjnych nie uda się nadrobić w dwa lata, ale już widzimy wymierne efekty naszych starań, co dodaje nam energii do dalszego działania. – mówi Bartosz Witecki. 

 

 

2014-08-29
Źródło: smilepr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 352

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >