Izolacja akustyczna stropów. Jak wybrać najodpowiedniejszy?

Izolacja akustyczna stropów. Jak wybrać najodpowiedniejszy?

Podczas budowy domu należy pamiętać o wielu istotnych czynnikach, które będą miały wpływ na późniejszy komfort mieszkania. Jednym z zapominanych elementów konstrukcji domu jest izolacja akustyczna stropu. Dlaczego odgrywa tak dużą rolę? Wyjaśniamy poniżej.

 

Osoby ceniące sobie ciszę i spokój już na etapie projektowania domu powinny wskazać ten aspekt projektantowi. Bardzo często zapominamy o tym, że drgania wywołane hałasem rozchodzą się wzdłuż połączonych ze sobą przegród, a więc ścian, stropów oraz dachu. Zdarza się, że odgłosy biegającego dziecka na poddaszu słyszą osoby przebywające na niższej kondygnacji. Zatem od właściwego wyciszenia stropów, czyli izolacji akustycznej, zależeć będzie późniejszy komfort mieszkania.

 

Strop stropowi nierówny – właściwości przekładają się na koszty


Głównym przewodnikiem dźwięków jest strop, który w zależności od technologii wykonania może mieć różną zdolność absorbowania tzw. dźwięków uderzeniowych. Największą zdolność do pochłaniania dźwięków mają stropy, których masa 1 m² jest większa niż 350 kg. Należą do nich stropy żelbetowe monolityczne.


Słabszą izolacyjność akustyczną mają stropy gęstożebrowe z lżejszych pustaków, a najsłabszą – drewniane. Dlatego już na etapie projektowania domu należy ująć ten element w kosztorysie i wybrać najlepsze rozwiązanie. Pozornie tańszy w budowie strop drewniany może pochłonąć większą sumę pieniędzy na właściwą izolację niż żelbetowy. Stropy drewniane wykazują tendencję do większego przenoszenia drgań i dźwięków uderzeniowych. 

 

W projektach Dobrych Domów uwzględniamy czynnik akustyczny, dlatego już na etapie projektowania przedstawiamy klientom dostępne rozwiązania technologiczne, które będą miały wpływ na komfort mieszkania – mówi Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.

 

 

Czytaj również: Czym zajmuje się geodeta

 

Zgodnie z normą akustyczną


Normy akustyczne w budownictwie mieszkaniowym wymieniają dwie wartości wskaźnika izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych. Wskaźnik dla stropów w domach jednorodzinnych w standardzie podstawowym nie powinien być wyższy niż 63 dB. Natomiast w standardzie podwyższonym nie wyższy niż 53 dB. Warto jednak podkreślić, że żadna obecnie dostępna technologia budowy stropu nie spełnia norm bez dodatkowych warstw wyciszających. Niezależnie od rodzaju stropu należy wykonać izolację akustyczną, która może być mniej lub bardziej kosztowna.

 

Rodzaj stropu a izolacja akustyczna


W zależności od zastosowanego stropu należy dobrać inny materiał izolacyjny.

 

  • W przypadku stropu gęstożebrowego trzeba zastosować około 5 cm styropianu elastycznego lub wełny mineralnej akustycznej.
  • Stropy żelbetowe monolityczne do zadowalającego poziomu akustyki wymagają ułożenia 3 cm styropianu bądź wełny mineralnej.
  • Najwięcej materiału izolacyjnego należy zastosować w przypadku stopu drewnianego, który jest też najtrudniejszy do wyciszenia. Warstwa izolacji akustycznej składająca się z wełny mineralnej akustycznej lub styropianu powinna mieć ok 15 cm grubości. To aż trzykrotnie więcej materiałów, a więc koszt izolacji akustycznej będzie też odpowiednio wyższy.

Cenisz ciszę i spokój? Pamiętaj, co wpływa na komfort akustyczny:


  • rodzaj zastosowanego stropu,
  • stropy żelbetowe monolityczne mają najwyższą zdolność do absorbowania dźwięków,
  • stropy drewniane wykazują najniższą zdolność do pochłaniania dźwięków,
  • w zależności od rodzaju stropu należy wykonać inną izolację akustyczną, która zwiększa koszty wykonania.

 

Czytaj również: Planujesz realizację inwestycji budowlanej? Sprawdź czy musisz przygotować raport oddziaływania na środowisko!

 

Więcej porad dotyczących budowy domów na stronie poradnika Dobre Domy: http://www.dobredomy.pl/poradnik/.

Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 225

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >