Izolacje budowlane – lista artykułów

Mostki termiczne – straty ciepła w budownictwie mieszkaniowym

Zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, a co po tym następuje – rozwój pleśni i grzybów to często efekt powstawania mostków termicznych. Powodują one także niekontrolowaną utratę ciepła – dochodzącą nawet do 30% oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Kiedy powstaną, są bardzo trudne do zlikwidowania. Dlatego warto zapobiegać mostkom termicznym, już na etapie projektowania, choćby poprzez zastosowanie gotowych elementów nośnych izolacji termicznej.

Dachy płaskie bez mostków

Stropodach niewentylowany, zwany dachem płaskim, to przegroda, przez którą może „uciec” do 30% ciepła z ogrzewanego budynku. Zapobiegnie temu poprawnie zaprojektowana i ułożona izolacja termiczna. Ważne jednak, by w dachu takim ograniczyć do minimum ilość mostków termicznych. W przeciwnym razie, mimo dużych kosztów poniesionych na ocieplenie, wciąż będzie dochodzić do strat cennej energii.

Materiały izolacyjne - sucho i szczelnie nad głową

Chcąc przygotować nasz dom na srogie działanie zimy i mrozów nie żałujemy pieniędzy na dobre ocieplenie ścian zewnętrznych, energooszczędne okna, dachówkę i ocieplenie dachu. Wszystko po to, aby zatrzymać ciepło wewnątrz domu i zabezpieczyć go przed wilgocią. Dobre materiały użyte do wykonania i ocieplenia dachu to nie wszystko. Ważne jest precyzyjne zaizolowanie połączeń pomiędzy różnymi elementami pokryć dachowych, tak by wilgoć, woda, deszcz i śnieg nie przenikały do nich i nie przedostawały się do środka domu (wilgoć przechodząc na materiały dociepleniowe i izolacyjne np.: wełnę mineralną, płyty gipsowe i styropianowe niweczy nasze starania, aby dom był ciepły i suchy). Warto poświęcić czas na wyszukanie tych łączeń, bo jeśli nie my, to na pewno woda je znajdzie…

Ocieplenie budynku - systemy ociepleniowe metodą BSO

Jesienne chłody coraz śmielej wkradają się do naszych mieszkań. Nawet jeśli zatrzaśniemy im przed nosem szczelne okno, w odwodzie mają zimę, która wykorzysta każdą szczelinę i przeniknie przez każdą ścianę. Na dodatek od kilku sezonów zima zadomawia się u nas na długie miesiące… Warto więc pomyśleć już teraz jak skutecznie ocieplić mieszkanie i przy okazji zmniejszyć wysokie rachunki za energię?

Ocieplanie domu systemem open® firmy Baumit

Producenci materiałów budowlanych prześcigają się w pomysłach jak eliminować negatywne skutki ocieplania domu.

Osuszanie budynków – techniki i technologie

Zawilgocenie budynków potrafi być prawdziwą zmorą lokatorów. Utrzymywanie się wilgoci w przegrodzie budowlanej może stać się przyczyną powstawania i rozwoju korozji biologicznej, obniżenia trwałości muru, pogorszenia parametrów mikroklimatu i warunków zdrowotnych. Duża wilgotność powoduje też zwiększenie strat ciepła oraz powstawanie wtórnego zawilgocenia, wywołanego kondensacją pary wodnej na powierzchni i wewnątrz ścian.

Drenaż domu

Wody gruntowe to rodzaj wód podziemnych zalegających płytko pod powierzchnią terenu. Jeśli okaże się, że znajdują się na poziomie planowanych fundamentów, woda będzie dopływać do budynku. Nadmierna ilość wody może zagrażać fundamentom oraz całej konstrukcji domu. Zagrożeniem są również wody gruntowe zalegające poniżej poziomu fundamentów. W związku z opadami, ich poziom zmienia się w ciągu roku – latem jest najniższy, a wiosną może się podnieść o ponad metr. Może to zagrozić piwnicy. Jej zalewanie to nie tylko uciążliwe wypompowywanie wody, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla ścian i fundamentów. Przy wysokim stanie wód gruntowych posiadanie drenażu (nawet gdy mamy wykonaną zaawansowaną hydroizolację ścian piwnic i fundamentów) jest na dobrą sprawę koniecznością.

Błędy ocieplania ścian metodą lekką mokrą

Ocieplanie ścian przy wykorzystaniu systemów BSO jest obecnie jedną z częściej stosowanych technik budowlanych zarówno w współcześnie wznoszonych budynkach, jak i istniejących, podawanych modernizacji. Systemy ocieplania bezspoinowego są stosowane w kraju od wielu lat, cieszą się opinią sprawdzonego i skutecznego rozwiązania technicznego, a na rynku działa wielu doświadczonych wykonawców.

Izolacja dachu skośnego z zastosowaniem wełny mineralnej

Istotnym elementem etapu budowy budynku jest wykonanie prawidłowego systemu ocieplenia nie tylko spełniającego wymagania normy cieplnej, lecz również trwale zabezpieczającego właściwy poziom izolacyjności cieplnej oraz pozwalającego na uzyskanie oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń.

System Ociepleń Tytan EOS - krok po kroku

Producenci prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych produktach do ociepleń. Warto zwrócić uwagę na całościowe systemy, dzięki którym oszczędzamy czas oraz mamy gwarancję, że dom zostanie ocieplony na najwyższym poziomie. Kompleksowe systemy dociepleń budynków bazują na dwóch rodzajach warstwy izolacyjnej – styropianie lub na wełnie mineralnej. Styropian jest rozwiązaniem tańszym i wciąż najczęściej wykorzystywanym przy pracach ociepleniowych. Natomiast systemy oparte na wełnie mineralnej odznaczają się dobrą paroprzepuszczalnością i są niepalne. Systemy ociepleń ze względu na zastosowaną warstwę izolacyjną – styropian lub wełnę mineralną, odznaczają się innymi cechami.


Stron: 74 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  62 63 64 65 66  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >