Izolacyjność akustyczna urządzeń zasilających budynek w wodę użytkową

Izolacyjność akustyczna urządzeń zasilających budynek w wodę użytkową

Niejednokrotnie każdy z nas w swoim życiu słyszał hasło "Woda to życie". Nie idzie się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Woda stanowi podstawowy element życia zarówno dla ludzkości jak i pozostałych organizmów. Wykorzystywana jest przez nas jako źródło wzrostu gospodarczego i dobrobytu. Czytaj dalej

 Dodatkowo możemy obliczyć wartości tłumienia drgań materiałowych wynikających z użycia elementu przeciwdrganiowego:

 

ΔLt = 20log (νA/νB) [dB]


gdzie:

va - amplituda prędkości drgań określona za przekładką

 

vb - amplituda prędkości drgań określona przed przekładką

 

Wszelkie drgania przenoszone z konstrukcji budynku na przegrody dzielące dane pomieszczenie można także ograniczyć stosując sprężyste posadowienie przegrody. Polega ono na ułożeniu na całym obwodzie elementu materiału zmniejszającego drgania ( korek, guma). Przegroda posadowiona w taki właśnie sposób znacznie ograniczy przenikanie hałasu i drgań do pomieszczeń z nią połączonych.

 

W przypadku amortyzacji urządzeń wspomagających posadowionych bezpośrednio na fundamencie można posłużyć się różnymi zabezpieczeniami akustycznymi odnoszącymi się bezpośrednio do nich samych. Mogą to być : podkładki i przekładki z materiałów sprężystych (korek, guma, filc), amortyzatory drgań w postaci sprężyn stalowych, amortyzatory sprężynowo-gumowe (układy mieszane), amortyzatory hydrauliczne i pneumatyczne itp.

 

Rys. 2 Schemat rozwiązania zabezpieczenia przed przenikaniem drgań na konstrukcję pompy

 




Rys. 3 Schemat rozwiązania zabezpieczenia przed przenikaniem drgań na konstrukcję wentylatora


Symbole:

1 - piasek lub żwir;

 

2 - płyta lub blok fundamentowy;

 

3 - podkładki sprężyste;

 

4 - amortyzatory sprężyste;

 

5 - pompa;

 

6 - łączniki sprężyste;

 

7 - wentylator;

 

8 - łącznik brezentowy lub skórzany;

 

9 - tłumik akustyczny;

 

10 - przewód wentylacyjny wyłożony materiałem dźwiękochłonnym. 

 

Stosowane w praktyce w/w wibroizolatory często spełniają funkcję, które wzajemnie się wykluczają. Prawidłowy wybór wibroizolatora zależy głównie od częstotliwości i amplitudy siły wymuszającej, co przyczynia się zazwyczaj do kompromisowego rozwiązania z uwzględnieniem innych wymogów. Należy za wszelką cenę unikać zjawiska rezonansu. Występuje ono w takim wypadku gdy częstotliwość drgań wymuszających fwz jest zbliżona do częstotliwości drgań własnych fw  przyjętego układu.

 

Wartość fw można wyliczyć ze wzoru:


fw = (1/2Π)*((k/m)^1/2)

 

gdzie:

m - masa obciążająca

 

k - sztywność dynamiczna zastosowanego ustroju lub materiału

 

W celu uniknięcia rezonansu urządzenia należy dążyć do spełnienia warunku:

 

fw ≤  fwz/4

 

W przypadku niespełniania powyższej nierówności zamiast tłumienia drgań emitowanych przez dany układ może nastąpić pojawienie się drgań o amplitudzie większej niż amplituda drgań wzbudzających. Osiągamy przez to cel odwrotnie proporcjonalny do zamierzonego. To co zostało przedstawione powyżej stanowi jedynie namiastkę licznych rozwiązań tyczących się ochrony akustycznej przed drganiami emitowanymi przez urządzenia zasilające budynek w wodę użytkową. Należy mieć na uwadze , że wszelkie rozwiązania wymagają od nas nie tylko wiedzy teoretycznej i praktycznej ale przede wszystkim znajomości skali problemu jakim jest hałas instalacyjny.

 

1 2

Źródło: budnet.pl
Autor: Arkadiusz Baran

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 248

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >