Jak czytać księgę wieczystą?

Jak czytać księgę wieczystą?

Księgi wieczyste zakłada się i prowadzi głównie po to, aby zabezpieczyć obrót nieruchomościami. Stanowią one jawny i ogólnodostępny rejestr publiczny, zawierający bardzo istotne zapisy dotyczące stanu prawnego mieszkania, domu, działki budowlanej czy gruntu. Z tego względu należy zapoznać się z ich treścią przed transakcją przeniesienia własności, by dowiedzieć się, kto ma prawa do danej nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa, a także poznać wysokość ewentualnych obciążeń finansowych nieruchomości. Poniżej prezentujemy wskazówki pomagające rozszyfrować zapisy w księdze wieczystej. Czytaj dalej

 

Dostęp do ksiąg wieczystych

Jeśli posiadasz numer księgi prowadzonej dla nieruchomości, możesz wyszukać ją w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie została zdigitalizowana zawartość starszych, papierowych dokumentów, oraz w którym systematycznie od kilkunastu lat tworzone są elektroniczne księgi wieczyste.

 

Na jakie części podzielona jest księga wieczysta?

Księga wieczysta składa się z czterech działów. Pierwszy z nich dzieli się na dwie części i zawiera podstawowe informacje dotyczące nieruchomości oraz spis praw związanych z jej własnością. Drugi dział przedstawia dane właściciela. W trzecim zostały opisane ograniczone prawa rzeczowe z wyłączeniem hipotek, którym poświęcono odrębny, czwarty dział.

 

Działy księgi wieczystej – szczegółowe omówienie

Dział I-O: „Oznaczenie nieruchomości” zawiera dane pochodzące z ewidencji gruntów, pozwalające na geolokalizację nieruchomości (np. numer nieruchomości, numer działki, położenie – adres administracyjny), a także sposób użytkowania oraz opis budynku. Jeśli w budynku znajdują się wyodrębnione lokale, w tym miejscu zostaną zapisane numery ich własnych ksiąg wieczystych, a także numery adresowe.

Dział I-Sp: „Spis praw związanych z własnością” opisuje szczegółowo prawa przysługujące właścicielom bądź użytkownikom wieczystym danej nieruchomości. W przypadku mieszkania może to być wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej (grunt i budynek).

Dział II: Tutaj zawarte zostały dane właścicieli nieruchomości oraz wielkość ich udziałów. Jeśli natomiast nieruchomość oddano w wieczyste użytkowanie, w tym dziale podaje się informacje dotyczące wieczystego użytkownika.

Dział III: Wymienia głównie różnego rodzaju obciążenia nieruchomości, w tym ograniczone prawa rzeczowe (z wyłączeniem hipotek) oraz wszelkie ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniu wieczystym. W dziale tym znajdują się również zapisy, których nie można było zawrzeć w innych miejscach.

Dział IV: Jest poświęcony w całości hipotekom i określa, na czyją rzecz zostały ustanowione, ich rodzaj, zakres, wysokość i walutę, w której zostały wyrażone. Czytając ten dział, można również dowiedzieć się, czy nastąpiła zmiana pierwszeństwa hipoteki bądź zmiana wierzyciela. Dzięki dokładnemu opisaniu hipoteki w księdze wieczystej nie ma ryzyka, że nieruchomość będzie sprzedana bez tego zabezpieczenia.

 

Czytaj również: Warto sprawdzić: księgi wieczyste.

 	 Jak czytać księgę wieczystą?

Czy jakiś zapis wydaje się niejasny?

Jeśli potrzebujesz konkretniejszych wskazówek, zajrzyj na Ksiegiwieczyste.edu.pl, gdzie na przykładach ksiąg wieczystych omówiono interpretację poszczególnych zapisów. Serwis przeznaczony jest dla osób, które nie są biegłe w analizie zapisów ujętych w treści ksiąg wieczystych i chcą pogłębiać wiedzę w tej dziedzinie.

 

Czytaj również: Przejrzyste księgi wieczyste online.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: ksiegiwieczyste.edu.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Umowa przedwstępna kupna Liczba postów: 3117 Grupa: Prawo
  • Janpul Liczba postów: 3521 Grupa: Nieruchomoś... Witam Was! Poszukujemy z żoną mieszkania (wreszcie dostaliśmy upragniony kredyt...:) ) w Pruszkowie. Czytaliśmy długo komentarza i ostatecznie wybór padł na Jan...
  • Odszkodowanie Liczba postów: 92 Grupa: Przepisy pr... Odszkodowania to ciężki temat dlatego szukam kancelarii prawnej, która pomoże mi w sprawie odszkodowania medyczne. Czy wiecie gdzie szukać takiej fachowej pomoc...
  • Mieszkanie w Warszawie, czy pod miastem? Liczba postów: 203 Grupa: Nieruchomoś... Warszawa jak najbardziej, nie wyobrazam sobie przenosić sie do innego miasta. Przeciez tutaj mamy wszystko :) A nawet jesli ktos nie chce mieszkac w ścisłym cen...
  • Przedłuzenie ważności pozwolenia na budowę Liczba postów: 5 Grupa: Zanim wybud... Dokładnie, każda czynność wykonana na budowie i odnotowana w dzienniku budowy automatycznie przedłuża pozwolenie na budowę.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 15870 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 209

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >