Jak doprowadzić do porządku ogród po zimie

Jak doprowadzić do porządku ogród po zimie

Ciepłe, słoneczne dni to doskonały czas by rozpocząć prace w ogrodzie i przygotować go na nadchodzący sezon. Od czego zacząć? Czytaj dalej

Przydatne narzędzia

Prace w ogrodzie z pewnością należy odpowiednio zaplanować. Ważne, byś przygotował wszystkie niezbędne narzędzia, które ułatwią Ci i umilą każde zajęcie. Dobrze mieć więc pod ręką grabie, widły, sekator, rękawiczki ochronne, wiadra, miotły, pojemniki budowlane, taczkę i kosiarkę. Przydadzą się też nasiona i sadzonki roślin, które chcemy wyhodować w nadchodzącym sezonie.

 

Jak zadbać o trawnik

Prace najlepiej zacząć od trawnika. Ten po zimie zwykle jest pożółkły i uszkodzony. W pierwszej kolejności pozwól mu obeschnąć, następnie rozpocznij prace naprawcze. Ważne, byś usunął starą trawę, a w jej miejsce wysiał nową. Użyj grabi, a zbędne liście, gałęzie i fragmenty murawy zbierz do wiader lub worków i przeznacz na kompostownik. Kup nasiona trawy uniwersalnej, a jeśli potrzebujesz specyfików regenerujących ich oferta jest bardzo szeroka. Glebę po zimie należy odpowiednio napowietrzyć. Tu przydadzą się widły, które wbijane na głębokość 10cm skutecznie poprawią cyrkulację powietrza. Dla Twojej murawy ważne jest, by regularnie ją podlewać i kosić. Tylko takie manewry sprawią, że trawnik się zazieleni i zagęści. Regularnie też usuwaj chwasty, pozbywaj się mchu i usuń ewentualne kretowiska.

 

jak doprowadzić do porządku ogród po zimie

 

Jak przywrócić do życia drzewa i krzewy

Twój trawnik zaczyna odżywać, czas by pozwolić też odżyć innym roślinom. Jeśli trzymasz w ogrodzie zeszłoroczne gatunki drzew i krzewów to dobry moment, by rozpakować je z zimowych okryć. Rozgarnij też kopczyki wokół krzewów – dzięki temu ziemia szybciej rozmarznie, a rośliny zaczną pobierać z niej wodę. Pamiętaj, by przyciąć wszystkie rośliny, tylko to spowoduje ich dalszy wzrost. Miejsca, w których chcesz zasiać nowe rabaty warto posypać odpowiednim nawozem. Doskonale sprawdzi się tu też obornik czy kompost.

 

Oczko wodne – o czym pamiętać

Jeśli w Twoim ogrodzie jest oczko wodne, ważne by w nadchodzącym sezonie oczyścić je z gnijących w nim liści, gałęzi, patyków i resztek roślin. Zaniechanie tej czynności sprawi, że rozwiną się tam glony, a to znacznie pogorszy warunki życiowe rosnących w wodzie roślin czy zwierząt.

 

Czytaj również: Dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji?

 

jak doprowadzić do porządku ogród po zimie

 

Meble ogrodowe

Wyciąganie z garażu mebli ogrodowych to najmilszy moment dla każdego ogrodnika. Znaczy to, że większość prac jest już wykonana i przyszedł czas na zasłużony relaks. Twoim meblom przyda się oczywiście lekkie odświeżenie. Zimowanie w garażu czy piwnicy z pewnością spowodowało osadzenie się na nich kurzu czy pajęczyn. Do pielęgnacji wystarczy zwykła szmatka zwilżona wodą i płynem do naczyń. Jeśli korzystasz z mebli plastikowych możesz użyć myjki ciśnieniowej lub szlauchu. Zaś w przypadku mebli rattanowych pamiętaj, że źle reagują one z wodą i najlepiej potraktować je suchą szmatką. W sytuacji, kiedy ulegną zmoczeniu lub pochlapaniu, nie trzymaj ich na słońcu. To powoduje pękanie.

 

jak doprowadzić do porządku ogród po zimie

 

Czytaj również: Wiosenne porządki wokół domu i w ogrodzie – co trzeba zrobić?

 

 

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17666 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >