Jak działa poziomnica wodna

Jak działa poziomnica wodna

Jednymi z najważniejszych narzędzi w budownictwie są poziomnice. Bez ich udziału ściany nie byłyby proste, a podłogi – równe. Wyróżnia się między innymi poziomnice murarskie, ramowe czy wężowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rodzaju. Czytaj dalejPoziomnica wodna (często nazywana z niemieckiego szlauchwagą) to prosta konstrukcja składająca się z dwóch tub z precyzyjną podziałką. Obie są połączone wężem – stąd wzięła się nazwa narzędzia. Jest to najprostszy typ takiego urządzenia. Ma ono jednak ważną przewagę nad klasycznymi modelami murarskimi. Poziom może być ustalony na o wiele większym obszarze.

 

Po usunięciu pęcherzyków powietrza, które mogą się pojawić w przewodzie łączącym wskaźniki, możemy przystąpić do pomiaru. Polega on na przyłożeniu wskaźników do wybranych punktów i obserwacji poziomu wody na podziałkach. Dążymy oczywiście do takich samych wartości w obu wskaźnikach.

 

Czytaj również: Obrotowe poziomnice laserowe do prac wewnętrznych i zewnętrznych

 

Ogólny sposób działania poziomnicy wodnej opiera się na ziemskiej grawitacji oraz zasadzie naczyń połączonych. Dzieje się tak, ponieważ ciecz w naturalnych warunkach zawsze trzyma ten sam poziom i jest dla nas punktem odniesienia.

 

Wspomniana przed chwilą przewaga nad typowymi poziomnicami murarskimi wynika z możliwości ustalenia poziomu elementów oddalonych nawet o kilkadziesiąt metrów. – Dlatego to urządzenie doskonale sprawdza się w pracach budowlanych w domu czy w ogrodzie, w czasie których konieczne jest ustalenie jednakowego poziomu na dużych odległościach, sięgających nawet kilkudziesięciu metrów – wyjaśnia Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych i pomiarowych.  

 

Jeśli mierzone elementy są na tym samym poziomie, to wskazane przez wodę wartości są takie same. Jeśli zaś ciecz w jednym ze wskaźników znajduje się wyżej, to znaczy, że jest on przyłożony za nisko (odwrotnie, niż mogłoby się początkowo wydawać).

 

Czytaj również: Nowe urządzenia pomiarowe już w Polsce. Poznaj markę Stabila


Takim urządzeniem z wyższej półki jest między innymi poziomnica wodna 20M Stabila – mówi ekspert branży narzędziowej z Lange Łukaszuk. – Ta szlauchwaga została wyposażona w dwa odporne na uszkodzenia cylindry z tworzywa sztucznego. Jednym z kluczowych elementów produkcji w przypadku firmy Stabila jest rygorystyczna, wieloetapowa kontrola jakości, w czasie której nie ma mowy o jakichkolwiek kompromisach. A to gwarantuje niezawodność – podkreśla.

Źródło: PR Expert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >