Jak funkcjonalnie zaaranżować pokój na poddaszu?

Jak funkcjonalnie zaaranżować pokój na poddaszu?

Wolna przestrzeń na poddaszu aż sama się prosi, aby w niej zamieszkać. Od naszej wyobraźni zależy jak ją urządzimy. To zawsze dodatkowa przestrzeń w domu. Nic więc dziwnego, że większość z nas pragnie ją racjonalnie zagospodarować i wygodnie z niej korzystać. Czytaj dalej

 Możliwość zaaranżowania na poddaszu dodatkowego pomieszczenia to idealne rozwiązanie dla powiększającej się rodziny. Może to być dodatkowa sypialnia, pokój dziecka czy nawet większa łazienka.

 

Kuchnia na poddaszu 


 Aranżacja kuchni na poddaszu stwarza wachlarz możliwości, dzięki którym wnętrze może nabrać niepowtarzalnego charakteru, ale z drugiej strony stwarza niekiedy spory kłopot ze względu na charakterystyczne dla poddasza skosy. Trzeba jednak przyznać, że na poddaszu znakomicie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabudowy zamawiane pod wymiar, które pozwalają na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, co w przypadku mebli o standardowych wymiarach na poddaszu bywa niemożliwe.

 

Czytaj również: Meble dla małego piłkarza

 

 We wnętrzu ze skosami dobrze prezentować się będą zabudowy z szafek przeszklonych i podświetlonych, które poza swoją użyteczną funkcją dodatkowo optycznie powiększają metraż. Ponadto w miejscach skosów stosując ten sam kolor elementów zabudowy i ściany, sprawimy, iż skosy ścian wizualnie będą wyglądały nieco łagodniej, dając wrażenie wyższego pomieszczenia. 

 Projekt kuchni na poddaszu powinien przewidywać zabudowę kuchni usytuowaną w taki sposób, aby w swobodny sposób można było przygotowywać posiłki, sprzątać, zmywać, otwierać szafki i lodówki, innymi słowy wykonywać wszelkie niezbędne w kuchni czynności.

 

 

Urządzamy sypialnię


 Poddasze może być najbardziej zaciszną częścią domu, więc idealnym miejscem aby odpocząć. Dlatego tak często decydujemy się, aby urządzić tutaj sypialnie. Ale, podobnie jak w przypadku kuchni, to nie lada wyzwania ze względu na skosy ścian. Nie znaczy jednak, że to zadanie niemożliwe do wykonania.

 Postawienie łóżka w miejscu, gdzie są wspominane skosy, pozwoliłoby na oszczędność miejsce i wykorzystanie powierzchni, którą trudno zagospodarować, ale świadomość, że codziennie wstając, można się zapomnieć i uderzyć głową w ścianę, przekonuje do rezygnacji z tego pomysłu. Najlepiej więc, by  łóżko stanęło w miejscum w którym wysokość pomieszczenia jest standardowa. 

 

Czytaj również: Motyw cegły we wnętrzu jako element dekoracyjny

 

 Im mniej sprzętów w takiej sypialni tym lepiej. Nie ma co ustawiać tutaj zbędnych mebli i sprzętów tylko dlatego, że nam się podobają. Samo łóżko jednak nie wystarcza. Warto jednak aby znalazło się pod nim miejsce na skrzynię, gdzie można schować pościel. 

 Dobrym pomysłem są również niewielkie szafki nocne. Takie akurat, byśmy mogli na nich położyć książki czytane przed snem, telefon, lampkę nocną. Zrezygnujmy jednak z kupna tych masywnych szafek. Chcemy przecież, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni w naszej sypialni. 

 

 

A może jednak łazienka?


 Rozmieszczenie sprzętów w łazience na poddaszu tak, aby można było z nich swobodnie korzystać, nie jest łatwe. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały do wykończenia wnętrza. Powinny być odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. 

 Na wielkość pełnowartościowej powierzchni łazienki na poddaszu wpływa przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej łazienki. O wygodzie korzystania z łazienki na poddaszu decyduje również kąt nachylenia dachu. Im dach jest bardziej stromy, tym szybciej wzrasta wysokość pomieszczenia.

 Kiedy ustalimy już faktyczną powierzchnię łazienki, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jakie wyposażenie powinniśmy w niej umieścić. Rozmieszczając wannę lub prysznic powinniśmy starać się umieścić je jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Im dalej od pionu, tym dłuższe trzeba będzie wykonać przyłącza. Należy także pamiętać o tym, że odpływ powinien znajdować się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. 

 

 

 Inaczej wygląda kwestia przy montowaniu umywalki. Nie musi znajdować się tak blisko pionu kanalizacyjnego jak wanna czy brodzik. Z racji tego, że znajduje się wyżej, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z doprowadzeniem do niej zarówno ciepłej i zimnej wody jak i odpływu.

 Kiedy myślimy o wnętrza naszego domu, wyobrażamy sobie pomieszczenia oryginalne o niekonwencjonalnym wystroju. Niech łazienka również taka będzie. Odkryte belki, niebanalne lustra i wanna pełna piany zamiast tradycyjnego prysznica i podwieszanego sufitu to rozwiązania idealne do łazienki na poddaszu, które dodatkowo podkreślą klimat miejsca i z pewnością wprowadzą w dobry nastrój podczas relaksującej kąpieli.

 

Czytaj również: Aranżacje w smartfonie


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >