Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Aby instalacja grzewcza lub wentylacyjna spełniała swoje zadanie, niezbędnym jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej lub przeciwkondensacyjnej. Ochrona przed stratami cieplnymi i korozją stalowych elementów to dzisiaj absolutny standard, o którym myśli się już w pierwszych etapach układania instalacji. Projektanci i wykonawcy coraz częściej stawiają na otuliny z wełny kamiennej. O czym warto pamiętać przy wyborze i montażu produktów tego typu? Czytaj dalej

 

Jedną z najważniejszych cech otulin z wełny kamiennej jest gotowy, prefabrykowany kształt, który można łatwo i szybko dopasować do średnicy izolowanego przewodu. Czasami specyfikacja projektu mija się z rzeczywistymi wymiarami, co nie pomaga w przy zwymiarowaniu i zakupie odpowiednich produktów. Naprzeciw potrzebom wyszedł Paroc, wprowadzając na rynek otulinę PAROC Hvac Combi AluCoat T.


Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?

 

– Rozwiązanie pozwala na pewną elastyczność, ponieważ z jednej strony umożliwia dopasowanie średnicy wewnętrznej do zróżnicowanych średnic zewnętrznych rur w przedziale 12-18 mm oraz 22-28 mm – wyjaśnia Michał Nękanowicz, Specifications Sales Manager i BIM Manager w firmie Paroc Polska. – Z drugiej strony otulina ściśle przylega do zabezpieczanego przewodu, dzięki czemu chroni przed stratami ciepła z układu – dodaje.


Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?

 

Czytaj również: Ocieplanie stropu pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi

 

Przy zastosowaniu otuliny ważny jest nie tylko dobór rozwiązania o odpowiedniej grubości i średnicy wewnętrznej, ale uzyskanie szczelnej powierzchni izolacji. Zapobiega to postawaniu niepożądanych mostków termicznych. Otuliny z wełny kamiennej są znacznie szybsze i łatwiejsze w montażu niż np. maty. Jednak ryzyko przy montażu wciąż istnieje i warto pamiętać, że kluczem do poprawnego wykonania izolacji pozostaje dokładne wykonanie połączeń zarówno poszczególnych odcinków, jak i złączy podłużnych.

 

Dobre połączenie zawsze w cenie

Jednym z najczęstszych problemów spotykanych przy długich i prostych przewodach jest stosowanie kilku następujących po sobie rozwiązań izolacyjnych. Niestety łączenia nie gwarantują stuprocentowej szczelności, a co za tym idzie wpływają na utratę ciepła. Paroc jako jedyny producent na rynku oferuje otuliny z wełny mineralnej o długości 1200 mm. Mniej cięć oznacza w tym przypadku mniej mostków termicznych. Produkt jest zgodny z normą EN13467.


Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?

 

Do tej pory łączenia złączy podłużnych wykonywało się w „tradycyjny” sposób – za pomocą taśmy lub metodą na gorąco. Czas przeszły nie został użyty przypadkiem, ponieważ rozwój technologii sprawił, że można te czynności pominąć. Wystarczy, że wybierzemy otulinę PAROC Hvac Combi AluCoat T lub PAROC Hvac Section AluCoat T. Dzięki pokryciu zbrojoną folią aluminiową ze specjalną zakładką samoprzylepną montaż jest nie tylko szybszy i łatwiejszy. Przede wszystkim jednak wzmacnia ciągłość i szczelność, redukując ryzyko powstawania mostków termicznych.

 

Aby uzyskać maksymalnie satysfakcjonujące rozwiązanie zaleca się, aby otulinę dodatkowo zabezpieczyć na jeden z czterech sposobów.

 

– W metodzie „tapelock” przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, żeby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy – radzi Michał Nękanowicz. – Alternatywnie można wykorzystać drut wiązałkowy, który zawijamy dookoła otuliny lub spiralnie. Czasem stosuje się też opaski plastikowe lub stalowe. Niezależnie od wybranej opcji zabezpieczenia, końce dwóch otulin zawsze łączymy ze sobą metodą „tapelock” – dodaje ekspert firmy Paroc.

 

Izolacje to nie wszystko

Zastosowanie właściwego materiału termoizolacyjnego, niestety, nie wystarcza do całkowitego zabezpieczenia systemów grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Często wymaga użycia dodatkowych elementów, które nie zawsze ze współgrają, szczególnie jeśli pochodzą od różnych producentów.


Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?

 

Czytaj również: Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?

 

Firma Paroc wyszła z założenia, że „wszystko, co potrzebne, musi być w jednym miejscu”, dlatego w swojej ofercie posiada akcesoria instalacyjne, które z pewnością ułatwią pracę fachowcom. Noże do cięcia wełny kamiennej, druty wiązałkowe, zgrzewarki i gwoździe do mocowania izolacji (w tym gwoździe izolowane), taśmy klejące dedykowane do poszczególnych typów pokryć oraz manszety do wykańczania przewodów to najważniejsze produkty z bogatej oferty producenta.

 

Na uznanie zasługuje fakt, że kompatybilność poszczególnych elementów została przetestowana w warunkach roboczych, a co za tym idzie – udało się stworzyć akcesoria gwarantujące, że izolacja będzie wykonana w najlepszy możliwy sposób. Dzięki akcesoriom firmy Paroc, systemy grzewcze, wentylacyjne czy klimatyzacyjne mogą osiągnąć maksimum wydajności!


Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Klimatyzacja w mieszkaniu Liczba postów: 106 Grupa: Budowa i re... Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Ja również posiadam klimatyzator w salonie. Używam go przez większą część roku. Jest wydajny, cichy i prosty w obsłudze....
  • Usługi budowlane Liczba postów: 188 Grupa: Firmy budow... Kilka tygodni temu korzystałem z usług firmy www.fudal.eu . Wykonali u mnie elewację oraz hydroizolacje balkonu. Zajęli się także montażem stolarki okiennej. Sw...
  • Piasek, ziemia, kliniec, zwiry, tluczen uslugi kop... Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Ja na przykład ziemię ogrodową przesiewaną zamawiałem na https://pwmax.pl/cennik/materialy-sypkie Dobrej jakości ziemia, czysta, świetnie się z nią pracuje w og...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... Piękne wesele i ślub to początek nowej drogi. Ważne jest aby wszystko poszło zgodnie z konkretnymi oczekiwaniami i pomysłami. Dlatego też warto przygotować całą...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 301 Grupa: Firmy budow... Niedawno szukałem łożysk, pasów klinowych oraz uszczelnień do swoich maszyn. Wszystkie potrzebne części zamówiłem od firmy www.bamart.pl . Otrzymane produkty po...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15977 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 129

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >