Jak mądrze i bez ryzyka inwestować w nieruchomości?

Jak mądrze i bez ryzyka inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to dzisiaj jedna z najbardziej pewnych i opłacalnych form lokowania kapitału pieniężnego. Ekonomiści i eksperci z zakresu efektywnego zarządzania finansami zgodnie twierdzą, że nieruchomości mają większy potencjał inwestycyjny niż złoto i fundusze inwestycyjne. Te drugie są wysoce zależne od sytuacji na rynkach światowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości. Jak kupić, by zyskać? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym poniżej. Czytaj dalej

 

 

Wyniki badań REAS – praktyczne wskazówki dla inwestujących

Niskie stopy procentowe nie sprzyjają lokowaniu oszczędności w banku, i dlatego warto zainteresować się inwestycją w nieruchomości. Mimo, że zakup nieruchomości wiąże się z większym ryzykiem niż posiadanie lokaty, to jednak jednocześnie stwarza większą szansę na zwrot kapitału z nawiązką. Szczególnie obiecujące, bo najbardziej stabilne, jest lokowanie kapitału w nieruchomości pod wynajem. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie dużych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych niedawno badań REAS, zakupy w celach inwestycyjnych stanowiły około 29% całkowitej sprzedaży w roku 2016. Praktycznie było to blisko 18 tysięcy lokali, przy czym transakcje były w większości finansowane ze środków własnych inwestorów. Badania wśród deweloperów z 6 największych miast w Polsce sugerują, że najczęściej wybieranym lokalem inwestycyjnym było mieszkanie 2-pokojowe, o powierzchni z przedziału 35-45 m², przeznaczone przede wszystkim dla bezdzietnych par i singli. To oni przeważają wśród najemców. Bieżące obserwacje rynku nieruchomości pokazują, że liczba inwestorów konsekwentnie rośnie.

 

Sposoby zarabiania na nieruchomościach

Inwestycja w nieruchomości nie tylko odnosi się do wynajmu domów czy mieszkań. Kapitał pieniężny można też lokować w nieruchomości na inne sposoby. Niektóre z nich mogą okazać się nawet bardziej opłacalne, bo wiążą się z niższym ryzykiem inwestycyjnym czy związanym z wysokością stopy zwrotu. Sprawdźmy o jakich możliwościach mowa.

 

Biznesowy potencjał lokali komercyjnych

Inwestowanie w biura i lokale usługowo-handlowe, czyli tak zwane lokale komercyjne, niesie ze sobą niższy poziom ryzyka i wyższy poziom wzrostu niż zakup mieszkania. Podczas gdy stopa zwrotu dla wynajmowanych mieszkań wynosi około 5%, dla lokali użytkowych może ona przynieść średnio 10% zwrotu. Z czego to wynika?


Jak mądrze i bez ryzyka inwestować w nieruchomości?

 

Czytaj również: Czy kupując mieszkanie warto zainwestować w dodatkowy garaż na wynajem?

 

Za różnicę odpowiedzialna jest przede wszystkim odmienna wysokość czynszu. Dla lokali mieszkalnych kształtuje się ona na poziomie 25-35 zł za m², zależnie od metrażu i standardu mieszkania. Z kolei w przypadku nieruchomości komercyjnych są to wyższe koszty. Jeśli lokal użytkowy jest położony w dogodnej lokalizacji i zapewnia możliwość swobodnego parkowania, szanse na sukces finansowy są bardzo duże. Poza perspektywą zysków, przekonującym argumentem za tym, by inwestować w dobrze usytuowane lokale komercyjne jest to, że umowy z firmami są przeważnie podpisywane na okres od 5 do 10 lat – zauważa Joanna Jakubowska, PB LechBud.

 

Nowy, zyskowny trend: inwestycje typu condo

Rosnąca popularność wśród inwestorów dotyczy także inwestycji typu condo, czyli związanych z zakupem apartamentów wakacyjnych, na przykład nadmorskich. Wynika to w dużej mierze z tego, że ze względów bezpieczeństwa coraz więcej Polaków rezygnuje z egzotycznych wczasów zagranicznych i postanawia wypocząć nad polskim morzem. W pierwszych latach stopa zwrotu jest  przeważnie gwarantowana na poziomie 8-9%, natomiast w kolejnych zależy głównie od stopnia obłożenia obiektu. Co prawda, ceny takich nieruchomości są z reguły wysokie, bo potrafią przekraczają kwotę 10 tysięcy złotych za m², ale biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczno -gospodarczą na świecie, inwestycja typu condo wydaje się warta ryzyka.

 

Specjalista radzi: kogo powinien zainteresować house-flipping?

Ciekawym, choć w naszym kraju wciąż dosyć nowym, sposobem inwestowania na rynku nieruchomości jest tzw. house flipping. Polega on na kupnie mieszkania/domu w złym stanie, ale za to w niskiej cenie. Celem jest wyremontowanie i odsprzedanie go z zyskiem. Klucz do sukcesu kryje się w tym przypadku we właściwej kalkulacji kosztów.

 

Opinia eksperta:

„Trzeba pamiętać, że flipping to przedsięwzięcie przede wszystkim dla osób, które posiadają dużo wolnego czasu, który będzie potrzebny na poszukiwanie odpowiedniego lokalu mieszkalnego, a następnie znalezienie ekipy remontowej i nadzorowanie jej prac. Jest to wyzwanie raczej dla doświadczonych niż początkujących inwestorów. Flipping jest opłacalny, ale tylko wtedy gdy posiada się duże wyczucie rynku i preferencji klientów. Niezbędna jest także dobra znajomość prawa związanego z obrotem nieruchomościami- doradza Joanna Jakubowska, PB LechBud.


Czytaj również: Czy warto kupić mieszkanie w centrum Warszawy?

 

Analiza profilu współczesnego klienta kupującego mieszkanie pozwala wnioskować, że najczęściej jest to osoba z wyższym wykształceniem, prowadząca aktywny tryb życia, zarabiająca powyżej średniej krajowej, która ceni komfort i nowoczesne rozwiązania. Mamy obecnie w Polsce wysokie PKB, wysoką konsumpcję i wyjątkowo niskie bezrobocie. W konsekwencji klienci zainteresowani kupnem mieszkania zwracają większą uwagę na oferty mieszkań z rynku pierwotnego. Coraz więcej Polaków może sobie pozwolić na zakup mieszkania w wersji „pod klucz”. Jednocześnie, oferta współczesnych firm deweloperskich staje się coraz bardziej elastyczna i konkurencyjna. Deweloperzy umożliwiają wprowadzenie zmian lokatorskich w nowym mieszkaniu czy skorzystanie z fachowego doradztwa kredytowego.


Prognozy inwestycyjne

Na podstawie informacji zawartych w raporcie „CEE Real Estate Investment Compass 2017”, miniony rok był jeszcze bardziej owocny pod kątem inwestowania w nieruchomości niż 2016. „Paliwo” dla inwestycji płynie przede wszystkim z kapitału środkowoeuropejskiego i azjatyckiego, który dynamicznie zasila wszystkie segmenty rynku komercyjnego. Są to obiecujące perspektywy, które zachęcają do inwestowania w nieruchomości.



Źródło: linkleaders / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >