Jak odnowić starą, drewnianą boazerię, tak aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich?

Jak odnowić starą, drewnianą boazerię, tak aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich?

Moda na lata 80. powraca – nie tylko w kulturze. Drewniana boazeria królowała w naszych domach w okresie PRL-u. Ostatnio jednak znów cieszy się uznaniem. Jeśli posiadamy w ten sposób wykończone ściany, zamiast usuwać boazerię możemy pokusić się o jej samodzielną renowację. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie prac osiągniemy ciekawy efekt, który zupełnie odmieni oblicze wnętrza domu lub mieszkania. Czytaj dalej

 

Jeszcze niedawno uważana za przeżytek, dziś zyskuje dużą popularność. Drewniana boazeria ma nie tylko wymiar praktyczny, zabezpieczając ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, lecz również estetyczny. Drewno ociepla wnętrze, a gdy tylko odpowiednio o nie zadbamy, odwdzięczy się nam swoim naturalnym urokiem. Renowacja starej, drewnianej boazerii nie musi być trudnym zadaniem. Można wykonać ją samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności prac.


Jak odnowić starą, drewnianą boazerię, tak aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich?


Na początek przygotowanie podłoża

Podobnie jak i w przypadku renowacji ścian, tak i przy odnawianiu boazerii należy najpierw sprawdzić jej stan pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jeśli takowe występują, to można uzupełnić brakujące elementy dosztukowując je lub też używając szpachli do drewna w przypadku mniejszych ubytków. Przedtem jednak zadbajmy o oczyszczenie podłoża ze starych warstw lakierku, kurzu, farby czy też tłustego osadu. Powierzchnię najlepiej jest dokładnie umyć, a potem delikatnie przeszlifować, np. drobnoziarnistym papierem ściernym w taki sposób, aby nie porysować listew. Możemy do tego celu wykorzystać szlifierkę do drewna, co przyspieszy cały proces. Pamiętajmy o dokładnym wyszlifowaniu nie tylko desek, lecz również wszelkich zagłębień. Im bardziej precyzyjnie wykonamy ten proces, tym lepszy efekt końcowy osiągniemy.

 

Jak odnowić starą, drewnianą boazerię, tak aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich?

 

Czytaj również: Jeśli nie mamy ochoty na generalny remont a potrzebujemy odmiany - farba do renowacji płytek ceramicznych będzie najlepszym rozwiązaniem


Dalszy etap renowacji do dokładne o odpylenie i przetarcie boazerii wilgotną szmatką, aby usunąć pył powstały przy szlifowaniu. Przy tak przygotowanym podłożu możemy już zabrać się za malowanie bądź lakierowanie drewna, w zależności od naszych potrzeb i preferencji.


Malowanie czy lakierowanie?

Wybór sposobu, w jaki będziemy odnawiać boazerię zależy przede wszystkim od tego czy chcemy nadać jej zupełnie nowy wygląd czy też odświeżyć. W pierwszym przypadku najlepiej zastosować emalię akrylową w jasnych, pastelowych barwach, które pomogą rozświetlić wnętrze. Możemy tu również pobawić się kolorami, zestawiając je w dowolny sposób, np. malując listwy innymi odcieniami farby oraz dodając ozdobne elementy. Gdy zaś zdecydujemy się na klasyczną biel, wpiszemy drewniane wykończenie w cieszący się popularnością w polskich domach styl skandynawski – takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni. Odcień bieli dopasujmy przy tym do kolorystyki mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia wnętrza, aby zapewnić spójność całej aranżacji.

Gdy zależy nam na tym, aby odzyskać utracony w skutek upływu czasu, naturalny wygląd drewna, wybierzmy dedykowane do tego materiału produkty – lakierobejcę lub impregnat. Dzięki temu, nadamy powierzchni atrakcyjny kolor, podkreślając jednocześnie drewniane usłojenie.


Przywracamy urok drewna

Szlachetny, satynowy połysk i trwałe wykończenie boazerii uzyskamy wykorzystując do jej renowacji Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. Przed aplikacją podłoże przygotowujemy zgodnie ze wskazówkami z pierwszego etapu prac. – Żelowa konsystencja wyrobu zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu, gdyż lakierobejca nie kapie podczas malowania, nie pryska i charakteryzuje się ograniczonym spływaniem z powierzchni pionowych. Dostępna jest w wersji bezbarwnej oraz 11 gotowych kolorach – mówi Dariusz Wróbel, Trener Produktu FFiL Śnieżka SA. Dużym atutem jest także wysoka wydajność produktu – do 30m2/l. Lakierobejcę można nanosić pędzlem, wałkiem lub tamponem w 2-3 warstwach, w zależności od chłonności drewna.

 

Jak odnowić starą, drewnianą boazerię, tak aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich?

Czytaj również: Niemodna, drewniana boazeria powraca do łask

 

Innym rozwiązaniem jest użycie impregnatu powłokotwórczego. Wysokiej jakości wyroby zapewniają uzyskanie estetycznej powłoki, jednocześnie zabezpieczając drewno przed grzybami pleśniowymi. Przy wyborze impregnatu zwróćmy też uwagę na zawartość wosku, który zwiększa wodoodporność boazerii, co jest ważne np. w kuchni. Przy aplikacji kierujmy się zaś wytycznymi producenta, zawartymi na opakowaniu lub w karcie technicznej.


Drewniana boazeria jest znów modna i ponownie staje się ważnym elementem wystroju wnętrz. Jeżeli jesteśmy jej właścicielami, warto więc to wykorzystać i nie podejmować pochopnej decyzji o usunięciu tego typu wykończenia. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości rozwiązań, możemy samodzielnie, w prosty i niedrogi sposób, nadać naszym ścianom pokrytym boazerią zupełnie nowy, atrakcyjny wygląd.

 

Jak odnowić starą, drewnianą boazerię, tak aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich?

Źródło: RedPen PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaka kabina prysznicowa? Liczba postów: 368 Grupa: Porady i op... Hmm a wolicie wersję Walk In, czy może jednak z brodzikiem? Jeżeli o mnie chodzi to tutaj na pewno warto odwiedzić sklep https://www.sklepbaterie.pl/new-trendy-. ..
  • Efektowna ściana Liczba postów: 32 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, nie można przejść obojętnie obok dekoracji ścian. Tu świetnie sprawdzą sie płytki klinkierowe z King Klinker http://kingklinker.pl/. Są estety...
  • Jak urządzić kącik do pracy w mieszkaniu, kiedy do... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Mnie się sprawdziły wskazówki z tego wpisu: http://blog.mirjan24.pl/home-office-pora dy. Niby proste, a samemu trudno na to wpaść.
  • Szafa Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Również szukam szafy do nowej garderoby. Marzę o dużej szafie na ubrania w stylu prowansalskim takiej jak te https://meble-prowansalskie.pl/kategoria -produktu/m...
  • Designerski stół do salonu Liczba postów: 55 Grupa: Nowości ara... Przy małych pomieszczeniach doskonale sprawdza się stół okrągły. https://www.decoroom.eu/aktua lnosci

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15818 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 121

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >