Jak oszczędzać energię bazując na prognozie pogody?

Jak oszczędzać energię bazując na prognozie pogody?

Klasyczne próby oszczędzania energii cieplnej polegające na docieplaniu budynków i uszczelnianiu okien wiążą się z wysokim początkowym kosztem inwestycji oraz długim czasem oczekiwania na jej zwrot. Szwedzka technologia oparta na regulacji prognozowej to bardzo niskie koszty instalacji systemu i przede wszystkim szybki zwrot inwestycji - oszczędności na poziomie 10% są widoczne już po roku od instalacji. Czytaj dalej

 

Dzisiejsza sytuacja na rynku cen energii cieplnej sprawia, że zarówno właściciele budynków, jak i zarządcy nieruchomości poszukują rozwiązań, które umożliwiłyby ograniczenie zużycia energii i tym samym redukcję kosztów. Odpowiedzią na te potrzeby jest szwedzki system regulacji prognozowej eGain. Spadek zużycia energii cieplnej to oczywiście niższe rachunki za ogrzewanie oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

 

Czytaj również: Inicjatywa przeciwdziałania zmianom klimatu pod egidą ONZ

 

 

Dotychczasowe rozwiązanie, czyli tradycyjna regulacja pogodowa, uwzględniało jedynie jeden parametr, czyli temperaturę. Wyjątkowość regulacji prognozowej polega na tym, że bazuje na codziennie aktualizowanej prognozie pogody, na którą oprócz temperatury składają się również czynniki takie, jak lokalizacja, nasłonecznienie, prędkość i kierunek wiatru oraz opady atmosferyczne.

 

 

W przypadku systemu czujnik temperatury zmieniony został na odbiornik prognozy pogody. System kompleksowo analizuje przyszłe warunki pogodowe i pozwala zoptymalizować zużycie energii, a ponadto uwzględnia indywidualne właściwości fizyczne budynku i jego zdolności akumulacyjne. Te dane pozwalają ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie na energię i wykorzystać ciepło zmagazynowane, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania i wychładzania budynku. System umożliwia utrzymanie stabilnej temperatury i komfortu cieplnego, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. 

 

Czytaj również: Jaki gatunek węgli tradycyjnych najefektywniej spala się w urządzeniach nie tak nowoczesnych, ale wciąż sprawnych?

 

 

System z powodzeniem sprawdza się w 12 krajach w tym m.in. w Szwecji, Finlandii Estonii i Danii, a od 2010 roku również w Polsce.  Regulacja prognozowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania przy jednoczesnym podniesieniu komfortu cieplnego.

Źródło: Media Support Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >