Jak poprawnie ocieplić poddasze domu?

Jak poprawnie ocieplić poddasze domu?

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze projektu domu jest jego koszt eksploatacji. Nowoczesne trendy w budownictwie zakładają budowę domów energooszczędnych, wyposażonych w technologie wykorzystujące siłę natury np. panele fotowoltaiczne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków pozwalające ograniczyć późniejsze wydatki na utrzymanie domu. Niewątpliwie jednym z głównych wydatków eksploatacyjnych domu jest ogrzewanie. Dlatego ważna jest izolacja termiczna ścian. Obecnie większość nowobudowanych domów jest parterowa z użytkowym poddaszem. Należy pamiętać, że przez źle ocieplony dach może uciekać od 10 do nawet 30% ciepła. Dlatego niemniej ważna od izolacji termicznej ścian jest izolacja poddasza. Poniżej podpowiadamy w jaki sposób prawidłowo ocieplić poddasze. Czytaj dalej

 

Jaki materiał wybrać na ocieplenie poddasza?

Prawidłowe ocieplenie poddasza nie jest łatwe i narażone na wystąpienie wielu niedoskonałości w sztuce budowlanej. Nieprawidłowości w wykonaniu izolacji poddasza niosą za sobą poważne konsekwencje w postaci zawilgocenia poddasza i rozwoju pleśni i grzybów lub w skrajnych przypadkach gnicie drewnianej konstrukcji dachu. Dlatego ocieplenie poddasza powinno być wykonane ze szczególną dokładnością, a materiał wykorzystany powinien być na tyle elastyczny, aby dotrzeć w każde miejsce. Każda szczelina powstała w izolacji stanie się mostkiem termicznym przez który będzie uciekać ciepło. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów stosowanych do ociepleń poddaszy jest wełna mineralna szklana lub skalna. Jest to materiał sprężysty dobrze klinujący się między belkami. Do wyboru jest również ocieplenie poddasza styropianem lub pianką pur. W nowoczesnym budownictwie dużą popularnością do ocieplenia poddasza cieszy się stosowanie pianki pur. Jest to zdecydowanie najszybsza metoda. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę, na cechy poszczególnych materiałów. Wełna mineralna swą popularność zawdzięcza nie tyko właściwościom termoizolacyjnym, ale również izolacji akustycznej. Niestety jest dość uciążliwym materiałem do cięcia i szlifowania. Z kolei pianki poliuretanowe są kosztownym rozwiązaniem i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Ważnym czynnikiem przy ociepleniu poddasza jest wentylacja, której wloty i wyloty znajdują się w kalenicy i przy okapie dachu.

 

Jak poprawnie ocieplić poddasze domu?

 

Czytaj również: Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?

 

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie stwarzają wiele możliwości. Dotyczy to każdego etapu budowy domu. Niewątpliwie ocieplenie domu, w tym poddasza jest jednym z ważniejszych elementów na które zwraca uwagę nowoczesne budownictwo. Warto również skorzystać z innych możliwości, pozwalających ograniczyć koszty eksploatacyjne np. pompy ciepła, fotowoltaika, zbiorniki na deszczówkę czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Z pośród wymienionych tylko przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków posiadają ograniczenia wyboru. Własną oczyszczalnię mogą posiadać posesje nie posiadające możliwości przyłączenia do kanalizacji sanitarnej. Nowoczesne biologiczne oczyszczalnie oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do nawadniania terenów zielonych. Ponadto są urządzeniami tanimi i wygodnymi w eksploatacji w porównaniu z zbiornikiem szczelnym zwanym szambem.

 

Czytaj również: Sposoby na ciepłe poddasze

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16259 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >