Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni?

Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni?

Każdy z nas, a przynajmniej większość z nas słyszało o molach spożywczych. Co jednak zrobić, gdy owady zaatakowały naszą kuchnię? Jest kilka sposobów, jak usunąć szkodniki. Czytaj dalej

 

 

Jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników zamieszkujących nasze kuchnie są mole spożywcze (Plodia interpunctella). Ku naszemu nieszczęściu owady lubią suche produkty takie jak: kasze, mąkę, suszone owoce, czasami również orzechy. Co najgorsze nawet plastikowe opakowania nie uchronią artykułów przed nimi. Wystarczy, że larwy wygryzą małe otworki i już są w środku, jednocześnie zanieczyszczając jedzenie. Aby je wytępić bądź uniknąć kontaktu z nimi, jest kilka sprawdzonych sposobów.

Zacznijmy od tego, że musimy zrobić generalny porządek. Jeżeli w artykule zauważymy szkodniki, najlepiej wyrzucić w osobnym opakowaniu (w worku na śmieci), bezpośrednio do kosza na zewnątrz, jednocześnie uszczelniając, aby owady nie miały możliwości opuszczenia opakowania, a co gorsze powróciły do domu. Po czym warto umyć dokładnie każdą szafkę, najlepiej wodą z octem dodając sok z cytrusów.Po intensywnych porządkach, warto zakupić moskitiery. Jak wiadomo mole spożywcze należą do owadów uskrzydlonych, zatem maja ułatwiony sposób dostania się do naszej kuchni. Oczywiście przez okna. Dlatego warto zakupić moskitiery, która uchroni nas nie tylko przed molami, ale również komarami, muchami bądź innymi owadami. Pamiętajmy jednak, że mole są sprytne, dlatego założenie siateczki przy wentylatorze będzie dodatkowym zabezpieczeniem.

Jak już wcześniej zostało wspomniane larwy moli spożywczych są w stanie zrobić małą dziurkę w pojemnikach plastikowych, więc najlepszym zabezpieczeniem będzie szkło. Pojemniki szklane sprawdzą się idealnie, dodatkowo będą idealną ozdobą kuchni.

Mole spożywcze również może odstraszyć zapach cytrusów. Najlepszym sposobem będzie wysuszenie cytrusów (pomarańczy, cytryny czy grejpfruta), oraz umieszczenie go w miejscu, gdzie przebywały mole. Jeszcze lepszym efektem, będzie powtykanie do owoców gwoździków oraz późniejsze ususzenie.

Po tak wykonanych czynnościach możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się moli spożywczych. Jednak, warto sprawdzać od czasu do czasu oraz pilnować, aby nie miały możliwości dostępu do mieszkania.

 

 

 

 

 


Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17789 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 140

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >