Jak prawidłowo użytkować agregat prądotwórczy?

Jak prawidłowo użytkować agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze służą nam przez cały rok a nowoczesne modele – zaawansowane technicznie i o najwyższym standardzie jakości, są przeznaczone do wieloletniej eksploatacji. Jednak ich efektywność i żywotność zależą nie tylko od jakości, ale także od prawidłowego użytkowania i konserwacji, a ich stan techniczny - ma istotny wpływ na funkcjonowanie odbiorników zasilanych agregatami.

 

„Dbając o agregat prądotwórczy, nie narażamy odbiorników na uszkodzenia.” – potwierdza Marcin Wodzyński, Manager Produktu z firmy Aries Power Equipmen, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce „Ogólne zasady prawidłowej obsługi agregatów są takie same dla wszystkich modeli - stacjonarnych i przenośnych. Wskazówki związane ze specyfiką danego modelu znajdują się w Instrukcjach Obsługi. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z Autoryzowanym Dilerem.”

Wyjątkiem są agregaty z automatyką – w tym przypadku ich podłączenie do instalacji budynku musi być wykonanie przez uprawnionego elektryka zgodnie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej. Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

 

Podstawowe zasady obsługi agregatów prądotwórczych – praktyczne porady eksperta

  • Instrukcja obsługi – zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu jest pierwszą i główną zasadą prawidłowego użytkowania agregatu. Zawarte w niej informacje m. in. na temat eksploatacji oraz konserwacji wyjaśnią i ułatwią obsługę urządzenia, wskażą zalecaną częstotliwość przeglądów technicznych i niezbędnych regulacji.

 

  • Sprawdzanie agregatu przed uruchomieniem – urządzenie powinno stać na płaskiej, równej powierzchni.

 

  • Poziom oleju – wskazane jest sprawdzanie poziomu oleju przed każdym uruchomieniem agregatu. Jeśli zajdzie taka konieczność,  należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W każdej instrukcji obsługi znajduje się informacja o zalecanym oleju do danego typu silnika.

 

  • Poziom paliwa – nie należy dopuścić, by ilość paliwa była niższa od poziomu minimalnego, dlatego warto regularnie sprawdzać jego poziom. Po każdym uzupełnianiu paliwa należy dokładnie dokręcić korek wlewu paliwa. Warto także pamiętać o tym, by nie zostawiać w zbiorniku za dużo paliwa jeśli nie będziemy używać agregatu dłużej niż miesiąc -  jakość paliwa obniża się w miarę upływu czasu i wskutek parowania.

 

  • Filtr powietrza – to element, którego stan trzeba sprawdzać przed każdorazowym uruchomieniem urządzenia. Powinien być w dobrym stanie i czysty. Zależnie od sytuacji, należy go wyczyścić lub wymienić na nowy.

 

  • Stan odbiorników – przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne.

 

 

  • Podłączanie odbiorników – Najpierw zsumujmy moce wszystkich odbiorników, które zamierzamy podłączyć do agregatu. „Otrzymany wynik musimy jeszcze powiększyć o dodatkową moc, która potrzebna jest w momencie włączania odbiorników (rozruchu). Ta dodatkowa moc wynika z tzw. prądów rozruchu, które pojawiają się we wszystkich odbiornikach elektrycznych. Im większy prąd rozruchu, tym większa moc agregatu potrzebna do zasilania odbiornika. Agregat bowiem musi pokrywać całkowite zapotrzebowanie na moc. Prądy rozruchu są różne dla różnych odbiorników, dlatego podczas określania mocy agregatu najwygodniej jest skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą agregatu, który powinien doradzić jak poprawnie dobrać moc agregatu.” – wyjaśnia Marcin Wodzyński, Manager Produktu z firmy Aries Power Equipmen.

 

Czytaj również: Dekoracje domu na święta

 

Najlepiej jest zlecić to zadanie wykwalifikowanemu elektrykowi. Warto także zwrócić uwagę na gniazdka – w agregatach prądotwórczych stosowane są ich dwa rodzaje: standardowe jednofazowe (Schuko lub tzw. francuskie), przemysłowe jednofazowe oraz przemysłowe trójfazowe. Gniazdka standardowe wyglądają tak samo jak te, które są stosowane w domach i służą do przenoszenia prądu o wartościach do 16A. Natomiast gniazdka przemysłowe są przeznaczone do przesyłu prądu o wyższych wartościach – zazwyczaj do 32A.

 

 

Czytaj również: Trafiony prezent

 

 

Źródło: Comunicat / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >