Jak prawidłowo wykonać drenaż nawierzchni wokół domu?

Jak prawidłowo wykonać drenaż nawierzchni wokół domu?

Zawilgocenie piwnic lub fundamentów domu – takie nieprzyjemne (i kosztowne!) konsekwencje może przynieść zignorowanie wysokiego poziomu wody gruntowej lub wody znajdującej się na powierzchni. Istnieją sposoby, by temu zaradzić – możesz zdecydować się na drenaż opaskowy lub odwodnienie liniowe. W jakich przypadkach te rozwiązania się sprawdzą i jak je przeprowadzić? Czytaj dalej

 

Pracownia Dobre Domy radzi, jak działać, aby skutecznie przeprowadzić odwodnienie nawierzchni wokół domu. Walkę ze zbyt dużą ilością wody opadowo-gruntowej na działce można prowadzić na dwa sposoby – w zależności od miejsca, w którym występuje nagromadzenie wody. Jeżeli problem dotyczy:

 

  • wysokiego poziomu wód gruntowych – zastosuj drenaż opaskowy, czyli system drenarski umiejscowiony pod ziemią wokół budynku;

  • dużej ilości wody na powierzchni – zainstaluj systemy odwodnień liniowych, czyli korytka z rusztem, które ustawia się na powierzchni działki.

 

Drenaż opaskowy – gdzie należy go umiejscowić i z czego jest zrobiony?

Drenaż gruntowy przydaje się wtedy, gdy mało przepuszczalne, gliniaste podłoże znajduje się na poziomie fundamentów. Jeśli zaś zwarte warstwy ziemi mieszczą się poniżej poziomu fundamentów – nie ma konieczności wprowadzenia drenażu opaskowego. Posiadanie podpiwniczenia lub jego brak okazuje się sprawą drugorzędną – najważniejszym czynnikiem są warunki gruntowe. W związku z tym zarówno w przypadku budowli już stojącej na działce, jak i przed budową budynku z gotowego projektu domu warto zasięgnąć opinii geotechnika.

 

W przypadku gdy odwodnienie gruntu w okolicach domu jest niezbędne, należy przystąpić do planowania budowy systemu. Drenaż gruntowy można przeprowadzić w formie rurociągu drenażowego z jednym lub dwoma filtrami, przy czym podwójny filtr jest przeznaczony do gruntów wyjątkowo słabo przepuszczalnych.

 

Czytaj również: Prawidłowo wykonana podbudowa pod nawierzchnię z kostki brukowej


jak prawidłowo wykonać drenaż nawierzchni wokół domu?

Czytaj również: Kiedy na podjeździe zbiera się woda najlepiej zastosować nawierzchnie ażurowe

 

W skład systemu drenażu opaskowego wchodzą:

  • rury drenarskie z PCW,

  • studzienki rewizyjne,

  • płyty drenarskie o ryflowanej powierzchni,

  • geowłóknina.

 

Wodę, którą „zbiorą” rury drenarskie, można:

  • odprowadzić do kanalizacji,

  • odprowadzić do studzienek chłonnych (wypełnionych żwirem),

  • rozprowadzić po działce,

  • skierować do studni.

 

Odwodnienia liniowe – jak wykonać?

Jedna z najpopularniejszych metod pozbywania się nadmiaru wody na powierzchni gruntu to odwodnienie liniowe. System składa się głównie z korytek i rusztów. Korytka należy umiejscowić w gruncie tak, by ruszt znajdował się ok. 5 mm poniżej poziomu powierzchni.


Aby system działał poprawnie, należy go zaprojektować w taki sposób, by zachować pewien spadek terenu w kierunku systemu odwodnienia liniowego. Wymagany spadek dna to zwykle ok. 3 promile na 1 m. Korytka są przykryte rusztami, które stają się jedynym widocznym elementem systemu, dlatego wybierane są często ze względu na estetykę rozwiązania. Na końcu systemu odwodnienia znajduje się natomiast studzienka magazynowa, do której spływa woda.

 


Źródło: DobreDomy / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18088 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >