Jak przygotować ściany do pokrycia farbą?

Jak przygotować ściany do pokrycia farbą?

Szeroki wybór różnorodnych farb przeznaczonych do pokrywania ścian i sufitu sprawia, że malowanie jest czynnością, którą wielu z nas wykonać może samodzielnie. By jednak efekt sprostał oczekiwaniom, nie wystarczy jedynie dobór odpowiedniego koloru i wałka. Niezmiernie ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni, które pokrywane będą farbą. Tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie trwałego, jednolitego koloru i gładkich ścian.

 

Ściana bez skazy


Malowanie ścian jest procesem wieloetapowym, który rozpocząć należy od dokładnego przejrzenia całej powierzchni i uzupełnienia wszelkich ubytków, zarówno pęknięć, jak i uszczerbków w tynku. Pozostawienie tego typu niedoskonałości zakłóciłoby ostateczny efekt, powodując nierówności na powierzchni, nieestetyczne rysy, a nawet miejscowe odpadanie farby. Do wykonania tego typu prac wykorzystać jest najlepiej gotowe preparaty na bazie akrylu, jak Acry-Fill czy Akryl-W firmy Den Braven. Do wyrównania niewielkich ubytków i nierówności odpowiednia będzie gotowa masa szpachlowa typu „finisz” Acry-Fill, która w postaci pasty daje się łatwo nakładać i szlifować, nie zamulając przy tym papieru ściernego. Zaletą jest krótki czas schnięcia – całkowite utwardzenie następuje po około 4 godzinach i masa jest gotowa do szlifowania papierem ściernym lub siatką. Dzięki temu umożliwia uzyskanie bardzo równych i gładkich ścian o śnieżnobiałej barwie w dość krótkim czasie. Jest ona również bardzo dobrze malowalna, co pozwala po odpyleniu ścian na jednolite pokrycie powierzchni. Do precyzyjnego wypełnienia wewnętrznych rys, szczelin i pęknięć przydatny natomiast będzie Akryl-W firmy Den Braven dostępny w poręcznym kartuszu. Jest to środek odporny na powstanie rys skurczowych, a po wyschnięciu jest bardzo dobrze malowalny.

 

W przygotowaniach do malowania niezwykle ważne jest również właściwe wykończenie konstrukcji wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, a zwłaszcza spoin na styku poszczególnych arkuszy. Konstrukcje lekkie pracują i poddawane są licznym naprężeniom, dlatego też do spoinowania połączeń użyć należy plastyczno-elastycznych preparatów na bazie akrylu, jak np. Akryl Szybki Szpachlowy, który będzie pracował wraz z płytą.

 

 

 

 

 

 

Grunt(owne) przygotowania


Niezwykle ważną czynnością przed przystąpieniem do prac malarskich, o której nie wolno zapominać szczególnie w przypadku nowych, jeszcze niemalowanych ścian, jest gruntowanie. Dokładne pokrycie powierzchni specjalnym środkiem gruntującym ma na celu wzmocnienie nasiąkliwych podłoży i zmniejszenie ich chłonności, a także przygotowanie ich do późniejszego stosowania farb, mas tynkarskich, tapety czy gładzi. Zastosowanie tego typu preparatów, jak np. uniwersalny grunt Acry-Prime firmy Den Braven pozwala zmniejszyć zużycie farb, zlikwidować pylenie i utwardzić ściany oraz sufit. Równomierne krycie starego koloru również jest zaletą wcześniejszego gruntowania. Acry-Prime stosować można także w celu zwiększenia przyczepności tynków lub gładzi oraz zapobieganiu nadmiernemu odciąganiu wody z różnego rodzaju zapraw. Dlatego też przygotowywane do malowania ściany najlepiej jest pokryć nim dwukrotnie. Przed uzupełnieniem ubytków i położeniem szpachli oraz przed ostatecznym malowaniem. Należy jednak pamiętać, by przed jego aplikacją dokładnie odpylić i osuszyć wcześniej szpachlowane płaszczyzny.

 

Odpowiednie przygotowanie ścian i sufitu, do wydawać by się mogło dziecinnie prostej czynności jaką jest malowanie, to warunek konieczny powodzenia całej operacji. Tylko w ten sposób ograniczymy koszty związane ze zużyciem farb, a malowana powierzchnia będzie wolna
od nieestetycznych ubytków, przebarwień kolorystycznych czy niejednorodnej struktury.

Źródło: flypr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16347 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >