Jak rozjaśnić wnętrze w pochmurne dni?

Jak rozjaśnić wnętrze w pochmurne dni?

Wystrój wnętrz ma bardzo duży wpływ na samopoczucie osób w nich przebywających. Aby nadrobić jesienny deficyt słońca za oknem, warto pomyśleć o odpowiednich zabiegach aranżacyjnych w domu. Jak zadbać o stworzenie i utrzymanie lokum w jasnych barwach?

 

Gdy chcemy rozjaśnić wnętrze

 

Jasne pomieszczenia tworzą bardzo pożądane wrażenie przestrzenności, dzięki czemu nie czujemy się w nich przytłoczeni. Do tego panujący wokół klimat sprzyja pozytywnemu myśleniu. Odpowiednio zaaranżowane przestrzenie mogą też wpływać na pewną oszczędność energii, jeśli idą w parze z ograniczeniem użycia sztucznego światła. Co zrobić, aby osiągnąć taki satysfakcjonujący efekt?

 

Gwoli jasności – jak to się robi?


Podstawą są duże okna, dzięki którym nawet jesienią pewna dawka promieni słonecznych dotrze do wnętrza. Jeśli jednak ich rozmiar nie zachwyca, a wymiana w danym momencie jest niemożliwa, warto opróżnić parapet ze zbędnych szpargałów i zrezygnować z ciężkich, ciemnych zasłon. Kolejnym wskazanym zabiegiem jest użycie jasnych barw przy malowaniu lub tapetowaniu ścian – otoczenie, zwłaszcza niewielkiego pokoju ciemnymi, wyrazistymi dekoracjami może sprawić, że będzie on wyglądać ciasno i ponuro. Nie wszyscy doceniają rolę podłogi, która przecież rozpościera się na bardzo dużej powierzchni. Można więc pozostawić sobie pod nogami samą błyszczącą taflę lub przykryć ją dywanem o odpowiednich odcieniach. Pamiętajmy też o lustrach i wszelkiego rodzaju wewnętrznych przeszkleniach, decydujących o wrażeniach optycznych. I wreszcie kwestia mebli – nie powinny zalegać w każdym wolnym kącie, lepiej też unikać masywnych konstrukcji i nie wypełniać ich po brzegi drobiazgami. A wisienką na tym torcie będzie umeblowanie ulokowane na środku pokoju, jak np. zestawy wypoczynkowe, których smukłe sylwetki i przyjemne dla oka obicia nadadzą przestrzeni pożądanej lekkości.

 

 

Czytaj również: Urządzamy wnętrze w stylu klasycznym

 

Ciemne strony jasnych wnętrz


Jasne przestrzenie mają niestety swoje wady, jak duża podatność elementów wystroju na zabrudzenia. Można sobie jednak z nimi poradzić. Do dekoracji ścian warto więc używać farb umożliwiających łatwe zmywanie brudu bez ścierania wymalowanej powłoki (np. farby silikonowe). Należytej troski wymaga też czyszczenie przeszkleń okien i mebli, na których bardzo chętnie pojawiają się irytujące smugi. Do pielęgnacji każdego typu powierzchni (szkło, drewno, pcv) można oczywiście użyć odpowiedniego preparatu. Najwięcej problemów sprawiają natomiast części wystroju pokryte różnego rodzaju tkaninami. Łatwo przy nich o wystąpienie plam, znacznie trudniej o skuteczne pozbycie się niechcianych naleciałości. – Usuwając brud z jasnych mebli tapicerowanych wystrzegajmy się środków o właściwościach żrących. Niewskazane są więc silne odplamiacze, wybielacze czy rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić materiał lub sprawić, że plama uwydatni się jeszcze bardziej – podkreśla Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych – Pomocne mogą tu się okazać substancje pochodzenia naturalnego, jak kwasek cytrynowy i gliceryna oraz delikatne środki piorące.

 

 

Czytaj również: Skandynawskie wnętrze

 

 

W jasnych wnętrzach, jasne myśli


W każdym przypadku najważniejszym czynnikiem wyboru specyfiki wystroju i sposobów dbania o jego utrzymanie, będą oczywiście indywidualne preferencje gospodarza. Jasne wnętrze to idealne miejsce dla miłośników przestrzenności. Wygląda bardzo pozytywnie, ale jednocześnie łatwo wydobywa wszystkie niedoskonałości wykończenia, jak np. nierówności ścian. Dlatego kompletując wyposażenie, warto znać plusy i minusy wybranej stylistyki, a w głowie mieć finalny obraz całości.

Źródło: pointb / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >