Jak skompletować najważniejsze narzędzia do domu

Jak skompletować najważniejsze narzędzia do domu

Chociaż nie każdy majsterkuje, naprawia i remontuje, to jednak w każdym domu powinien się znajdować zestaw podstawowych, najważniejszych narzędzi, które przydadzą się przy drobnych pracach. Dziś także kobiety radzą sobie z wieloma czynnościami niegdyś zastrzeżonymi wyłącznie dla mężczyzn, toteż nawet w domu singielki powinna się znajdować skrzynka z narzędziami. Przydadzą się one nawet w sytuacji, gdyby lokatorka zmuszona była poprosić o pomoc w naprawie sąsiada czy przyjaciela.

 

Aby zgromadzić taki zestaw, nie trzeba wcale wybierać się do marketu budowlanego na peryferiach. Wszelkie narzędzia można kupić wygodnie w Internecie, w sklepie stukpuk.pl. Swoją drogą, takie zakupy mogą być nawet ratunkiem w sytuacji, gdy potrzebujemy prezentu ślubnego dla nowożeńców – za niewielką kwotę można nabyć zestaw, który będzie służył obdarowanym przez długie, długie lata.

 

Co powinno się znaleźć w narzędziowej skrzynce

Na pewno zacząć można od młotka i tu okazuje się, że nawet to z pozoru najprostsze narzędzie może być na swój sposób zaawansowane technologicznie: istnieją młotki bezodrzutowe, których obuch są wypełnione śrutem i dzięki temu nie odbijają się od uderzanej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest zestaw blacharski, ponieważ oprócz młotków zawiera też kowadełka.

 

jak skompletować najważniejsze narzędzia do domu

 

Czytaj również: Koniec kłopotów z cięciem płytek pod kątem i postrzępionymi krawędziami

 

W każdym domu przydadzą się kombinerki, czyli szczypce uniwersalne. Do rur i połączeń gwintowanych z kolei najlepiej nadają się szczypce nastawne, tzw. żabka. W każdym domu powinny się też znaleźć obcęgi służące do obcinania, wyrywania, wyciągania etc. Atutem będzie ergonomiczna rękojeść – obcęgi czasem używane są do prac wymagających przyłożenia znacznej siły.

 

Śrubokręty, czyli wkrętaki

Dobrze jest mieć dwa rodzaje. Pierwszy to tradycyjny śrubokręt – warto kupić taki do śrub z pojedynczym rowkiem, a więc płaski, oraz krzyżowy. Niezależnie od tego dobrze jest mieć zestaw końcówek, tzw. bitów oraz uchwyt do nich. Kupuje się to w postaci zestawów narzędziowych. Im końcówek więcej, tym łatwiej będzie dobrać taką, która idealnie pasuje do danej śruby czy wkrętu. W niektórych zestawach znajdują się też klucze pięciokątne (niezastąpione m.in. wtedy, gdy poluzują się śruby skręcające meble, np. z IKEA) oraz nasadki do śrub i nakrętek. Taki uniwersalny zestaw może obsłużyć nawet 90 procent drobnych domowych napraw.

 

Klucze – też warto mieć kilka

Oprócz wspomnianych kluczy pięciokątnych, dobrze jest mieć w domu klucz nastawny, tzw. szwedzki. Przyda się m.in. do wkręcania i wykręcania śrub z sześciokątnymi końcówkami i zastąpi zestaw kluczy tradycyjnych. Dobrze jest też mieć zestaw nasadek do takich śrub, oczywiście wraz z uchwytem. Niektórzy lubią mieć także „francuza”, czyli nastawny klucz, przypominający nieco młotek.

 

Piła zawsze może być potrzebna

Majsterkowicz powinien mieć kilka, ale do podstawowych zastosowań w zupełności wystarczy piła do cięcia metalu, wyposażona w wymienne brzeszczoty. Wbrew swojej nazwie poradzi sobie, i to precyzyjnie, także z cięciem drewna i tworzyw sztucznych. W warunkach domowych, do przycinania listewek i drobnych elementów, w zupełności wystarczy.

 

Czytaj również: Do jakich obciążeń wystarczy kołek, a kiedy trzeba zastosować kotwę

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19147 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 270

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >