Jak skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji pracowników

Jak skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji pracowników

Proces rekrutacji to dziś już nie tyle pozyskiwanie kandydatów do pracy, ile początek budowania relacji, a więc jeden z podstawowych elementów employer brandingu. To także wyzwanie dla pracodawcy, który musi opracować strategie rekrutacyjne dla różnych generacji pracowników aktywnych na rynku pracy. Na szczęście część działań można zautomatyzować.


Pracownik jak klient

Niskie bezrobocie i deficyt specjalistów na rynku pracy sprawiają, że w ostatnich czasach role się zmieniły i to pracodawcy, a nie pracownicy są czynną stroną w procesie rekrutacyjnym. Sięgają przy tym po coraz bardziej zaawansowane narzędzia mające za zadanie przyciągnąć potencjalnych kandydatów. Pracownik jest traktowany w zasadzie jak klient – w celu jego pozyskania pracodawcy inwestują w wizerunek marki, pielęgnują relacje oraz budują pozytywne aspekty employee experience (doświadczenie pracownika). Zdają sobie sprawę z tego, że nawiązanie relacji z pracownikami zaczyna się dużo wcześniej niż publikacja ogłoszenia rekrutacyjnego. Bo liczy się reputacja firmy – postrzeganej zarówno przez pryzmat prowadzonej działalności, jak i przez pryzmat wizerunku pracodawcy.

 „Osoby poszukujące pracy coraz częściej sprawdzają opinie o firmie w Internecie oraz w mediach społecznościowych. Dlatego jako pracodawcy musimy dbać o swój wizerunek w sieci, a przede wszystkim o dobre doświadczenia pracowników. Zwłaszcza, jeśli działamy w branżach z deficytem specjalistów” – wyjaśnia Paweł Wysocki, Prezes Zarządu firmy Quercus, zajmującej się wdrożeniami SAP w zakresie HR oraz prowadzącej aktywną politykę rekrutacyjną wśród konsultantów SAP i programistów.

 

Cztery pokolenia pracowników

W przypadku konsumenta budowanie relacji zaczyna się na długo przed zakupem produktu czy usługi. W przypadku pracownika – przed zatrudnieniem. Oprócz wiarygodności marki liczy się zatem sam proces rekrutacji, od którego jakości zależy, czy pracownik przyjmie posadę. Obecnie na rynku pracy aktywni są przedstawiciele czterech pokoleń pracowników: baby boomers, X, Y i Z. Dla zespołu to sytuacja pozytywna, gdyż zapewnienia transfer wiedzy, a także wykorzystanie potencjału i doświadczenia każdego pokolenia. Jednak z punktu widzenia pracodawcy, który poszukuje pracowników, to wyzwanie wymagające innego podejścia do procesu rekrutacji dla każdej z tych grup. 

 

Jak skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji pracowników

 

Czytaj również: Jak wygląda współpraca z agencją pracy przy zatrudnianiu pracowników z zagranicy

 

„Rekrutację dziś prowadzimy wielokanałowo, w zależności m.in. od tego, do której generacji kierujemy ogłoszenie. To podejście podobne jak np. w przypadku marketingu on-line, gdzie przekaz reklamowy jest targetowany. Wymaga to sił i zaangażowania całego zespołu lub zastosowania automatyzacji procesów, która ten zespół w znaczącym stopniu odciąża” – podpowiada Paweł Wysocki. „Takim narzędziem jest np. SAP SuccessFactors, a w zasadzie moduł SuccessFactors Recruiting” – dodaje. 

 

Elastyczny dobór narzędzi

Proces rekrutacji podlega takim samym przemianom, jak nasza rzeczywistość, nie dziwi więc wykorzystywanie w nim coraz nowocześniejszych narzędzi. Baby boomers będą oczekiwać raczej tradycyjnych form i zasad rekrutacji, jednak im młodsze pokolenie, tym skuteczniejsze będą narzędzia kojarzone częściej z marketingiem niż z HR. 

 

W tej chwili na rynek pracy wkracza pokolenie Z, które urodziło się w dobie Internetu i dla którego tzw. nowe media to naturalne środowisko komunikowania się. Rekruterzy, chcąc budować pozytywne employee experience w tej grupie, muszą sięgać po narzędzia, które są dla niej naturalną formą nawiązywania i podtrzymywania relacji.

 

„Sterowane głosowo chaty, rozmowy kwalifikacyjne prowadzone za pośrednictwem wideokomunikatorów, czy wykorzystanie inteligentnych rozwiązań opartych o machine learningu, czyli samouczenie się maszyn – to tylko kilka przykładów, które możemy kojarzyć z e-commerce, a które są coraz częściej wykorzystywane podczas rekrutacji” – podsumowuje Paweł Wysocki z Quercus.

 

Automatyzacja w rekrutacji

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi IT to spore ułatwienie dla rekruterów, gdyż pozwala na automatyzację dużego obszaru działań, np. powiadomienia mailowe, SMS, a nawet przeprowadzenie wstępnej selekcji kandydatów, itp. Na przykład, jeśli założenie było takie, że pracownik powinien posiadać 2-letnie doświadczenie w danym obszarze, system odrzuci wszystkich, którzy nie spełniają tego kryterium.

 

Zalety zastosowania automatycznych rozwiązań rekrutacyjnych:

* możliwość realizacji wielokanałowej strategii rekrutacyjnej (zamieszczanie ogłoszeń w wielu źródłach);

* automatyczna optymalizacja zamieszczonych ogłoszeń pod kątem różnych wyszukiwarek;

* możliwość budowania własnej bazy kandydatów, zgodnie z wymaganiami RODO (bezpieczeństwo danych, sprawne zarządzanie bazą CV, możliwość automatyzacji wstępnej selekcji kandydatów);

* efektywna komunikacja z kandydatami, skupiona na budowaniu pozytywnego employee experience;

* obniżenie globalnych kosztów rekrutacji, oszczędność czasu, lepsza wydajność procesu;

* efektywne narzędzia analityczne.


Employee experience

Choć automatyzacja może usprawnić i wesprzeć proces rekrutacji, to jednak o jego skuteczności decyduje przede wszystkim przemyślana strategia obejmująca budowanie employee experience jeszcze przed publikacją ogłoszenia oraz targetowanie kanałów i narzędzi rekrutacyjnych. To najlepsza droga, aby – budując pozytywny wizerunek marki pracodawcy – przyciągać (i utrzymać w firmie) talenty z różnych generacji.

 

Employee Experience (zarządzanie doświadczeniem pracownika) to bowiem jeden z ważniejszych obecnie trendów holistycznego podejścia do zarządzania kadrami, opierający się na budowaniu relacji na linii pracownik – pracodawca na wszystkich obszarach i w różnych okresach oraz etapach współpracy (od poznania marki, poprzez proces rekrutacji, nawiązanie współpracy, po jej zakończenie). Im lepsze doświadczenia pracownika, tym silniejsze jego zaangażowanie, a tym samym – większa gotowość do związania się z firmą na dłużej. 


Czytaj również: Relokacja maszyn, czyli jak dokonać przeprowadzki całej firmy

 

Dwa komponenty SuccessFactors Recruiting

* Recruiting Management: wykorzystywany wewnątrz organizacji. Pozwala określić istniejące lub przewidywane wakaty w firmie, zidentyfikować „wąskie gardła” dotyczące procesu rekrutacji, usprawnia obieg dokumentacji związanej z rekrutacją oraz komunikację wewnętrzną, pozwala na przeprowadzenie analizy statusu kandydata.

 

* Recruiting Marketing jest narzędziem skierowanym na zewnątrz firmy, a więc na potrzeby przyciągnięcia uwagi kandydatów i ich aktywnej rekrutacji. Dostarcza narzędzi do: budowy optymalnych, widocznych w sieci i atrakcyjnych dla poszczególnych grup kandydatów stron karier, dystrybucji ogłoszeń oraz raportowania skuteczności mediów rekrutacyjnych. Pozwala na stworzenie i publikowanie ogłoszeń o pracę (także aplikacje z wypełnieniem testu) na stronie WWW, portalach rekrutacyjnych i w mediach społecznościowych. Umożliwia również prowadzenie rekrutacji wewnętrznej na podstawie analizy potencjalnych wakatów, planów zawodowych i posiadanych kompetencji obecnych pracowników. 

2019-02-18
Źródło: nonoproblemo / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Komu zlecić budowę hali magazynowej? Liczba postów: 5228 Grupa: Trudne tema... Poszukaj w sieci ofert i je sprawdź
  • W co warto obecnie inwestować? Liczba postów: 1905 Grupa: Trudne tema... Jeśli posiadasz swoją firmę to z pewnością warto zainwestować w odpowiednie oprogramowanie. Ma ono na celu usprawnić funkcjonowanie konkretnego przedsiębiorstwa...
  • Drewniany dom Liczba postów: 49 Grupa: Trudne tema... Ja jestem zdecydowaną zwolenniczką apartamentów, nie domów. Jeśli szukasz takiego apartamentu na terenie Gliwic, to warto zapoznać się z ofertą ze strony https:...
  • Treningi Fitness ? Liczba postów: 44 Grupa: Trudne tema... ja od jakiegoś czasu chodze także na zajęcia fitness. Powiem wam, że jeśli szukacie na prawdę dobrego klubu w Warszawie to na pewno spodoba się wam ten http://w...
  • Obróbka CNC Liczba postów: 440 Grupa: Trudne tema... Bardzo dobrze współpracuje mi się z firmą z Czernikowa. Sprawdź ich ofertę na https://gieciewalcowanie.pl/wycinanie-la serowe/. Mija już 3 rok naszej współpracy....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19145 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 117

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >