Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

W tym roku króluje minimalizm i skandynawska kolorystyka, choć zwolennicy stylów tradycyjnych także znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Dekorując okna na święta, skupiamy się w tym sezonie przede wszystkim na ich wyglądzie od strony wnętrza, a nie z zewnątrz budynku. To pewna nowość. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Czytaj dalej

 

Duże okna nie potrzebują na święta dużych ozdób

Wielkogabarytowe okna same są ozdobą wnętrza – szczególnie tak designerskie konstrukcje, jak Morlite OknoPlus, w których pierwsze skrzypce gra tafla szkła subtelnie podkreślona tylko łagodnym kształtem profilu. Nie trzeba wiele, aby taka ozdoba zyskała świąteczny charakter. Symboliczny, zielony akcent w postaci girlandy z gałązek jodły czy świerku „robi robotę”. Taka żywa i pachnąca świętami rama sprawdza się w każdym wnętrzu i można ją zastosować w aranżacjach o różnej stylistyce (vintage, lofty, eko i in.). To nienachalna, uniwersalna ozdoba, która razem z choinką, bożonarodzeniowym wieńcem czy stroikiem na świątecznym stole, tworzy elegancką całość. W wersji minimalistycznej można ograniczyć się tylko do żywej zieleni – będzie wyglądać skromnie, ale pięknie i naturalnie. Ci, którzy wolą bogatsze dekoracje, mogą do gałązek dodać światełka albo nawet ozdobić je bombkami. Warto wtedy jednak zadbać o spójność kolorystyczną, wprowadzając barwny motyw przewodni. Z zielenią pięknie komponuje się wiele kolorów, ale złoto nigdy nie wychodzi z mody. W tym sezonie stawia się także na biel, granat, burgund czy… pudrowy róż.

 

Jak udekorować okno na Boże Narodzenie?

 

Zamiast girlandy, na oknie można zawiesić również wieniec (lub wieńce). Ważną zasadą jest, aby umieścić je mniej więcej na poziomie wzroku dorosłej, stojącej osoby i koniecznie udekorować spójnie z tym, jak udekorowana jest choinka.

 

Jak udekorować okno na Boże Narodzenie?

 

Czytaj również: Co zawiesić na modnym oknie? Czyli plisy w najlepszym wydaniu

Kolor ozdób powinien korespondować oczywiście z kolorystyką wnętrza, a ich rodzaj być dobrany do stylu wystroju. I tak na przykład do aranżacji eko lepiej dobrać ozdoby drewniane, wiklinowe, włóczkowe, a w przypadku wnętrza glamour raczej te szklane i błyszczące.

 

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

 

Dekoracja okien na poddaszu wymaga pewnej "gimnastyki"

Świąteczna aranżacja okna w pomieszczeniu ze skosami to pewne wyzwanie – zwłaszcza w przypadku okien dachowych. Trudniej cokolwiek na nich zawiesić, przestrzeń do zagospodarowania jest o wiele mniejsza, a do tego nie ma do dyspozycji parapetu, na którym można by umieścić ozdoby. W takiej sytuacji pozostaje posiłkować się zdobieniem szyb przy pomocy sztucznego śniegu w sprayu czy specjalnych farb do szkła i szablonów, dzięki którym łatwo tworzy się na oknie świąteczne kształty. Trzeba jednak uważać, aby nie popaść w przesadę i nie zafundować sobie czegoś kiczowatego. Umiar w ilości takich dekoracji i ich kolorystyce jest zdecydowanie mile widziany. Co prawda i taki śnieg i farby nakładane na szybę częściowo przepuszczają światło, ale zawsze dekorując okna w ten sposób, należy pamiętać, żeby nie zajmować całej powierzchni szyby. Nie wygląda to dobrze i jest po prostu niepraktyczne. Jeśli ozdabianie szyb nie wchodzi w grę, temat można potraktować minimalistycznie, ustawiając na przykład w pobliżu okna duże świece czy lampiony – najlepiej oczywiście w kolorze ozdób choinkowych.

 

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

 

Takie „skandynawskie” podejście i ograniczenie świątecznych dekoracji do jednego czy dwóch kolorów – szczególnie do zestawu black & white – pozwala stworzyć niezwykle „lekki” i gustowny efekt we wnętrzu, w przeciwieństwie do, również modnego i eleganckiego, ale nieco cięższego w odbiorze, duetu czerni i złota.

 

Aranżacja okna narożnego czy przeszklonej ściany to czysta przyjemność

Dlaczego? Bo jest pięknie nawet bez świątecznych dekoracji. Przeszklony narożnik, na przykład taki z klejonym, narożnym oknem OknoPlus, bez szerokiego łącznika, czy wręcz cała „ściana ze szkła” (jak w rozwiązaniach przesuwnych HST OknoPlus), za którą rozpościera się zwykle jakiś godny uwagi widok, to doskonałe tło dla… dużej, oświetlonej choinki. Jeśli dopisuje szczęście i za oknem widać do tego śnieżną zimę, świąteczny, chwytający za serce klimat – murowany!

 

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

 

Gdy można wykorzystać parapet, firany, karnisz…

Świąteczne dekoracje okien to może być również kompozycja ozdób (świece, gałązki, bombki etc.) ułożonych bądź ustawionych na parapecie wewnętrznym. Opcja taka sprawdza się szczególnie wtedy, gdy parapet jest dość szeroki. Na wąskim nie umieszcza się zbyt wielu rzeczy, bo nie zawsze wygląda to estetycznie.

 

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

Jeśli w oknach są firany, można je subtelnie przyozdobić na przykład sznurami gwiazdek. To obecnie bardzo popularny motyw – również w postaci pojedynczej, dużej, podświetlanej gwiazdy, którą wiesza się lub stawia w oknie.

 

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

 

Czytaj również: Tradycyjne firany ciągle są na topie - jednak trzeba je umiejętnie dopasować do charakteru wnętrza

 

Clou większości dekoracji świątecznych stanowią jednak najczęściej światełka. Ozdabia się nimi nie tylko choinki czy stroiki, ale także okna – od wewnątrz! Ważne jest jednak, aby były to lampki jednobarwne, by dekoracja wyglądała elegancko, a nie jarmarcznie – najlepiej białe – i by świeciły światłem ciepłym. Tworzy ono przyjazny dla oka, sprzyjający odprężeniu, bardzo przytulny nastrój we wnętrzu – idealny na święta.

 

Jak udekorować okna na Boże Narodzenie? Świąteczna odsłona okien

 

O świątecznym dekorowaniu okien opowiadali współpracujący z firmą OknoPlus dekoratorzy wnętrz…

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kuchnia na wymiar Liczba postów: 164 Grupa: Wnętrza oczywiście kuchnia na wymiar w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem ze względu na ciężko ustawne pomieszczenie. tutaj polecam zgłosić się do producenta m...
  • nowoczesne łóżko Liczba postów: 122 Grupa: Najnowsze t... Wydaje mi się, że materac odgrywa najważniejszą rolę. Sama chciałabym go zmienić i zastanawiam się nad sklepami online. ___________________________________. ..
  • Czym są i gdzie stosować posadzki przemysłowe? Liczba postów: 11 Grupa: Wnętrza Jeśli chodzi o posadzki, to ja polecam te żywiczne. W tej kwestii specjalizuje się firma https://www.ogrodzenia-db.pl/oferta/posa dzki-zywiczne sam zresztą korzy...
  • Jakie meble? Liczba postów: 610 Grupa: Najnowsze t... Prawie wszystkie meble, stół, krzesła, szafy i wiele innych brałam w stylu skandynawskim. Mąż był trochę sceptycznie nastawiony ale efekt finalny go pozytywnie....
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 266 Grupa: Porady i op... Oprócz specjalistycznych narzędzi do warsztatu warto też zakupić odpowiednią chemię techniczną. Myślę, że mogą Wam się przydać między innymi profesjonalne smary...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15905 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 105

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >