Jak urządzić wielofunkcyjny pokój?

Jak urządzić wielofunkcyjny pokój?

Aranżując pokój dzienny, zwykle stoimy przed wyzwaniem pogodzenia w jednym pomieszczeniu kilku funkcji - przede wszystkim wypoczynkowej i jadalnianej, a nierzadko także sypialnianej i biurowej. Jak to zrobić z głową i bez uszczerbku dla estetyki?

Sprytny podział przestrzeni

Najważniejsze jest prawidłowe wydzielenie poszczególnych stref. Można to zrobić przy pomocy ścianek działowych, przesuwanych drzwi czy regału, jednak spowodują one wrażenie ciężkości i optyczne zmniejszenie przestrzeni. Lepiej wykorzystać bardziej nowoczesne metody. Jedną z nich jest ustawienie mebli. Na przykład sofy rozkładane rozgraniczają strefę wypoczynkową od kuchennej lub jadalnianej, a wieczorem służą za łóżko - gospodarzom lub gościom. Dobrym “podzielnikiem“ są też niskie komody i szafki, które nie przytłaczają wnętrza.

 

Jak urządzić wielofunkcyjny pokój?

 

Czytaj również: 4 wnętrzarskie trendy, które będą modne w najbliższym sezonie

 

Inny sposób to różnicowanie kolorów lub faktur ścian - np. ściana za sofą, będąca wyznacznikiem miejsca do relaksu, może być ciemniejsza od reszty lub wyłożona cegłą bądź tapetą. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie różnych podłóg (np. kafli w części kuchennej, paneli w wypoczynkowej), a także dywaników. Poszczególne strefy nie powinny naruszać nawzajem swoich funkcji, a najczęściej uczęszczane “ścieżki komunikacyjne” powinny mieć min. 100 cm szerokości, by dostęp do stref był wygodny.

 

Jakie meble wybrać?

Urządzając wielofunkcyjny pokój, musimy uważnie dobierać meble i zwracać uwagę na te najbardziej praktyczne. Narożniki lub sofy rozkładane posłużą do relaksu z książką albo przed telewizorem, będą miejscem spotkań w dzień i dwuosobowym łóżkiem w nocy, a ponadto dzięki pojemnym skrzyniom pomieszczą nie tylko pościel, ale też wiele innych, rzadziej używanych rzeczy. Stół z rozkładanym blatem na co dzień wystarczy 4-osobowej rodzinie do spożywania posiłków, a w weekend pozwoli ugościć rodzinę lub znajomych. Przydadzą się również składane krzesła (można je powiesić na ścianie, schować w szafie lub piwnicy), taborety nakładane jeden na drugi, pufy ze schowkiem oraz stoliki kawowe z półkami lub szufladami pod blatem. Rolę ławy może również pełnić bardzo pojemna skrzynia. Mnóstwo funkcjonalnych mebli - tapicerowanych, ale też szaf, stołów, regałów i krzeseł - znajdziesz na sofart.pl.     

 

Jak urządzić wielofunkcyjny pokój?

 

Kolorystyka i detale

Co zrobić, by mimo wielu stref i odmiennych ról, wnętrze nie było “zagracone” i chaotyczne, ale prezentowało się spójnie, stylowo i świeżo? Kluczową rolę odgrywa kolorystyka. Ściany i materiały wykończeniowe powinny być jasne, np. w części kuchennej idealnie sprawdzą się białe szafki z połyskiem, które odbijają światło. Jeżeli chcemy dodać wnętrzu charakteru poprzez kolor, wykorzystajmy go w dodatkach - poduszkach, zasłonach, obrazach i mniejszych meblach, np. krzesłach. Sposobem na optyczne powiększenie i rozświetlenie wnętrza są lustra. Jeżeli pokój dzienny ma być również garderobą, najlepiej będzie postawić na dużą szafę z przeszklonymi drzwiami. Światło gra ważną rolę - warto zadbać, by tego naturalnego jak najwięcej wpadało do wnętrza. Oprócz oświetlenia głównego można zaplanować także światło punktowe. Meble takie jak regały powinny być otwarte, gdyż nadadzą wnętrzu lekkości. Jeżeli nie wszystko chcemy trzymać na wierzchu, wystarczy dokupić koszyki lub kolorowe pojemniki - będą one pełnić również funkcję ozdobną.

 

Czytaj również: Luksusowy salon bez wydawania majątku? To możliwe

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szkolenie BHP Liczba postów: 65 Grupa: Porady i op... BHP jest bardzo ważne, zarówno szkolenia jak i wszelka odzież w pracy. Na stronie https://zet4.pl/ można znaleźć wszystko co niezbędne pod tym kątem i to w świe...
  • fajne pomysły na małą łazienkę Liczba postów: 2997 Grupa: Porady i op... Zastanawiam się jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki.
  • Kanapa do salonu Liczba postów: 12 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem warto zajerzec do Unia Meble. Maja tam całkiem opłacalne cenowo szafy i kanapy
  • Meble warsztatowe, jakie wybrać? Liczba postów: 5 Grupa: Porady i op... Witaj, sugerujemy meble metalowe, sprawdź w naszej ofercie na https://biuromarket.com.pl/ , są bardzo funkcjonalne i co ważne bardzo trwałe. Nadadzą się na pew...
  • Udrażnianie kanalizacji Liczba postów: 100 Grupa: Porady i op... Samemu będzie Ci ciężko udrożnić kanalizację. Ja musiałem skorzystać z usług firmy www.czyszczeniekanalizacji.com . Posiadają wieloletnie doświadczenie, specjal...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17638 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 276

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >