Jak wpłynie na sektor MŚP zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

Jak wpłynie na sektor MŚP zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

W porządku obrad ostatniego, 34. posiedzenia Sejmu RP (25-26 stycznia) znalazł się punkt dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący modyfikacji polegającej na dokonywaniu oceny aktów prawnych pod kątem wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt ustawy został wczoraj przyjęty przez Sejm. Czytaj dalej

 

Mali i średni przedsiębiorcy od ponad ćwierć wieku upominają się o zróżnicowanie przez ustawodawcę przepisów z uwagi na wielkość przedsiębiorstwa. Obecnie MŚP objęte są tymi samymi regulacjami, co duże przedsiębiorstwa i korporacje, choć poziom skomplikowania przepisów podatkowych oraz nadmiar obowiązków biurokratyczno-administracyjnych oddziałuje na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w znacznie większym stopniu, niż na przedsiębiorstwa duże.

 

Proponowana w projekcie zmiana polega na dodaniu do ustawy dosłownie jednego, ale istotnego dla przedsiębiorstw sektora MŚP, podpunktu:

„1a) dokonywanie oceny przewidywanego wpływu projektu ustawy lub rozporządzenia na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, stanowiącej odrębną część uzasadnienia projektu ustawy lub rozporządzenia, z wyłączeniem tych projektów ustaw i rozporządzeń, które nie dotyczą majątkowych praw i obowiązków przedsiębiorców lub praw i obowiązków przedsiębiorców wobec organów administracji publicznej;".

 

Proponuje się, by wszelkie projekty aktów normatywnych, dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców oraz ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej, były badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a rezultat tychże badań był obowiązkowym elementem uzasadnienia do projektu aktu normatywnego (np. w ramach Oceny Skutków Regulacji, obowiązkowo sporządzanej na podstawie Regulaminu pracy Rady Ministrów).

 

Czytaj również: MS planuje zmiany w opłatach w razie w razie dobrowolnego opuszczenia mieszkania przez dłużnika


Prawodawstwo dostosowane do dużych przedsiębiorstw, korporacji i grup kapitałowych, nijak się ma do firmy zatrudniającej kilka lub kilkanaście osób. Absurdem jest, że mikrofirmy, przy niewielkim stopniu skomplikowania własnych spraw i dokumentacji, muszą mierzyć się z takimi samymi obowiązkami i obciążeniami biurokratycznymi jak duże podmioty.

 

Co prawda, od samego „dokonywania oceny przewidywanego wpływu regulacji na sektor MŚP” daleko jeszcze do rozwiązań korzystnych dla mniejszych firm, ale to dobry początek, na który przedstawiciele MŚP mogą i powinni się powoływać w dalszej walce na rzecz jak najlepszego otoczenia administracyjno-gospodarczego. Obowiązek dokonywania oceny wpływu na przedsiębiorstwa MŚP może spowodować konstruowanie przepisów bardziej dopasowanych do potrzeb mikro, małych i średnich firm, a więc lepszych.

 

Czytaj również: Jakie zmiany czekają na małych podatników od 2017 r.


Uzasadnienie projektu jasno wyraża, iż to firmy sektora MŚP tworzą polską gospodarkę i dają miejsca pracy większości Polaków, czyli są kluczowe dla rozwoju naszego kraju i oprawy poziomu życia obywateli. Raport GUS o stanie sektora MŚP w Polsce w latach 2013-2014 podaje, że w 2014 roku 99,8% ogółu przedsiębiorstw niefinansowych stanowiły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, przy czym zdecydowanie największą grupą były zatrudniające do 9 osób mikroprzedsiębiorstwa (ponad 1,7 miliona przedsiębiorstw). Sektor MŚP generuje ponad 50 proc. polskiego PKB.

 

Źródło: BCC / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Apartament nad morzem? Liczba postów: 8 Grupa: Nieruchomoś... Użytkownik DariaS napisał: Wszystko fajnie myślę że większości ludziom się marzy apartament nad morzem tylko jak na to wszystko zarobić, to już trochę gorzej wy...
  • Mieszkanie w Warszawie, czy pod miastem? Liczba postów: 88 Grupa: Nieruchomoś... Najlepiej kupić je nieopodal centrum. W Józefosławie, trwa budowa nowego osiedla, o którym można przeczytać pod adresem: http://www.radnych2.pl/. Może warto roz...
  • Projekt domu Liczba postów: 49 Grupa: Zanim wybud... A gdzie nabyliście projekt domu? Mnie interesuje projekt domu z systemem tarasów. Jakie projekty polecacie? Z jakich biur?
  • Mieszkania pod wynajem Liczba postów: 37 Grupa: Rynek pierw... My zdecydowalismy sie na mieszkania żyrardówbardzo fajna lokalizacja , w pobliżu znajdują się restauracje, kawiarnie, centra handlowe i ośrodki sportowe, placó...
  • Odwrócony VAT w usługach budowlanych. Liczba postów: 2 Grupa: Prawo Jak nie jesteś pewny do końca to polecam Ci zapytać specjalistów z biura rachunkowego Consigno - tu ich strona http://consigno.pl/ oni opisują też zmiany na blo...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 23879 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >