Jak wpłynie na sektor MŚP zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

Jak wpłynie na sektor MŚP zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

W porządku obrad ostatniego, 34. posiedzenia Sejmu RP (25-26 stycznia) znalazł się punkt dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący modyfikacji polegającej na dokonywaniu oceny aktów prawnych pod kątem wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt ustawy został wczoraj przyjęty przez Sejm. Czytaj dalej

 

Mali i średni przedsiębiorcy od ponad ćwierć wieku upominają się o zróżnicowanie przez ustawodawcę przepisów z uwagi na wielkość przedsiębiorstwa. Obecnie MŚP objęte są tymi samymi regulacjami, co duże przedsiębiorstwa i korporacje, choć poziom skomplikowania przepisów podatkowych oraz nadmiar obowiązków biurokratyczno-administracyjnych oddziałuje na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w znacznie większym stopniu, niż na przedsiębiorstwa duże.

 

Proponowana w projekcie zmiana polega na dodaniu do ustawy dosłownie jednego, ale istotnego dla przedsiębiorstw sektora MŚP, podpunktu:

„1a) dokonywanie oceny przewidywanego wpływu projektu ustawy lub rozporządzenia na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, stanowiącej odrębną część uzasadnienia projektu ustawy lub rozporządzenia, z wyłączeniem tych projektów ustaw i rozporządzeń, które nie dotyczą majątkowych praw i obowiązków przedsiębiorców lub praw i obowiązków przedsiębiorców wobec organów administracji publicznej;".

 

Proponuje się, by wszelkie projekty aktów normatywnych, dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców oraz ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej, były badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a rezultat tychże badań był obowiązkowym elementem uzasadnienia do projektu aktu normatywnego (np. w ramach Oceny Skutków Regulacji, obowiązkowo sporządzanej na podstawie Regulaminu pracy Rady Ministrów).

 

Czytaj również: MS planuje zmiany w opłatach w razie w razie dobrowolnego opuszczenia mieszkania przez dłużnika


Prawodawstwo dostosowane do dużych przedsiębiorstw, korporacji i grup kapitałowych, nijak się ma do firmy zatrudniającej kilka lub kilkanaście osób. Absurdem jest, że mikrofirmy, przy niewielkim stopniu skomplikowania własnych spraw i dokumentacji, muszą mierzyć się z takimi samymi obowiązkami i obciążeniami biurokratycznymi jak duże podmioty.

 

Co prawda, od samego „dokonywania oceny przewidywanego wpływu regulacji na sektor MŚP” daleko jeszcze do rozwiązań korzystnych dla mniejszych firm, ale to dobry początek, na który przedstawiciele MŚP mogą i powinni się powoływać w dalszej walce na rzecz jak najlepszego otoczenia administracyjno-gospodarczego. Obowiązek dokonywania oceny wpływu na przedsiębiorstwa MŚP może spowodować konstruowanie przepisów bardziej dopasowanych do potrzeb mikro, małych i średnich firm, a więc lepszych.

 

Czytaj również: Jakie zmiany czekają na małych podatników od 2017 r.


Uzasadnienie projektu jasno wyraża, iż to firmy sektora MŚP tworzą polską gospodarkę i dają miejsca pracy większości Polaków, czyli są kluczowe dla rozwoju naszego kraju i oprawy poziomu życia obywateli. Raport GUS o stanie sektora MŚP w Polsce w latach 2013-2014 podaje, że w 2014 roku 99,8% ogółu przedsiębiorstw niefinansowych stanowiły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, przy czym zdecydowanie największą grupą były zatrudniające do 9 osób mikroprzedsiębiorstwa (ponad 1,7 miliona przedsiębiorstw). Sektor MŚP generuje ponad 50 proc. polskiego PKB.

 

Źródło: BCC / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Zarządzanie i Administracja Nieruchomościami Liczba postów: 25 Grupa: Wspólnoty m... W Poznaniu jest http://falonieruchomosci.pl/ ale swoje usługi świadczą na terenie całego kraju. Bardzo rzetelna firma.
  • Profit Development Wrocław Liczba postów: 2469 Grupa: Nieruchomoś... Lepiej jednak kupic mieszkanie w Warszawie niż pod Warszawą, to nic nie da, pod miastem mozna dom postawic a mieszkanie raczej nie bedzie przydatne bo i tak jes...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 49 Grupa: Rynek pierw... Ja znalazłem nowe mieszkanie w Łodzi przy pomocy tej strony, może też się komuś przyda: https://tabelaofert.pl/nowe-mieszkania/l odz
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 131 Grupa: Rynek pierw... Warto pomyślec o kupnie od dewelopera, który na pewno ma w swojej ofercie gotowe domy do zamieszkania. I to nie byle jakie, ale wybudowane z wysokiej jakości ma...
  • Odszkodowanie Liczba postów: 16 Grupa: Przepisy pr... Zanim zaczniesz cokolwiek robić udaj się najpierw do prawnika lub specjalisty . Doświadczonych prawników znajdziesz w http://odszkodowania123.pl/odszkodowanie -w...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17923 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 301

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >