Jak wybrać dobrą szlifierkę kątową?

Jak wybrać dobrą szlifierkę kątową?

Szlifierki kątowe to uniwersalne narzędzia – można nimi ciąć, szlifować i polerować różne rodzaje materiałów. Jakie jeszcze inne zastosowania posiadają? Jakie rodzaje tarcz można stosować? Jak wybrać urządzenie dopasowane do konkretnych potrzeb? Czytaj dalej

 

Przy użyciu szlifierki kątowej tnie się i szlifuje głównie metal oraz inne twarde materiały. Zazwyczaj tego typu narzędzia używane są do szlifowania twardych powierzchni i przecinania blachy, prętów zbrojeniowych oraz cięcia elementów betonowych i ceramicznych. Przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na moc, średnicę tarczy ale przede wszystkim do jakich zastosowań jest przeznaczony.


Zastosowanie szlifierki kątowej

Szlifierki kątowe akumulatorowe (przykład) i sieciowe stosuje się do: cięcia metalu, betonu i innych twardych materiałów oraz drewna, szlifowania twardych powierzchni, polerowania oraz usuwania warstw lakieru/rdzy. Do każdego z tych zastosowań używa się innej tarczy.


Jak wybrać dobrą szlifierkę kątową

 

Czytaj również: Dlaczego warto mieć taśmę mierniczą? 4 przykładowe zastosowania


Od innych szlifierek odróżnia je to, że mają zastosowanie głównie do twardych materiałów. Nie nadają się do precyzyjnego wygładzania – wtedy stosuje się szlifierki taśmowe albo oscylacyjne.


Rodzaje tarcz do szlifierek kątowych

Istotnym elementem przy wyborze szlifierki jest dobór odpowiedniej tarczy. Dzieli się je na dwie grupy: tarcze do cięcia (o grubości od 1 do 3 mm) i do szlifowania (o grubości ok. 6 mm). Poza tym dzielą się także ze względu na rodzaj materiału, który poddaje się obróbce. Są to tarcze do kamienia, metalu i stali. Wyróżnia się także tarcze diamentowe stosowane do cięcia twardych materiałów budowlanych takich jak cegła czy kostka brukowa oraz ceramiki.


Jak wybrać szlifierkę kątową?

Wybór odpowiedniego modelu szlifierki kątowej zależy od tego, do jakich prac będzie używana oraz od tego, jak często będzie użytkowana. Ważne są parametry takie jak: moc silnika i napęd, średnica tarczy, wielkość urządzenia, czas nieprzerwanej pracy, warunki użytkowania (wilgotność, zapylenie), budowa przekładni kątowej i wygoda użytkowania.


Szlifierka dostosowana do konkretnych rodzajów prac

Do drobnych prac warsztatowych należy wybrać szlifierkę o średnicy tarczy 115 mm i mocy od 450 do 900W.

Z kolei do prac w warsztacie oraz prac remontowych i budowlanych, czyli zastosowań trochę bardziej zaawansowanych dobrze wybrać szlifierkę o średnicy tarczy 125 mm i mocy od 600 do 1200 W. Szlifierki z tej grupy mają metalowe korpusy, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nieprzegrzewające się podczas pracy. Te bardziej profesjonalne mają płynną regulację obrotów i system antywibracyjny, ograniczający drgania nawet o 80%. Mają także blokadę wrzeciona. Do takich urządzeń można dokupić akcesoria dodatkowe, takie jak: kamienie szlifierskie, szczotki polerskie czy tarcze z rzepem do przyczepienia papieru ściernego.

Do ciężkich prac budowlanych i warsztatowych przydatne będą szlifierki z tarczą o średnicy 180 albo 230 mm i mocy powyżej 2000 W (nawet do 2600 W). Używa się ich do cięcia zbrojeń, metalowych przęseł, kostki burkowej i szlifowania dużych powierzchni betonu i metalu. Tego typu modele są wyposażone w system antywibracyjny oraz ogranicznik prądu rozruchowego, szybki hamulec ściernicy czy układ antyprzeciążeniowy.


Podstawowe parametry szlifierek kątowych

Do najważniejszych parametrów tego typu urządzeń zalicza się: moc, średnicę tarczy, rodzaj zasilania, budowę przekładni kątowej i funkcje dodatkowe.


Moc

Im większa moc, tym twardsze materiały można ciąć i szlifować. Poza tym szlifierka o większej mocy może pracować dłużej. Do zastosowań podstawowych wystarczy urządzenie o mocy do 1000 W, natomiast do profesjonalnych prac o mocy ponad 2000 W.


Średnica tarczy

Tarcze o średnicy 180 i 230 mm stosuje się do prac budowlanych i warsztatowych. Do drobnych prac służą te o średnicy 115 i 125 mm. Ważna jest także grubość tarczy – od 1 do 3 mm do cięcia i 5-6 mm do szlifowania.


Rodzaj zasilania

Można wybrać szlifierkę kątową akumulatorową lub sieciową. Warto wybrać tę pierwszą z uwagi na wygodę użytkowania. Jednak wersja sieciowa jest tańsza.


Budowa przekładni kątowej

Jest to istotny element decydujący o trwałości i niezawodności szlifierki. Wyróżnia się przekładnie: frezowane o zębach prostych, łożyskowane na tulejach z brązu (najtańsze), łożyskowane tocznie o zębach łukowych (bardziej niezawodne) oraz łożyskowane ślizgowo na tulejach z brązu z kutymi kołami zębatymi i łukowymi zębami (w najdroższych modelach).


Dodatkowe funkcje

Konkretne modele szlifierek kątowych mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe, które mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy. Mogą to być: system antywibracyjny, blokada samodzielnego rozruchu, płynna regulacja obrotów czy ogranicznik prądu rozruchowego.


Czytaj również: Praktyczny poradnik początkującego majsterkowicza - jak wybrać narzędzia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 238

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >