Jak wybrać dobre panele podłogowe?

Jak wybrać dobre panele podłogowe?

Podłoga jest wizytówką naszych czterech kątów. Widoczna jest zaraz po przekroczeniu progu domu czy też mieszkania. Na rynku jest ogromny wybór paneli podłogowych, na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby podłoga była ładna i odporna na użytkowanie? Poniżej kilka cennych wskazówek, o których warto pamiętać , jak już udamy się na zakupy oraz na co zwrócić uwagę podczas układania podłogi. Czytaj dalej

Najniższa cena za m2 paneli podłogowych to około 10-15 zł, ale na rynku są dostępne takie za 100 i więcej złotych. Czy wyższa cena idzie w parze z jakością? Na co zwrócić uwagę, by kupić dobry produkt za odpowiednie pieniądze? Jakie parametry są ważne, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze paneli?

 

jak dobrze wybrać panele podłogowe

 

Czytaj również: Drewno to, czy płytka?

 

Cena paneli podłogowych zależy od:

  • klasy ścieralności
  • klasy użyteczności
  • grubości
  • struktury
  • rodzaju zastosowanego drewna

 

Klasa ścieralności

To od tego parametru zależy, jak długo nasze panele będą wyglądały jak nowe. Im wyższa klasa ścieralności tym większa trwałość oraz zazwyczaj wyższa cena.

Klasę ścieralności oznacza się od AC1 do AC5. Tych o najniższej klasie, czyli AC1 w praktyce bardzo ciężko jest znaleźć na rynku. Producenci jakiś czas temu przestali produkować panele o takim parametrze, gdyż konsumenci nie byli nimi bardzo zainteresowani mimo iż ich cena była bardzo niska. Równie rzadko możemy spotkać panele o klasie ścieralności AC2. Najwyższa klasa, AC5 jest przeznaczona do pomieszczeń, gdzie ruch jest bardzo duży a podłogi są narażone na nawet na tarcie kołami wózków. AC5 przeznaczone są do miejsc użyteczności publicznej. Tak więc z pięciu klas najbardziej popularne do mieszkań pozostają AC3 i AC4.

 

Klasa użyteczności

Drugim ważnym parametrem jest klasa użyteczności paneli oznaczana jest jako dwie cyfry (od 21 do 31). Pierwsza cyfra oznacza rodzaj pomieszczenia, czyli 2 to pomieszczenia mieszkalne a 3 pomieszczenie przeznaczone do użyteczności publicznej. Druga cyfra określa przeznaczenie paneli pod względem intensywności użytkowania pomieszczeń:

  1. niskie natężenie ruchu
  2. średnie natężeniu ruchu
  3. wysokie natężenie ruchu

Na opakowaniach oraz na kartach informacyjnych na wystawach w sklepach musi być informacja o klasie ścieralności paneli oraz użyteczności. Oba te parametry są zapisywane łączenie:

  • Kl.21/AC1 – ta klasa to najniższa klasa, którą można zastosować do pomieszczeń o bardzo małym natężeniu ruchu, zazwyczaj są to sypialnie.
  • Kl.22/AC2 – ta klasa jest trochę wyższa od poprzedniej, ale nie spełni wymagań w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Stosowana jest w sypialni i ewentualnie w salonach
  • Kl.23/AC3 – to klasa, która nadaje się do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniach
  • Kl.31/AC3 – to klasa przeznaczona do pomieszczeń użyteczności publicznej , ale o średnio użytkowanych, np.biura. Ta klasa bardzo często jest stosowana również w budynkach mieszkalnych. Konsumenci przez taki wybór, chcą mieć zapewnione, że ich podłoga będzie bardziej trwała niż kupując panele typowo do pomieszczeń mieszkalnych.
  • Kl.33/AC5 – to najwyższa klasa, ma zastosowanie w pomieszczeniach użyteczności publicznej o intensywnym natężeniu ruchu oraz w mieszkaniach.

 

Grubość paneli

Trzecim ważnym parametrem jest grubość paneli podłogowych. Na rynku dostępne są panele o gr. od 6 do 12 mm. Im grubsze tym bardziej stabilne, odporne na uginanie a tym samym odporne na uszkodzenia. Najbardziej popularne są panele o gr. 8 mm. Grubsze panele są gwarancją większej wytrzymałości, ale i z tą gwarancją rośnie cena za m2 paneli.

 

czym sie sugerować podczas wyboru paneli

 

System montażu

Montaż paneli a raczej system montażu. Kiedyś były dostępne tylko panele, które trzeba było kleić. Obecnie raczej już nie stosuje się tej metody, chociaż na rynku są jeszcze dostępne panele przeznaczone do klejenia. Ekipa, która będzie miała kłaść panele, pewnie nie będzie pocieszona, że są to panele przeznaczone do klejenia a z tym niezadowoleniem w parze idzie cena. Fachowiec przy takiej metodzie ma dużo więcej pracy, dlatego więcej sobie życzą na położenie podłogi.

Tzw system na „klik” jest najbardziej lubiany i popularny. To szybka i prosta metoda, nie wymaga użycia kleju. Podłoga tak jest trwała a demontaż możliwy w każdej chwili. Ważną informacją jest również, to czy wybrane deski możemy położyć na podłodze, w której mamy ogrzewanie podłogowe.

 

Struktura paneli

Walorem estetycznym i zazwyczaj decydującym jest struktura paneli podłogowych. Ta cecha znacząco wpływa na cenę produktu. Tanie panele mają zazwyczaj gładką powierzchnię i są przeznaczone do pomieszczeń o niskim lub średnim natężeniu ruchu w mieszkaniach. Jeżeli jednak podobają nam się panele, które mają w sobie strukturę i łudząco przypominają naturalną podłogę aż do tego stopnia, że ciężko odróżnić czy to panel czy deska, to za taki wybór trzeba będzie zapłacić już trochę więcej.

Struktura drewniana jest najstarszą i najpopularniejszą strukturą. Na rynku każda firma posiada takie w swojej ofercie, jak i każda firma ma do zaoferowania inne standardowe oraz nowoczesne struktury. Możemy spotkać strukturę synchroniczną, olejowaną, chromowana, ręcznie heblowana, jest ich wiele, dlatego przed wyborem paneli podłogowych warto zapoznać się z oferta producenta i starannie wybrać rodzaj paneli, tak aby pięknie wyglądały przez lata użytkowania.

 

jak dobrze wybrać panele podłogowe

Czytaj również: Panele nowej generacji

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz panele podłogowe: artcorestudio.pl/panele

 


Źródło: ArtCore / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 385

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >