Jak wybrać idealną kabinę prysznicową?

Jak wybrać idealną kabinę prysznicową?

Posiadanie kabiny prysznicowej to dla wielu osób najkorzystniejsze rozwiązanie przy wykańczaniu łazienki. Chociaż pod prysznicem nie można poleżeć w gorącej pianie, to korzystanie z niego jest o wiele bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Jest także zdrowsze, bo nie wysusza skóry, rano orzeźwia, wieczorem relaksuje. Jak dobrać kabinę prysznicową do swojej łazienki? Czytaj dalej

Niewielka łazienka z wygodnym prysznicem

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wymiary łazienki. Niestety, nie każda jest na tyle duża, by pomieścić kabinę, w której swobodnie zmieszczą się dwie osoby. Najmniejsze łazienki, takie o wymiarach 3-4 metry/kwadratowe to najlepsze miejsce na ustawienie kabiny półokrągłej. W ofercie producentów kabin prysznicowych znajdziemy zarówno takie o promieniu 70 cm, jak i większe - 100 cm. Kabina prysznicowa półokrągła to wycinek koła. Dwa jej boki przylegają do ścian łazienki wykorzystując w ten sposób kąt. Aby swobodnie z niej wyjść, należy wybrać model z drzwiami rozsuwanymi na boki. W ten sposób w niewielkim pomieszczeniu zachowamy swobodę ruchów. Kabina tak mała jak 70 cm pozwoli na kąpiel pod prysznicem dorosłej osobie, jednak jeśli nasze wymiary są spore, lepiej zainwestować w nieco większą - 80 czy 90 cm.

 

Jak wybrać idealną kabinę prysznicową

 

Łazienki z wolną przestrzenią

W nieco większej łazience można pozwolić sobie na kabinę prysznicową kwadratową z drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Bardzo duży wybór kabin prysznicowych o różnorodnych kształtach posiada w swojej ofercie Praktiker. W takiej zamontować już można panel prysznicowy z masażem, czy niezwykle relaksującą i oszczędzającą wodę deszczownicą. Niezwykle modne, ale przeznaczone do większych łazienek są kabiny typu “walk in”, czyli otwarte, przeszklone, ze swobodnym wejściem i bez brodzika.

Dla poczucia większej przestrzeni w łazience, należy wybierać kabiny prysznicowe z niskim brodzikiem albo w ogóle go pozbawione, z gładkiego, najlepiej jasnego szkła i z wąskimi profilami. W małej łazience gładkie szkło będzie optycznie powiększało przestrzeń, dawało więcej światła. Również brak brodzika sprawi, że osoba wchodząca do niewielkiej łazienki będzie miała wrażenie, że wnętrze jest uporządkowane i przejrzyste.

 

Praktyczne aspekty posiadania brodzika

Nie wszyscy jednak przy wyborze brodzika mogą kierować się walorami estetycznymi. Wystarczy wspomnieć o brodzikach z odpływem w podłodze. Są one uważane za bardzo higieniczne, nie ma w nich zakamarków, w których może zbierać się brud i pleśń, a jednak ich zamontowanie wymaga odpowiedniego wykonania posadzki i to już na etapie stanu surowego budynku. Dlatego takie rozwiązanie nie sprawdzi się w starszym budownictwie, w którym go nie przewidziano. Głęboki brodzik za to jest lubiany przez rodziców z dziećmi. Jest on na tyle wysoki, że pozwala na korzystanie z niego jak z niewielkiej wanny. Maluch może w nim swobodnie siedzieć i pluskać się, a po kilku latach, przy okazji wymiany kabiny prysznicowej, można zamontować niższy brodzik, z wyższą kabiną. Z kolei im niższy rant brodzika, tym łatwiejsze wejście do kabiny, co ma niebagatelne znaczenie u osób z problemami zdrowotnymi związanymi z ograniczeniami w poruszaniu się.

Jak widać, zanim wybierzemy się do marketu budowlanego, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów: od wymiarów łazienki, przez nasze poczucie estetyki, po wymagania codziennego życia. Pamiętajmy, że kabina jest wydatkiem na kilka lat, dlatego nietrafiony zakup będzie uprzykrzał nam codzienne korzystanie z łazienki i samego prysznica.

 

Czytaj również: Gadżety prysznicowe

Źródło: praktiker / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19124 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >