Jak wybrać odpowiedni rodzaj styropianu?

Jak wybrać odpowiedni rodzaj styropianu?

Mimo iż styropian jest produktem ogólnie dostępnym, bo można nabyć go w prawie każdym markecie budowlanym to jego wybór a jest kilka rodzajów wcale taki łatwy nie będzie. By faktycznie zapewnił dobrą izolację termiczną warto najpierw sprawdzić jego parametry a dopiero później cenę.

Co powinno decydować o wyborze styropianu?

Na pewno nie powinna to być cena, choć wielu kupujących właśnie na nią zwraca szczególną uwagę. Tani styropian często ma bardzo niskie parametry, więc nie spełni swojej funkcji. Priorytetem przy wyborze powinno być to:

  • czy styropian posiada dokumentację i specjalne oznakowanie,
  • jaką wagę ma,
  • jaką wartość ma współczynnik przewodzenia ciepła,
  • jaką spoistość ma styropian,
  • gdzie ma być położony.

 

jak wybrać odpowiedni rodzaj styropianu?

 

Czytaj również: Materiały budowlane mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie - jak budować zdrowo?

 

Oczywiście to, od jakiego producenta pochodzi również nie jest bez znaczenia. Na uwagę zasługują produkty renomowanych firm takich jak knauf-industries.pl, które cechują się bardzo dobrymi wartościami i trwałością.

 

Dokumentacja styropianu- czy jest ważna?

Jak najbardziej tak, choć wiele osób, które nie mają rozeznania w tym temacie tak naprawdę nie zwraca uwagi na informacje jakie producent zawarł na opakowaniu. Przy wyborze należy sprawdzić, czy styropian posiada deklarację zgodności a przede wszystkim atesty dotyczące higieny. Na pewno wcześniejsze zważenie paczki styropianu przed zakupem nie zaszkodzi, bo waga powinna być taka sama jak ta wskazana w dokumentacji. Niestety wiele firm zajmujących się jego produkcją żeruje na nieświadomości klientów, którzy kupują styropian z zaniżonymi wartościami jako pełnowartościowy.

 

Waga styropianu jest ważna

Od wagi styropianu w dużej mierze zależy, jego izolacyjność oraz wytrzymałość. Ciężki styropian będzie świadczył o jego dużej gęstości, a co za tym idzie, taki produkt będzie spełniał wszystkie normy. Niestety mała waga styropianu będzie świadczyła o tym, iż producent do jego produkcji użył zbyt małej ilości surowca, więc jego parametry zwłaszcza izolacyjne nie będą dobre. Niestety to właśnie taki produkt zazwyczaj trafia na półki w marketach, więc warto dobrze zastanowić się nad jego zakupem.

 

Współczynnik przewodzenia ciepła – o czym świadczy?

Taki parametr można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej istotnych przy wyborze styropianu, bo to właśnie od niego będzie zależało jakie właściwości izolacyjne będzie miał. Należy pamiętać, iż mały współczynnik wcale nie oznacza produktu gorszego gatunkowo a wręcz przeciwnie. Im mniejszy, tym lepszy będzie styropian.

 

Cena kontra jakość

Dobry jakościowo styropian jest zwarty, nie kruszy się i nie łamie. Kupując styropian, warto więc sprawdzić, jak wyglądają jego poszczególne tafle, bo jeśli będą mocno uszkodzone może świadczyć to, iż produkt nie spełnia standardów i nie jest wart zainteresowania. Z racji, iż nie każdy ma wiedzę o produkcji styropianu, spienianiu surowca czy tworzeniu bloków przed wyborem warto skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże dobrać odpowiedni jego rodzaj do potrzeb.

 

Czytaj również: Dlaczego lepiej nie mieszać różnych materiałów murowych w jednej inwestycji?

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Klimatyzacja w mieszkaniu Liczba postów: 82 Grupa: Budowa i re... Moim zdaniem klimatyzacja w mieszkaniu to teraz żaden luksus. Każdy z nas może sobie na nią pozwolić. Ja w ubiegłym roku zamówiłem klimatyzator typu Split od fi...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 172 Grupa: Budowa i re... Jeżeli konstrukcję stalowe to tylko z firmą http://stalkon.waw.pl/ z Warszawy. Firma oferuje stawianie hal stalowych, konstrukcji stalowych, stawianie stalow...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 192 Grupa: Budowa i re... Allassignmenthelp.com the best Online Assignment help service in UK. Our tutors focus on providing step-by-step solutions to every assignment problem or focus o...
  • Dobre Narzędzia Liczba postów: 155 Grupa: Firmy budow... Ja bym szukał sprawdzonych sklepów remontowo-budowlanych, a takich też nie brakuje.
  • Budowa maszyn Liczba postów: 252 Grupa: Firmy budow... Zależy także o jakie dokładnie maszyny chodzi. Ja niedawno zamówiłem wciskarki oraz młoty hydrauliczne od firmy www.kdm.net.pl . Wyróżniają się bardzo dobrym wy...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17860 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >