Jak wygląda najnowocześniejszy dom pasywny? Dom pasywny 2008r. nowa formula przyjaznej atmosfery domu

Jak wygląda najnowocześniejszy dom pasywny? Dom pasywny 2008r. nowa formula przyjaznej atmosfery domu

W Warszawie powstanie dom, który będzie NAJNOWOCZEŚNIEJSZYM BUDYNKIEM „PASYWNYM” W POLSCE. Czytaj dalej

Zaprojektowała go we współpracy ze swoimi partnerami firma Przewodnik Budowlany. Do projektu włączeni zostali eksperci z Polski i Szwajcarii.

W budynku zastosuje się m.in. fasadę fotowoltaiczną i kolektory słoneczne pozwalające na pobór i przetwarzanie energii słonecznej. System sterowania oświetleniem oraz pełna automatyka sterująca funkcjami energetycznymi budynku,  stworzy komfortowe warunki życia przy minimalnym zużyciu energii, spełniając tym samym najważniejszy postulat koncepcji pasywności opracowanej i propagowanej przez szwajcarski  Urząd Certyfikacji „Minerge”. Przedsięwzięcie to będzie wyznacznikiem polskiej szkoły budowania niskoenergetycznego i przez wiele lat narzędziem, zarówno promocji dobrego budowania jak i  szkolenia kadr wykonawców, inżynierów i naukowców.

Budynek znajdzie się u podnóża wzniesienia, od strony południowej. Już z daleka będzie widać umieszczone na płaskim dachu kolektory słoneczne oraz osadzone na elewacji panele fotowoltaiczne.

Z czterech stron płaski dach będzie otaczać taras wykonany z drewna. Sam dach z zamontowanymi w nim oknami  będą porastały rośliny. Budynek otoczą żwirowe drogi pozwalające na wsiąkanie wód opadowych. Oprawy słupowe z oświetleniem i czujnikami intensywności promieniowania słonecznego, znaczyć będą dojazd do budynku. Wejście zostanie usytuowane pod wysuniętym tarasem w rogu pomiędzy wschodnią a południową ścianą.

Komunikacja wewnątrz będzie funkcjonalna i podzielona na otwarte strefy wypoczynku, pracy i aktywnej rekreacji. Przed bryłą domu będzie usytuowany basen z elementami SPA, pozwalający na wytworzenie nastroju relaksu i spokoju. Basen zasilany najnowocześniejszym systemem grzewczym pozwoli na praktycznie całoroczne korzystanie. Specjalne zadaszenie z drewna z ruchomymi panelami  pozwolą na aranżację basenu uwzględniającą panujące warunki pogodowe, dzieląc go na część zamkniętą lub otwartą.

Szkielet budynku tworzą ściany z nowoczesnego systemu bloczków polskiej produkcji. Zastosowanie wszystkich materiałów jest w pełni umotywowane. Po raz pierwszy w budownictwie indywidualnym zastosowany zostanie nie zawierający tradycyjnego cementu beton który zmniejsza o 75% emisję CO2. Pozwoli to zoptymalizować akumulację ciepła, polepszy to również bilans energetyczny budynku.

Energie pierwotną do aktywowania energetycznego ścian i sufitów, dostarcza powietrzna pompa ciepła  ze zintegrowanego systemu płytowego. Bardzo małe, resztkowe, zapotrzebowanie energetyczne pokryje energia słoneczna. Pozwoli to na znakomite polepszenie bilansu ekonomicznego budynku.

Piotrowski Ryszard- szef zespołu projektowego, tak opisuje swoje dzieło:

„ Dom pasywny „ Minerge” to nasza odpowiedz na pytania naszych czytelników. Ekologicznie zbudowany dom pasywny umożliwia dzięki innowacyjnej koncepcji – połączenie codziennego trybu życia, pracy  i weekendowego aktywnego fizycznie wypoczynku w niespotykany dotychczas sposób. Projekt prostej bryły z funkcjonalnością,  odzwierciedla oczywistość lezącej u podstaw idei: efektywnego energetycznie budownictwa- jasnego i funkcjonalnego, estetycznego i jednocześnie ludzkiego. Centralną rolę odgrywa słońce jako źródło energii dla fasady fotowoltaicznej, nasłonecznionego tarasu i możliwość aranżacji słonecznych przy basenie. Dzisiaj nie cieszymy się z domów w których mieszkamy, nasza idea domu „Minerge” bazuje w głównej mierze na innej niż obecnie, przyjaznej atmosferze budynku.

Idea stworzenia budynku „Minerge” jest krokiem w kierunku pokazania polskich rozwiązań i idei domu który nie jest kalką obecnych rozwiązań energetycznych a nową formułą opracowaną w Polsce!.

Prezentacja projektu budynku oraz partnerów technologiczno-materiałowych we wrześniu 2008 roku, a  budowa rusza 22 września.

Źródło: Przewodnik Budowlany / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 205

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >