Jak wygląda poznański rynek nieruchomości?

Jak wygląda poznański rynek nieruchomości?

Deweloperzy operujący na poznańskim rynku nieruchomości swoimi działaniami doprowadzili w III kw. br. do całkiem dużych przetasowań. Zmianie uległ zarówno ranking cenowy, jak i podażowy poszczególnych dzielnic. Czytaj dalej

 

W odróżnieniu od poprzedniego kwartału tym razem nie obserwowano już spadku średnich cen ofertowych. W analizowanym okresie w niewielkim stopniu miał on miejsce jedynie w dzielnicy Grunwald, która ostatnio charakteryzowała się pod tym względem dużą stabilnością.

 

Czytaj również: Co kupują konsumenci? Wyniki badań firmy CBRE

 

W jego rezultacie już po trzech miesiącach od zdobycia pozycji cenowego lidera musiała ona na powrót ustąpić miejsca dzielnicy Stare Miasto. Pomijając Grunwald w pozostałych dzielnicach doszło do solidnych, kilkuprocentowych wzrostów, sięgających w ujęciu kwartalnym od ponad 2% do niemal 10%. Największy spośród nich odnotowała Wilda. W poprzednim kwartale wprowadzono w tej części miasta znaczącą pulę mieszkań z tańszych przedziałów cenowych doprowadzając do spadku średniej ceny o ponad 5%.

 

Tymczasem w analizowanym okresie miała miejsce dokładnie odwrotna sytuacja i to w jeszcze większym zakresie. Wprowadzenie do oferty sporej ilości droższych niż dotychczas mieszkań skutkowało zmianą poziomu średniej ceny wynoszącą prawie 10% kw/kw. Tym samym oznaczało to odrobienie z nawiązką wcześniejszego spadku, pozwalając równocześnie na wyprzedzenie dzielnicy Grunwald i zajęcie drugiego miejsca w rankingu cenowym.

 

Czytaj również: Program MdM? Czy aby na pewno?

 

W rankingu podażowym także doszło do przetasowań. Za sprawą dużych nowych inwestycji (dysponujących obecnie największą liczbą wolnych lokali w skali całego miasta) wprowadzonych w dzielnicach Wilda i Jeżyce prześcignęły one dzielnicę Nowe Miasto pod względem dostępnej oferty spychając ją na ostatnią pozycję.

 

Lepsza sprzedaż notowana w ostatnich miesiącach przekłada się na optymistyczne nastroje poznańskich deweloperów sprawiając, iż sytuacja negocjacyjna klientów uległa znaczącemu osłabieniu. Jeśli dodamy do tego szybko topniejącą podaż, to okaże się, iż fizyczny wybór mieszkań z niższej półki cenowej dla osób dysponujących ograniczonym budżetem jest obecnie zauważalnie mniejszy niż jeszcze pół roku temu.

2013-11-18
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hodowla królika Liczba postów: 12 Grupa: Trudne tema... Czy macie swoje ulubione sklepy zoologiczne?
  • problemy z cerą Liczba postów: 62 Grupa: Trudne tema... Kosmetyki organiczne kupisz w sklepie internetowym My Evergreen https://pl.zaya.com.ua/ ponieważ mają duży wybór i wysoką jakość. Aktualnie trwa wyprzedaż, dzię...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 226 Grupa: Trudne tema... Dużym wsparciem będzie na pewno kontakt z psychologiem, jeśli chcemy być bardziej anonimowi to zawsze można skorzystać z pomocy psycholog online.
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 62 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • samochód Liczba postów: 130 Grupa: Trudne tema... Czy korzystaliście również z jazdy próbnej?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 346

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >