Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym?

Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym?

Na kradzież w domu czy mieszkaniu narażeni jesteśmy przez cały rok. Jednak w okresie wakacyjnym nasze miejsce zamieszkania znacznie dłużej pozostaje bez opieki. Włamanie skutkuje zaś nie tylko stratami materialnymi, ale jest także dużym przeżyciem emocjonalnym. Na szczęście nie brakuje sposobów zabezpieczenia nieruchomości. Czytaj dalej

W minionym roku na Policję zgłoszono 150 800 kradzieży i 94 680 kradzieży z włamaniem. Liczby te sukcesywnie spadają. Jednak nie oznacza to, że możemy zrezygnować z ochrony naszych mieszkań. Do włamań najczęściej dochodzi podczas nieobecności domowników, czyli w długie weekendy, wakacje czy ferie. Złodzieje potrafią także wykorzystać okazję, kiedy jesteśmy w pracy czy w szkole. Włamywacze bardzo dobrze przygotowują się do rabunków. Zbierają o nas informacje poprzez obserwowanie naszego miejsca zamieszkania, ale także poprzez śledzenie naszych wpisów w Internecie. Dlatego chwaląc się planami urlopowymi na Facebooku sami ich informujemy, kiedy nas nie będzie.

 

Z danych PZU wynika, że złodzieje najchętniej kradną z naszych mieszkań biżuterię, gotówkę, sprzęt komputerowy (laptopy), sprzęt fotograficzny i rowery. To przedmioty małe, poręczne i najczęściej cenne. Jednak efektem włamania, o którym rzadko myślimy, są konsekwencje psychologiczne, spowodowane wtargnięciem intruzów do naszej przestrzeni prywatnej.

 

Włamanie do mieszkania czy domu jest wkroczeniem nieznanych osób w naszą przestrzeń intymną – mówi Izabela Kielczyk, psycholog. – Ci, którzy tego doświadczyli, na początku doznają szoku i niedowierzają, że to się w ogóle stało. Potem cały czas się boją. Zachwianie poczucia bezpieczeństwa u ofiar tych zdarzeń jest na tyle duże, że część z nich w ogóle nie chce opuszczać domu, inni zaś nie chcą powracać do swojego mieszkania, aby nie przeżywać na nowo tej sytuacji. Wychodzenie z takiego stanu jest procesem powolnym i wymaga czasu. Dopiero kiedy poszkodowany uświadomi sobie, że nawet zamknięcie domu na dziesięć zamków nie zabezpieczy definitywnie przed włamaniem, i że zdarzenie, do którego doszło, nie jest jego winą, może wrócić do normalnego funkcjonowania.


równą starannością jak do planowania urlopu, dobrze jest podejść do kwestii zabezpieczenia swojego domu czy mieszkania przed ewentualnym włamaniem

 

Dlatego przed dłuższym wyjazdem czy wyjściem z domu należy sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są dokładnie zamknięte. Nawet lekko uchylony lufcik może być okazją dla złodzieja. Po każdym remoncie w domu, kiedy klucze do domu zostawiliśmy brygadzie remontowej, warto wymienić zamki. Dobrze też zapoznać się z sąsiadami, aby wzajemnie pilnować nieruchomości i  informować o zagrożeniu. Wreszcie na przechowywanie małych a wartościowych przedmiotów warto wynająć skrytkę bankową, pieniądze zaś trzymać na koncie.

 

Nigdy nie mamy 100% pewności, że zapobiegniemy włamaniu – mówi Anna Dyga z Biura Zarządzania Produktami w PZU. – To co natomiast możemy zrobić, to zapewnić sobie rekompensatę za straty materialne. Polski rynek obfituje w różnego rodzaju polisy mieszkaniowe, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Co ważne, nie jest to rozwiązanie kosztowne. Blisko połowa korzystających z polisy PZU Dom płaci za nią w skali roku poniżej 200 zł.

 

Ponadto warto zabezpieczyć się stosując system alarmowy, antywłamaniowe rolety, drzwi i okna oraz montować tylko atestowane zamki do drzwi. Wszystkie te rozwiązania utrudnią złodziejowi dostanie się do naszego domu i będą stanowić atut w rozmowie z agentem ubezpieczeniowym. Dzięki temu możemy zmniejszyć wysokość składki za polisę. Jednak, jak się okazuje, rzadko przywiązujemy wagę do tego typu rozwiązań.


Czytaj również: Jak ubezpieczyć altankę, domek letniskowy lub dom całoroczny, ale wykorzystywany tylko latem?


A przecież 90 proc. włamań do domów i mieszkań dokonywane jest  przez okna i drzwi.

Z naszych badań wynika, że zaledwie połowa kupujących drzwi zwraca uwagę na ich walory zabezpieczenia przed włamaniem – mówi Robert Klos, dyrektor Centrum Analiz Branżowych. – Jeszcze mniejszy odsetek klientów pyta o to kupując okna. A przecież 90 proc. włamań do domów i mieszkań dokonywane jest właśnie przez okna i drzwi. Czym się różnią okna i drzwi antywłamaniowe od tych „normalnych”? Zostały sprawdzone w specjalistycznym laboratorium pod względem ilości czasu, w jakim skutecznie stawią opór włamywaczom. Takie badanie potwierdzone jest specjalnym certyfikatem. Są nieco droższe od standardowych, a wynika to z użycia do ich wyprodukowania komponentów właściwie zabezpieczających przed włamaniem.


Dlatego z równą starannością jak do planowania urlopu, dobrze jest podejść do kwestii zabezpieczenia swojego domu czy mieszkania przed ewentualnym włamaniem. Uchroni nas to od nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie.

 

 

Czytaj również: Kto odpowiada za szkody w wynajmowanym mieszkaniu i dlaczego warto się ubezpieczyć?

 

Źródło: On Board PR / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19131 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 349

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >