Jak zaplanować instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

Jak zaplanować instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

Indywidualny charakter i niepowtarzalny klimat – kilkudziesięcio- a nawet kilkusetletnie budynki to gratka dla wielu inwestorów, którzy doszukują się w nich wielopokoleniowych tradycji, historii i duszy. Jednak, żeby stary dom spełniał funkcje nowoczesnych kwater, powinien przejść gruntowną rewitalizację. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jakie rozwiązania w zakresie modernizacji instalacji oferuje rynek?

 

Chociaż liczba nowopowstałych obiektów jest duża (w okresie styczeń-czerwiec 2020 inwestorzy indywidualni przekazali do użytku 32,8 tys. mieszkań), coraz więcej osób poszukuje nieruchomości na rynku wtórnym. Wybór podyktowany jest między innymi potrzebą szybkiej przeprowadzki, korzystną ceną czy atrakcyjną lokalizacją. Ponadto, dzięki dostępnym możliwościom, sama przebudowa przebiega znacznie sprawniej i efektywniej niż jeszcze kilka lat temu.

 

Jak przeprowadzać instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Nowoczesna technologia w służbie starych budynków

Według badania przeprowadzonego przez firmę Zillow, aż 76% ankietowanych Amerykanów wolałaby przeznaczyć środki na modernizację starego niż kupno nowego domu. Czy Polacy podobnie podchodzą do kwestii związanych z remontami i modernizacją istniejących budynków?

 

Już od kilku lat zauważamy w branży instalacyjnej nie tylko rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów i instalatorów systemami przeznaczonymi do renowacji starych obiektów, ale także zwiększającą się świadomość w tym zakresie. Do tej pory modernizacje kojarzono z dużymi nakładami finansowymi, organizacyjnymi i remontem na szeroką skalę, którego niewielu specjalistów chciało się podjąć. Obecnie, dzięki nowoczesnej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom, jesteśmy w stanie wykonać większość prac bez konieczności ingerencji w całą konstrukcję budynku – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta instalacji wodociągowych i grzewczych oraz ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego.

 

Jak przeprowadzać instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Czytaj również: Kiedy mini przepływowy ogrzewacz wody będzie najlepszym rozwiązaniem?

 

Zakres prac, jaki czeka nas w starym budownictwie, jest duży. Przed przystąpieniem do szacowania kosztów powinniśmy przeprowadzić audyt budynku lub zatrudnić do tego wykwalifikowaną firmę. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość konstrukcji domu, stan dachu, rodzaj ocieplenia czy szczelność okien i drzwi. Jednak częścią zwykle pochłaniającą największe zaangażowanie i budżet inwestora są instalacje wewnętrzne – elektryczne oraz wodne, a także przestarzały system ogrzewania.

 

Bezpieczna i higieniczna instalacja wodociągowa to podstawa nowoczesnego budownictwa, którą teraz możemy bardzo łatwo przenieść do modernizowanych obiektów. Zastąpienie istniejącego rurociągu nowoczesnym systemem rur wielowarstwowych zapewni przyszłym domownikom zdrowszą wodę. Ponadto dostępne na rynku systemy monitorowania stanu jakości wody, a także jej wycieku umożliwiają ekonomiczne i bezpieczne korzystanie z jej zasobów zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa – podkreśla Piotr Serafin.

 

Jak przeprowadzać instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Wymiana systemu instalacji wodociągowej zapewni nie tylko efektywne działanie, ale przede wszystkim uchroni lokatorów przed przeciekami i zalaniem, o które nietrudno w przypadku przestarzałych rurociągów. Żeby stary dom stał się energooszczędny i przyjazny środowisku pod lupę powinniśmy wziąć również zamontowany w nim system ogrzewania.

 

Ogrzewanie podłogowe w starym domu – czy to możliwe?

Zmiana źródła ciepła w istniejącym budynku, z tradycyjnych piecyków na nowoczesne rozwiązania wysokoenergetyczne, wiąże się często z dużym remontem. Jednak dzięki nowoczesnym, technologicznym rozwiązaniom możemy znacznie ograniczyć jego rozmiar.

 

Jak przeprowadzać instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Do tej pory najbardziej efektywne rozwiązanie grzewcze, czyli ogrzewanie podłogowe było zarezerwowane jedynie dla nowych budynków. W takich warunkach koszt inwestycji był niższy, podłogówka pracowała lepiej, a właściciel mógł cieszyć się przyjemnym komfortem cieplnym. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zauważyliśmy rosnącą potrzebę dostosowania systemów grzewczych właśnie do rynku wtórnego. Stąd w ofercie Uponor pojawiły się pozycje dedykowane obiektom poddawanym modernizacjom. Tego typu systemy charakteryzuje przede wszystkim minimalna wysokość, której całość konstrukcji nie przekracza 1,5 cm, a także możliwość instalacji systemu na istniejącym jastrychu. Dzięki temu nie musimy skuwać podłogi czy podwyższać pomieszczeń, ponieważ jedynie nieznacznie podnosimy ich poziom – wyjaśnia Piotr Serafin.

 

Ogrzewanie podłogowe w starym domu będzie najefektywniej współpracowało z pompą ciepła. Jego wydajność poprawi dobra izolacja budynku, a także szczelna stolarka okienna. Na wydajną pracę „podłogówki” ma również wpływ zastosowana automatyka.

 

Zautomatyzowanie pracy instalacji ogrzewania podłogowego znacząco zwiększy jego skuteczność, ale także podniesie komfort użytkowania. Jest to szczególnie ważne w starym budownictwie, które narażone jest na większe straty ciepła. Automatyka pomoże domownikom w racjonalnym i komfortowym sterowaniu temperaturą w mieszkaniu, z uwzględnieniem ich preferencji oraz harmonogramu dnia. Ponadto, jeżeli w modernizowanym budynku jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, a sama instalacja jest sprawna i położona w odpowiedni sposób, możemy do niej dopasować nowoczesny moduł sterowania, który usprawni jej pracę – dodaje Piotr Serafin.

 

Jak przeprowadzać instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Czytaj również: Ciepła woda w domu: pompa ciepła, kominek, kocioł kondensacyjny, podgrzewacz na jakie rozwiązanie się zdecydować?

 

Odnowione budynki poprawiają jakość życia, a także pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Nowoczesna technologia i systemy odpowiadające potrzebom modernizowanych obiektów usprawniają oraz optymalizują koszty związane z rozległymi pracami budowlanymi, które do tej pory odstraszały większość inwestorów stających przed zakupem nieruchomości na rynku wtórnym. 

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • wesele w plenerze Liczba postów: 67 Grupa: Firmy budow... Zobacz w restauracji Na Skrajnej w Ząbkach, znajomi myślą o takim weselu w plenerze tam właśnie. Na https://naskrajnej.pl/wesela-w-plenerze/ masz szczegóły, jed...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 392 Grupa: Budowa i re... Firma usługowo-handlowa Maszbud wynajmuje dźwigi i żurawie renomowanych marek. Warto zapoznać się z ich ofertą.
  • Wyposażenie hali magazynowej-waga paletowa Liczba postów: 22 Grupa: Moja budowa Osobiście mogę polecić Ci także ofertę firmy www.madejpak.pl. Dostarczyli mi wysokiej jakości maszyny pakujące do hali magazynowej. Posiadają w asortymencie m.i...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 300 Grupa: Budowa i re... Ja niedawno współpracowałem z firmą www.srb-sc.pl. Specjalizują się w stawianiu solidnych konstrukcji stalowych. Dla mnie wykonali budowę chlewni. W budynku zas...
  • Elewacja domu Liczba postów: 56 Grupa: Budowa i re... Jak elewacja w nowoczesnym designie to tutaj zdecydowanie polecam zwrócić uwagę na Weneve - https://weneve.com/pl/106-plyty-scienne- i-elewacyjne-beton-architekt...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16319 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >