Jak zaradzić grzybom i pleśniom?

Jak zaradzić grzybom i pleśniom?

Gdy na ścianach naszego domu lub mieszkania pojawiają się małe, czarne kropki, może to oznaczać, że mamy do czynienia z grzybem. Ten, spędzający sen z powiek wielu mieszkańców problem, jest wywołany m.in. przez niewłaściwą izolację okien. Czytaj dalej

 

Zagrzybienie możemy skutecznie zwalczyć, jeśli tylko zadbamy o usunięcie źródła jego powstawania i zaczniemy działać odpowiednio wcześnie. Grzyby i pleśnie atakują zarówno użytkowane od lat, jak i zupełnie nowe domy czy mieszkania. Zainfekowane ściany prezentują się wyjątkowo nieestetycznie, a widoczne na nich wykwity mogą być szkodliwe dla zdrowia domowników. Dlatego też, warto zadbać o szybkie rozwiązanie problemu. Samo pozbycie się widocznych gołym okiem zarodników nie załatwia jednak sprawy. Niezbędne jest dokładne ustalenie przyczyny powstawania zagrzybienia i jej trwałe usunięcie.

 

Izolacja właściwie wykonana

Wilgotne środowisko to idealna przestrzeń dla rozwoju grzybów i pleśni w budynku. Zawilgocone fundamenty powodują, że mikroorganizmy często występują w piwnicach, bardzo dobre warunki bytowe znajdują również na wyziębionych ścianach. Jeśli dodamy do tego źle funkcjonującą wentylację, która uniemożliwia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach, zagrzybienie staje się realnym zagrożeniem. Najlepiej walczyć z nim zanim rozwinie się na dobre.

 

Czytaj również: Zła wentylacja powoduje pleśń

 

Zawilgoceniu oraz wyziębieniu budynku  sprzyjają nieodpowiednio uszczelnione ściany zewnętrzne i źle zaizolowane połączenia okna-mur. Stąd, na „zimnych" ścianach wokół okien lub w miejscach styku okna ze ścianą, często pojawiają się wykwity, których niełatwo się pozbyć. – Otwory okienne to szczególnie „wrażliwe" punkty każdego budynku – wyjaśnia Michał Michałowicz, ekspert z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.  – Z tego względu, niezwykle istotne jest ich odpowiednie uszczelnienie, zapewniające ograniczenie strat ciepła, minimalizację mostków termicznych, skuteczną ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych  oraz zawilgoceniem – dodaje.

 

Niewłaściwie wykonana izolacja połączenia okno-mur prędzej czy później da o sobie znać. Efektem może być znaczna „ucieczka" ciepła z budynku, spadek komfortu jego użytkowników i pojawienie się na ścianach grzybów oraz pleśni. Problem tkwi jednak nie tylko w przenikającej do wnętrza wilgoci i zimnie, ale także w zatrzymaniu w pomieszczeniu pary wodnej, która powinna być odprowadzona na zewnątrz. – Opracowany przez AIB system uszczelnień wykorzystuje nowoczesne taśmy okienne, które spełniają kilka funkcji – wyjaśnia Michał Michałowicz – Wchodzące w skład systemu taśmy zapewniają odprowadzenie nadmiaru pary wodnej z wnętrza budynku, a jednocześnie chronią przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Dzięki temu, stanowią skuteczną i kompleksową izolację – uzupełnia przedstawiciel AIB.

 

 

Skuteczna walka z grzybem

Wykonanie izolacji styku okna z murem najlepiej zlecić fachowcowi. Prawidłowe przeprowadzenie tych prac decyduje bowiem o jakości uszczelnienia. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku starej, mocno wyeksploatowanej i nieszczelnej stolarki okiennej, nawet najlepsza ochrona termiczna może nie przynieść oczekiwanych efektów. Wówczas niezbędna może okazać się wymiana okien.

 

Do skutecznego zwalczenia grzyba konieczne jest również zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji i ogrzewania. Warto sprawdzić sprawność funkcjonowania systemu wentylacyjnego i, jeśli okaże się to konieczne, zadbać o jego udrożnienie. Korzystne będzie także częste i intensywne wietrzenie pomieszczenia, które ułatwi wymianę powietrza wewnątrz budynku. Widoczne na ścianach wykwity można usunąć wykorzystując specjalne preparaty grzybobójcze. W niektórych przypadkach, gdy grzyb głęboko zainfekował ścianę, niezbędne może okazać się skucie podłoża, jego dokładne osuszenie i ponowne wykonanie tynku.

 

Czytaj również: Odpowiednia hydroizolacja dachu

 

Wykorzystanie wysokiej jakości, nowoczesnego systemu uszczelnień połączenia okno-mur umożliwi długotrwałą i bezproblemową eksploatację stolarki okiennej. Taśmy okienne marki AIB to sprawdzone, zapewniające szczelność na lata rozwiązanie. Dzięki skutecznej izolacji, we wnętrzu będzie panować przyjemny dla domowników klimat, a ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni zostanie ograniczone do minimum.

 

Źródło: RedPen / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 253

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >