Jak zmniejszyć energochłonność materiałów budowlanych?

Jak zmniejszyć energochłonność materiałów budowlanych?

Dynamiczny rozwój miast prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na materiały budowlane, których produkcja, transport czy utylizacja wiąże się ze znacznym zużyciem energii. By jednak obniżyć ich negatywny wpływ na środowisko należy wybierać rozwiązania, przy produkcji których minimalizuje się zapotrzebowanie na energię.

 

Według statystyk Komisji Europejskiej, budownictwo odpowiada za zużycie 42% energii i emisję 35% gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej. Aby zmniejszyć obciążenie środowiska, dostawcy produktów budowlanych, architekci oraz inwestorzy coraz częściej kładą szczególny nacisk na zrównoważone technologie, obniżające zapotrzebowanie na energię we wszystkich etapach cyklu życia produktu. Dzięki temu wznoszone budynki stają się nie tylko „czyste”, ale również ekonomiczne, bowiem mniejsze zużycie prądu czy paliwa to zawsze mniejsze koszty.


EPD dla szkieł Guardian

Jednym z narzędzi określających wpływ materiału na otoczenie jest badanie oddziaływań środowiskowych produktu prowadzone w ramach Analizy Cyklu Życia, (Life Cycle Assesment, LCA). Dzięki LCA określić można dokładnie, jak bardzo energochłonny jest dany materiał budowlany we wszystkich fazach: od wyrobu, poprzez wznoszenie, użytkowanie i koniec życia.

 


Wynikiem Analizy Cyklu Życia może być przyznanie produktowi lub grupie produktów deklaracji EPD. Ten środowiskowy dokument stanowi zestawienie danych liczbowych określających m.in. potrzeby energetyczne w ramach poszczególnych etapów cyklu życia zgodnie z normą EN 15804 oraz EN ISO 14025.  EPD dla szkieł Guardian, wystawiona przez renomowany, niezależny ośrodek badawczy itf Rosentheim, to deklaracja III stopnia obejmująca trzy fazy istnienia produktu: wyrobu, budynku oraz likwidacji. Dzięki zestawieniu danych przedstawionych w  EPD, nabywcy oraz użytkownicy szkła mogą zapoznać się z przejrzystymi informacjami związanymi z wydatkami energetycznymi od początku procesu produkcji szkła do utylizacji.


Szczególnie ciekawym jest zestawienie informujące o zużyciu energii w etapie „end-life”, czyli końcu życia. Instytut ocenił, że wydatki energii są w tym przypadku ujemne, ponieważ jej konsumpcja zostaje zrównoważona poprzez zyski związane z recyklingiem. Dzięki temu, zużycie energii nieodnawialnej w przypadku szkła płaskiego zmniejsza się nawet o 43%!

 

 



Myśl globalnie, buduj lokalnie

Realizacja śmiałych projektów architektonicznych możliwa jest dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych materiałów budowlanych, w tym szkła architektonicznego. Coraz lepsze parametry termoizolacyjne, efektywna ochrona przeciwsłoneczna czy walory akustyczne pozwalają na tworzenie unikalnych, ultranowoczesnych obiektów również w Polskich metropoliach. Aby jednak zmniejszyć zużycie energii, emisję CO2 i obniżyć koszty budowy warto korzystać z produkowanych lokalnie materiałów budowlanych.


Dzięki doskonałej lokalizacji huty Guardian w Częstochowie, szkło dostarczane do wszystkich zakątków naszego kraju musi przebyć zdecydowanie krótszą drogę, niż w przypadku produktów importowanych.


Wydatki energetyczne związane nie tylko z fazą eksploatacji, ale również podczas produkcji, wznoszenia i recyklingu to istotny parametr świadczący o zrównoważonym charakterze szkła, które trafia do naszych domów, biur i urzędów. Warto mieć zatem świadomość, gdzie i jak powstaje, aby odcisnąć jak najmniejsze piętno na środowisku naturalnym i obniżyć koszty związane z jego wytwarzaniem, oraz – co nie mniej istotne – z transportem.



Źródło: FlyPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Porady od dekarza z Warszawy Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re... Montaż rynny to jedyny sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu i tym samym uniknięcie zalewania fundamentów czy elewacji. Efektywność działania instalacj...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 36 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe są nieodłącznym elementem sprawnej pracy na magazynie w transporcie, ale również rozładunku i załadunku towarów. Dlatego też jeśli zależy Wam na d...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli są tutaj osoby zainteresowane tematem doradztwa środowiskowego lub szkolenia ochro...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 131

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >