Jak zrobić prosty remont mieszkania do 5 tysięcy złotych?

Jak zrobić prosty remont mieszkania do 5 tysięcy złotych?

Remont mieszkania to ogromne koszty, długie godziny planowania, mieszkanie wyłączone z ogólnego użytku i bałagan, który ciągnie się niekiedy miesiącami. Czasami jednak nie jest tak źle, by nie można było poradzić sobie z prostym remontem, który odświeży nasze mieszkanie, a nawet sprawi, że nabierze ono zupełnie odmienionego wyglądu. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po prostym remoncie domu lub mieszkania, który możecie praktycznie wykonać sami. Różne kosztorysy przedstawiają przewidywane koszty inwestycji, ale za każdym razem staramy się aby wszystko odbywało się po tzw. kosztach, oscylując w granicach 1000-2000 zł za każdy pokój lub mniej. Czytaj dalej

 

W „prostym” remoncie mieszkania najważniejszy jest pomysł. Przede wszystkim należy przyjrzeć się naszemu mieszkaniu i zadecydować, co wymaga gruntownych zmian, a które rozwiązania są w porządku. Nieocenionym źródłem pomysłów jest oczywiście Internet i portale wnętrzarskie, w których znajdziemy całą masę zdjęć z aranżacji stworzonych zarówno przez profesjonalistów jak i przez amatorów pięknego designu. Inspiracje inspiracjami, jednak oczywistym jest, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, jednak wyjdźmy z założenia, że zmieniamy to, co jesteśmy w stanie zmienić sami.

 

Warto stworzyć sobie podstawowy schemat działania, aby uprościć i przyspieszyć swoje prace:

 
1. Malowanie ścian, podłogi, okien, drzwi itd.
2. Kładzenie, wymiana podłogi.
3. Oświetlenie.
4. Zmiana lub odświeżanie mebli.
5. Dekorowanie.

 

Czas zacząć remont!

 

remont

 

KUCHNIA


W kuchni możemy zacząć od malowania, odświeżenia lub zmienienia koloru naszych ścian. W zależności od wielkości kuchni będziemy musieli zdecydować, jaka pojemność puszki z farbą będzie nam niezbędna. Do malowania warto przygotować folię malarską na meble, zestaw pędzli, taśm malarskich i innych akcesoriów.

Jeśli chcemy ominąć kucie płytek, zostawmy je w spokoju. Jeśli nie mamy dobrej ochrony ściany nad kuchenką, możemy pokusić się o położenie nowoczesnej mozaiki lub ułożeniu ciekawych płytek. Ułożenie ich samodzielnie na ścianie będzie stanowiło wyzwanie, jednak wyzwanie do wykonania.

W kuchni można również rozważyć odnowienie mebli poprzez zmianę okleiny. W sklepach można nabyć specjalne okleiny meblowe lub folie samoprzylepne, za pomocą których zmienimy zupełnie odbiór wizualny starych mebli.

W kwestii tego, co możemy zrobić jeszcze sami, jeśli nasza kuchnia jest jednocześnie jadalnią, co zdarza się często w mniejszych przestrzeniach mieszkalnych, możemy wymienić krzesła oraz stół na nowe, designerskie modele. Powód jest prosty – drobne meble możemy wymienić na własną rękę, a zamówienie ogromnej zabudowy kuchennej wymaga już pracy stolarza.

Warto pamiętać również o dodatkach, które stworzą specyficzny klimat. Możemy zainwestować w relingi, na których umieścimy akcesoria kuchenne, w nową cukiernicę, solniczkę oraz w małą biblioteczkę z książkami.

Zerknijmy również na lampę. Wymieniając starą lampę na nowy model naprawdę zyskamy sporo na wyglądzie wnętrza.

Nie zapominajcie o porządku! Schowanie do półek nieużywanych urządzeń, pudełek od herbat i innych bibelotów wprowadzi nowy ład we wnętrzu.

 

 

kuchnia

 

Czytaj również: Sprawdzona ekipa remontowa - jak dokonać dobrego wyboru?


Wstępna wycena:

 
- malowanie: zestaw 3 pędzli i wałek ok. 50 zł, farba ok. 60 zł za 5l puszkę (wydajność ponad 10 m2 na litr)
- kafelki: mozaika 40 zł za sztukę, w założeniu powinno nam wystarczyć do 6 sztuk czyli 240 zł, klej do płytek ok. 15 zł, szpachelka ok. 10 zł
- zmiana okleiny: 2m rolka kosztuje ok. 15 zł – na meble znajdujące się na jednej ścianie długości ok 3 m potrzebujemy około 3-4 rolki na zmianę wyglądu drzwiczek czyli ok. 60 zł
- wymiana mebli: nowe krzesła ok. 150 zł za sztukę + stół od 200 zł w górę
- dodatki: reling ok. 50 zł, zestaw wazonów ok. 50 zł, nowe akcesoria kuchenne ok. 50 zł
- nowa lampa: od 100 zł w górę

Podsumowując: odświeżenie kuchni od ok. 1200 zł

 

ŁAZIENKA


W łazience nasze działania są znacznie ograniczone ze względu na to, że nie chcemy kuć płytek, a wymianą armatury zajmują się na ogół specjaliści. Mamy jednak pewne pole manewru, jeśli uznamy, że niektóre rzeczy jesteśmy w stanie sami zorganizować.

Jeśli nie mamy łazienki pokrytej w całości kafelkami, należy oczywiście zacząć od malowania. Jednak do łazienki należy wybrać farbę odporną na zmywanie, jak najlepszej jakości. Możemy pokusić się o wymianę lustra na nowe. Większe modele są bardzo modne, dodatkowo powiększają wizualnie każde wnętrze.

Zostawiając starą armaturę, możemy pokusić się o stworzenie ciekawej ozdoby na drzwiach kabiny prysznicowej. Wiele osób tworzy na drzwiach kabiny ciekawe napisy lub grafiki, które poprawiają jej odbiór. Pod prysznicem możemy zamontować nową wiszącą półkę lub postarać się o przelanie wszystkich płynów do nowych pojemników.

W łazience możemy zmienić takie dodatki jak wieszaki na ręczniki czy kupić specjalne kosze do przechowywania kosmetyków lub przyborów do czesania. Warto postawić na dodatki, jeśli nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zdziałać.

Na podłodze z całą pewnością przydałby się niewielki dywan, który będzie chronił nasze stopy przed chłodem.

 

Wstępna wycena remontu:

 
- malowanie: zestaw 3 pędzli i wałek ok. 50 zł, farba ok. 60 zł za 5l puszkę (wydajność ponad 10 m2 na litr)
- nowe lustro od 100 zł w górę
- farba i pędzel do ozdobienia prysznicu ok. 50 zł
- dodatki: uchwyt na ręczniki ok. 50 zł, koszyki na akcesoria komplet ok. 100 zł
- niewielki dywanik ok. 20 zł

Podsumowując: odświeżenie łazienki od ok. 430 zł

 

SYPIALNIA


Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach warto zacząć od malowania. Drugim istotnym aspektem jest przyjrzenie się naszej podłodze. Możemy zdecydować się na położenie wykładziny lub paneli, jeśli takowych nie posiadamy. Kładzenie paneli nie jest trudną sztuką, dlatego możemy sobie sami z nią poradzić. Warto przemyśleć odpowiedni wybór paneli, gdyż często zaleca się kładzenie jednego rodzaju paneli we wszystkich pomieszczeniach w domu, gdyż odmienne panele w każdym pokoju wyglądają po prostu nieprofesjonalnie.

Warto zwrócić uwagę na nasze łóżko, które jest najważniejszym elementem w sypialni. Jeśli możemy, możemy przemalować ramę lub okleić ją nową okleiną, zależnie z jakiego materiału jest wykonana.

Zakup nowej pościeli jest dobrym pomysłem na wprowadzenie zupełnie nowej atmosfery w sypialni. Możemy wybrać pościel jedwabną, satynową, we wzory lub prostą. Modnym dodatkiem są zawsze poduszki, które możemy ułożyć od największej do najmniejszej u szczytu łóżka. W sypialni ważną rolę odgrywają również zasłony, które stanowią barierę widoczności dla jednego z najintymniejszych miejsc w całym domu. Warto dobrać je odpowiednio do klimatu nowej aranżacji, aby nie były zbyt ciężkie ani zbyt lekkie w odniesieniu do reszty wystroju.

Jeśli posiadamy niewielkie szafki przy łóżku możemy pomyśleć o ich wymianie na nowe lub oklejeniu ich okleiną meblową. W sypialni ważne jest oświetlenie, gdyż na każdej szafce możemy postawić nową lampę, która zmieni wygląd wnętrza. Bliźniacze lampy wyglądają bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli wybierzemy model z fantazyjnym kloszem. Warto przemyśleć wymianę górnego oświetlenia, które powinno pasować do pozostałych źródeł światła.

 

Wstępna wycena remontu:

 
- malowanie: zestaw 3 pędzli i wałek ok. 50 zł, farba ok. 60 zł za 5l puszkę (wydajność ponad 10 m2 na litr)
- kładzenie paneli: ok. 80 zł za opakowanie, które wystarcza na ok. 2 m2, do pokoju o powierzchni 10 m2 zużyjemy ok. 6 opakowań czyli ok. 480 zł, 6 mm podkład pod podłogę pływającą kosztuje ok. 35 zł za opakowanie, wystarcza na 6 m2, zatem do pokoju o powierzchni 10m2 potrzeba ok. 2 opakowań za 70 zł w sumie
- zmiana okleiny łóżka: 2m rolka kosztuje ok. 15 zł – na łóżko będziemy potrzebowali ok. 6 metrów (zależnie od wielkości ramy, oklejamy mebel szczelnie) co daje ok. 90 zł
- nowe lampki ok. 50 zł za sztukę
- nowe szafki nocne ok. 100 zł za sztukę
- nowa lampa od. 100 zł w górę
- nowa pościel od ok. 100 zł za komplet
- nowe zasłony ok. 50 zł

Podsumowując: odświeżenie sypialni od ok. 1315 zł

 

Czytaj również: Wieszak z sanek

 

SALON


W salonie mamy tak naprawdę największe pole popisu. Możemy zacząć od malowania, tapetowania oraz wymiany podłogi. Na podłogę warto dobrać modny, designerski dywan, w którym przyjemnie zatopią się nasze stopy. Podłoga ma duże znaczenie, dlatego podobnie jak w sypialni powinniśmy położyć pływającą podłogę, która będzie pasowała do reszty aranżacji, chyba że mamy na nią inny pomysł.

Oczywiście podobnie jak w pozostałej części domu oświetlenie odgrywa ważną rolę, salon jest jednak na tyle duży, że można postarać się o wybranie kilku rodzajów lamp np. sufitowe, podłogowe czy biurkowe w tym samym stylu. Dodatkowo można udać się do sklepu meblowego po nowe meble lub okleić stare okleiną, by zaoszczędzić. Wielokrotnie mniej znaczy więcej, dlatego należy przyjrzeć się swojemu wnętrzu pod tym kątem. Meblościanki wychodzą już raczej z mody na rzecz kilku przemyślanych mebli pochodzących z tej samej kolekcji.

Jeśli jesteśmy przywiązani do naszej kanapy lub foteli możemy sami zmienić ich obicie. W Internecie można znaleźć wiele krótkich filmów pokazujących jak samodzielnie zmienić obicie kanapy za pomocą zszywacza i kawałku materiału. Jeśli jesteście z niej zadowoleni warto wybrać po prostu kilka designerskich poduszek i ułożyć je na sofie.

Ważną rolę odgrywa również stolik kawowy, który można przemalować, ozdobić lub wymienić na nowy. Czasem wystarczy postawienie modnego kosza na owoce lub kilku podkładek, które nadadzą wnętrzu nowego wydźwięku.

Na ścianach warto umieścić coś, co podkreśli charakter wnętrza. Jeśli staracie się stworzyć wnętrze nowoczesne, minimalistyczne umieszczenie dużego graficznego plakatu będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli pragniecie przytulności, rodzinności możecie kupić zestaw ramek i umieścić w nich zdjęcia najbliższych.

 

Wstępna wycena remontu:

 
- malowanie: zestaw 3 pędzli i wałek ok. 50 zł, farba ok. 60 zł za 5l puszkę (wydajność ponad 10 m2 na litr) x2 – 120 zł
- kładzenie paneli: ok. 80 zł za opakowanie, które wystarcza na ok. 2 m2, do pokoju o powierzchni 20m2 zużyjemy ok. 11 opakowań czyli ok. 880 zł, 6 mm podkład pod podłogę pływającą kosztuje ok. 35 zł za opakowanie, wystarcza na 6 m2, zatem do pokoju o powierzchni 20m2 potrzeba ok. 4 opakowań za 140 zł w sumie
- zmiana okleiny mebli: 2m rolka kosztuje ok. 15 zł – na same fronty, zakładając że posiadamy meblościankę szerokości 3m, wysokości 2m będziemy potrzebowali ok. 6 metrów, co daje ok. 90 zł
- nowy dywan od ok. 200 zł
- komplet lamp od ok. 300 zł
- zmiana stolika na nowy od ok. 200 zł w górę
- wymiana tapicerki – kawałek materiały od ok. 100 zł 
- nowe zasłony od ok. 100 zł
- nowy plakat na ścianę lub komplet ramek od ok. 50 zł

Podsumowując: odświeżenie salonu od ok. 2230 zł

 

W sumie cały remont mieszkania będziemy mogli zmieścić już w kwocie ok. 5000 zł.


W remoncie zawsze warto oglądnąć na samym początku wszystkie pomieszczenia od sufitu aż po podłogę szukając takich mankamentów jak brudne ściany, stare, zniszczone podłogi czy meble, które koniecznie wymagają odnowienia. Zawsze można wziąć pod uwagę gruntowny remont całego domu czy mieszkania, jednak nie mamy wtedy najmniejszych szans zmieścić się w kwocie 5000 zł za całość. Wiele zależy oczywiście od stanu naszego domu czy metrażu, ponieważ jedni z nas są w stanie zamknąć wszystkie zmiany w kwocie 1 tysiąca złotych, kiedy inni z nas nie dadzą rady zamknąć się w 5 tysiącach złotych. Podane przez nas kwoty są uśrednione, same materiały mogą kosztować mniej lub więcej zależnie od wzoru i producenta. Pamiętajcie, że najważniejszy jest pomysł. Jeśli zrobimy to bez pomysłu, malując tylko ściany i zmieniając podłogi wszystko będzie wyglądało dalej nijako. Niekiedy sama wymiana lamp i wstawienie dodatków doda wnętrzu uroku. 

Wszystkie potrzebne do remontu produkty takie jak farby, wykładziny, dywany oraz różnego rodzaju dodatki znajdziecie na stronie http://www.esklepypsb.pl/.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: esklepypsb / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16320 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >