Jaki sprzęt będzie najlepszy do wykrywania dwutlenku węgla?

Jaki sprzęt będzie najlepszy do wykrywania dwutlenku węgla?

Dwutlenek węgla jest jednym z naturalnych składników powietrza, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Gdy wzrasta jego stężenie w otoczeniu, staje się prawdziwie niebezpieczny dla życia i zdrowia. Czytaj dalej

 

Powietrze, którym oddychamy zawiera ok. 0,04 % objętości dwutlenku węgla. Taka ilość nie jest dla nas ani szkodliwa, ani trująca. Zdarza się jednak, że poziom CO2 może gwałtownie wzrosnąć, co najczęściej związane jest z brakiem odpowiedniej wentylacji i brakiem dostępu do świeżego powietrza w pomieszczeniach obiektów mieszkalnych, biurowych, edukacyjnych, służby zdrowia czy przemysłowych. Zwiększone stężenie dwutlenku węgla może wówczas stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających tam ludzi. - Zbyt duża ilość CO2 w powietrzu (powyżej 5000 ppm - 0,5%) może powodować m.in. bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i oddech, zaburzenia wzroku i słuchu, a także nudności – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS. W skrajnych przypadkach, kontakt z nadmiernym stężeniem dwutlenku węgla może doprowadzić również do utraty przytomności, a nawet śmierci (przez uduszenie).

 

Czytaj również: Czy warto zautomatyzować bramę garażową?

 

Kontrola zawartości CO2 w powietrzu wewnętrznym

Poziom dwutlenku węgla jako naturalnego produktu procesu oddychania i wielu procesów przemysłowych (m.in. przemysł przetwórczy, wydobywczy itp.), musi być więc odpowiednio kontrolowany. - Umożliwiają to przede wszystkim specjalne urządzenia pomiarowe, służące do monitorowania stężenia tego gazu w powietrzu wewnętrznym, m.in. AURATON MG106 CO2 MONITOR – mówi Maciej Leonhard.

 

 

AURATON MG106 CO2 MONITOR – innowacyjne, przenośne urządzenie służące do pomiaru poziomu CO2 w mieszkaniach, domach, wnętrzach budynków użyteczności publicznej, obiektach przeznaczonych do hodowli zwierząt oraz ogrodniczych i przemysłowych. Zalety: dokładne określenie stężenia CO2 w powietrzu; duży i czytelny wyświetlacz; prostota obsługi; alarm dźwiękowy załączający się po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu CO2; gniazdo baterii (możliwość kontroli stężenia CO2 podczas zaników napięcia zasilającego); pomiar temperatury powietrza.

 

Czytaj również: Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

 

Czy wiesz, że…?

Emisja CO2 do atmosfery jest ściśle związana z rozwojem przemysłu i naturalnym przyrostem ludności. Dwutlenek węgla powstaje w wielu procesach przemysłowych, przetwórczych i wydobywczych. Jest wydzielany w postaci spalin przez samochody, samoloty i inne maszyny napędzane paliwem. Stężenie CO2 w atmosferze stale rośnie, systematycznie pogarsza się również stan środowiska naturalnego. Wielkie koncerny przemysłowe wytwarzają miliardy ton CO2 rocznie. Samoloty każdego roku emitują łącznie ponad 140 ton CO2. Występowanie w atmosferze dwutlenku węgla w zbyt dużej koncentracji i przez zbyt długi okres czasu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i rozwoju organizmów żywych oraz istotnych zmian klimatycznych.

 

Źródło: Yasna Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17207 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >