Jaki wentylator wybrać do domu?

Jaki wentylator wybrać do domu?

Ostatnie tygodnie rozpieszczają nas pod względem pogody. Utrzymujące się na zewnątrz wysokie temperatury mogą być jednak bardzo uciążliwe, dlatego tak dużo z nas kupuje sobie wentylator. Jakie powinien mieć funkcjonalności, aby mógł sprawdzić się w domu? Czytaj dalej

 

Z artykułu dowiesz się:

 

  • jaki wentylator będzie odpowiedni w danym pokoju;
  • dlaczego regulacja strumienia powietrza jest ważna;
  • który model: klasyczny czy bezłopatkowy będzie lepszy;
  • co to jest termowentylator i dlaczego warto rozważyć jego zakup;
  • na jakie funkcje dodatkowe w wentylatorze powinieneś zwrócić uwagę.

 

jaki wentylator wybrać do domu?

 

Wentylatory do użytku domowego

Na rynku bez problemu znajdziemy różne wentylatory domowe. Każdy z nich będzie odpowiedni do innych warunków, dlatego można łatwo kupić coś dla siebie.

 

 jaki wentylator wybrać do domu?

 

Jaki wentylator do domu wybrać?

  • Do gabinetu przyda się niewielki wentylator biurkowy.
  • W salonie idealny będzie kolumnowy, a także klasyczny stojący ze śmigłem lub bez.
  • Wytchnienie może dać również wentylator sufitowy.
  • W sypialni przyda się ciche urządzenie z możliwością dostosowania jego pracy nocą.

 

Moc wentylatora i wydajność

Pierwszym kryterium, na jakie powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu wentylatora, będzie jego wydajność (objętościowe natężenie przepływu powietrza) i moc. Im wyższa wartość, tym lepiej, zwłaszcza w bardzo ciepłe dni, kiedy urządzenie działa bez przerwy często przez cały dzień i ustawione na wysokich obrotach.

Moc wentylatora ma bezpośrednie przełożenie na jego siłę nawiewu, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla twoich potrzeb model. Jeżeli twoje mieszkanie bardzo szybko się nagrzewa i podczas upałów nie jesteś w stanie tam wytrzymać, kup model o mocy powyżej 50W.

Jeśli chodzi o wydajność, wyraża się ją w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Marzysz o dużym i wydajnym urządzeniu? Porównuj produkty ze sobą i sprawdzaj specyfikacje techniczne różnych modeli. Tylko wtedy będziesz w stanie obliczyć, który producent ma najlepsze wentylatory pod tym względem.

 

Czytaj również: Czy można zmieścić agregat prądotwórczy w przenośnej walizce?

 

jaki wentylator wybrać do domu?

 

Regulacja strumienia powietrza

To bardzo ważne, aby posiadać możliwość wyboru strumienia powietrza. Nie tylko ze względu na gości, którzy mogą czuć się niekomfortowo przy mocnym nawiewie. Wentylator powinien mieć opcję regulowania tego parametru, abyś mógł dostosować jego ustawienia do temperatury i swoich wymagań.

 

Zmiana ustawienia głowicy/kąta nachylenia

Nie jesteś sam w pomieszczeniu? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę również na możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy wentylatora. W urządzeniach bezłopatkowych jest to nazywane zwykle po prostu zmianą kąta nachylenia. Ważne, aby zwrócić uwagę, czy łatwo wykonać samą czynność i czy urządzenie nie chwieje się w trakcie ustawiania go.

 

Wentylator z łopatkami czy bez?

Jeśli decydujesz się na klasyczny wentylator, musisz zwrócić uwagę również na wymiary i ilość łopatek/śmigieł. W najpopularniejszych modelach do użytku domowego średnica wynosi zwykle ok. 30-50 cm, ale na przykład sufitowe mogą mieć powyżej 100 cm. Pamiętaj również o rozmiarach łopatek. Im szersze śmigło, tym bardziej większy nawiew.

Ile łopatek w wentylatorze najlepiej mieć? Najprostsze i popularne w sklepach urządzenia mają zazwyczaj 3, choć nie jest to reguła. Rynek zdobywają obecnie wentylatory bezłopatkowe, ponieważ są bezpieczne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i wyglądają niezwykle designersko.

 

Wentylatory bezłopatkowe – dlaczego są popularne?

Tego typu modele działają (w dużym skrócie) na zasadzie zasysania powietrza, które następnie jest wypuszczane jako silny strumień i wpędzane w wir. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji wentylatory bezłopatkowe są przyjemniejsze w użytkowaniu. Jedną z zalet stanowi fakt, że brak śmigieł to również brak nieprzyjemnego zapachu po dłuższej pracy urządzenia.

Nie oznacza to jednak mniejszej skuteczności. Często wręcz przeciwnie. Urządzenia o odpowiednich parametrach są w stanie ochłodzić nawet duże pomieszczenie. Idealnie nadają się więc do salonu, gdzie potrzebny będzie sprzęt o sporych możliwościach. Na rynku jednymi z najpopularniejszych w tej kategorii są wentylatory Dyson.

 

Głośność pracy urządzenia

Ważnym aspektem podczas wyboru najlepszego wentylatora do użytku domowego jest również to, jak głośno pracuje. Najlepiej wybierać modele, których praca nie będzie przekraczać wartości 30 dB. Ten poziom odpowiada ulicy, na jakiej prawie nie ma ruchu. Hałas w granicach 40 dB również nie powinien przeszkadzać, jednak im mniejsza liczba decybeli, tym lepiej.

 

Dodatkowe funkcje wentylatora

Warto mieć na uwadze, że to pozornie mało skomplikowane urządzenie może mieć sporo ciekawych funkcji. Za przykład służy m.in. możliwość sterowania nim pilotem. Dzięki temu w przypadku zmiany ustawień przepływu powietrza nie musisz podchodzić do wentylatora, ale zrobisz to z każdego miejsca w pokoju.

Bardzo użyteczna opcja to możliwość zaprogramowania czasu pracy. Jeśli więc chcesz się zrelaksować przez chwilę lub idziesz spać, a w pomieszczeniu jest gorąco, ustawiasz czas wyłączenia się wentylatora i nie myślisz już potem o jego obsłudze.

Inne ciekawe funkcje dodatkowe, jakie można znaleźć w urządzeniach tego typu to m.in. jonizacja powietrza. Pozwala zneutralizować jony dodatnie, wytwarzane np. przez sprzęt elektryczny. Istnieją też wentylatory z nawilżaczem, jednak jeśli nie masz problemu z suchym powietrzem, prawdopodobnie ta funkcja będzie dla ciebie zbędna. Na rynku znajdziesz również profesjonalne nawilżacze, jakie usuną szybko ten kłopot.

 

A może termowentylator?

Ciekawą propozycją są też termowentylatory, które zarówno chłodzą, jak i ogrzewają pomieszczenie. Dzięki temu masz w domu zestaw 2w1 i możesz go używać przez cały rok, co w naszym klimacie jest zbawienne. Urządzenie nie stoi więc w kącie lub szafie w czasie zimy, a ty możesz cieszyć się komfortową temperaturą w swoim domu.

 

jaki wentylator wybrać do domu?

 

Czytaj również: Postaw na szybkie i oszczędne zmywanie

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >