Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu rynien?

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu rynien?

Prawidłowo zamontowane orynnowanie to gwarancja bezpieczeństwa domu. Zdarza się jednak, że podczas montażu popełniane są błędy, które niezauważone na tym etapie, z upływem czasu mogą skutkować odkształceniami, nieszczelnościami i pojawieniem się rdzy. Aby uniknąć tego typu uszkodzeń, warto zasięgnąć porad ekspertów. Doradzą oni, jaki system rynnowy powinniśmy wybrać i na co należy zwrócić uwagę podczas jego montażu. Uchroni nas to przed problemami, których źródłem są najpopularniejsze, opisane poniżej błędy. Czytaj dalej

 

Po pierwsze: obliczenia

Podstawą dobrze zamontowanego systemu orynnowania jest jego właściwe zaplanowanie na etapie budowy domu. Jego rozmiar można dokładnie oszacować na podstawie wyliczenia efektywnej powierzchni dachu (EPD). Producenci orynnowania oferują inwestorom specjalne narzędzia, które znacznie ułatwiają wykonywanie pomiarów. Należy do nich np. kalkulator firmy Galeco – dostępny na stronie internetowej www.galeco.pl. Obliczając za jego pomocą powierzchnię dachu, dekarz dopasuje ilość i rodzaj rynien, miejsce montażu rur spustowych i odpływów. – System orynnowania musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany. Nieprawidłowo wykonane obliczenia podczas jego projektowania mogą skutkować zalewaniem elewacji domu, a w najgorszym wypadku oberwaniem się rynien – mówi Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. – Aby tego uniknąć, należy na samym początku zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry całego orynnowania.

 

Dobrze osadzone

Druga rzecz to odpowiedni montaż rynny względem połaci dachu. Jeśli rynny będą zamontowane zbyt wysoko względem połaci dachu, to strumień wody wpadający do rynny będzie powodował jej wychlapywanie poza obrys rynny. Jeśli natomiast rynny zostaną zamontowane zbyt nisko, wówczas  spływająca woda nie będzie wpadać do rynny, czyli będzie przelewać się poza jej obrys. – Dlatego trzeba pamiętać, by cały system rynnowy wystawał poza granicę pokrycia dachowego nie dalej niż połowa jego szerokości – mówi Magdalena Gardyła z Galeco. – Równie ważne jest, by linia przedłużająca płaszczyznę dachu biegła w odległości 1-2 cm nad rynną. Orynnowanie osadzone w ten sposób będzie odpowiednio przyjmowało wodę deszczową i odprowadzało ją jak najdalej od domu.

 

Czytaj również: Jesienią koniecznie sprawdźmy rynny przed zimą!


najczęstsze błędy popełniane przy montażu rynien/ haki za rzadko rozstawione


Ruch w systemie z PVC

W roku kalendarzowym temperatury zmieniają się jak w sinusoidzie, a wraz z nimi panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Trzeba więc pamiętać, że rynny wykonane z PVC pod wpływem wysokich temperatur rozszerzają się, a podczas niskich – kurczą. Tak pracujący system rynnowy wymaga odpowiedniej wiedzy podczas montażu. Elementy systemu rynnowego Galeco PVC takie jak narożniki oraz właśnie łączniki, zostały wyposażone w specjalne linie dylatacyjne. Wskazują one miejsce, w które należy dosunąć rynny w zależności od temperatury panującej na zewnątrz w chwili montażu. To precyzyjne dopracowanie systemu sprawia, że podczas poprawnego montażu system będzie niezawodny przez lata. Dodatkowo łączniki oraz odpływy posiadają specjalne uchwyty boczne. Dzięki takiemu zabiegowi elementy mocowane są do deski czołowej w sposób stabilizujący cały system oraz minimalizujący ryzyko wystąpienia rozszczelnień. W takim układzie jedynym ruchomym elementem pozostaje właśnie sama rynna. Warto również wspomnieć o obejmach montowanych na rurze spustowej wykonanej z PVC, które należy umieścić na niej co 1,8 metra. Z pomocą tych elementów zapewni się systemowi odpowiednią „pracę” i tym samym odpowiednio zabezpieczy budynek.

 

Ważne punkty w układzie

Miejsca połączeń w systemach orynnowania to bardzo newralgiczne punkty. Na szczęście każdy układ posiada własne elementy, które są podstawą stabilnego umocowania całej konstrukcji na poszyciu dachowym. Najważniejsze na tym etapie jest odpowiednie, równomierne rozstawienie haków doczołowych lub nakrokwiowych. Maksymalna odległość rozmieszczenia haków powinna wynosić 60 cm pomiędzy elementami. Jeśli odległość będzie większa niż wskazana, tym samym wzrasta zagrożenie, że pod wpływem ciężaru wody opadowej czy śniegu system ulegnie zniekształceniu lub zostanie całkowicie zniszczony.


najczęściej popełniane błędy przy montażu orynnowania/ montaż obejmy za rzadko roztawionej

 

Czytaj również: Koniec problemów z zamarzaniem wody w rynnach


Błędy popełnione podczas montażu orynnowania wcześniej czy później wychodzą na światło dzienne. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zwróci się uwagę na jakość montażu orynnowania, da się tym problemom zapobiec. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć dom przed awariami i tym samym uniknąć zbędnych kosztów związanych z ich naprawami.

Źródło: Sfera Group / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 59 Grupa: Ekologiczny... Mi w budowie domu pasywnego pomagali fachowcy z Łodzi. http://firmabudowlanawalczak.pl/domy-pas ywne-lodz porządna firma, dom mam wykończony perfekcyjnie
  • Pustaki Liczba postów: 20 Grupa: Technologie... Polecam się zainteresować keramzytobetonem, ten typ pustaków jest genialny, ale brakuje mu popularyzacji. Trochę promowania produktu i złoty biznes ;)
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Bardzo dobra firma, nie mam zastrzeżeń. Wszystko jak w umowie i na czas.
  • Ogrody Liczba postów: 102 Grupa: Ogrody Ja w swoim ogrodzie mam basen, który jest moim zdaniem nalepszym dodatkiem. Teraz jeszcze muszę zamówić jakieś zadaszenie basenowe do niego i będzie elegancko.
  • Jaką baterię łazienkową wybrać? Łazienka we włoski... Liczba postów: 13 Grupa: Wnętrza Baterie marki Hansgrohe będą w sam raz - są świetnej jakości, a przy tym w rozsądnej cenie. Model logis 100 będzie w sam raz do większości łazienek.
  • blacha trapezowa Liczba postów: 71 Grupa: Robimy dach No tak jest, ale własnie przede wszystkim powinniśmy zadbać o budynek mieszkalny. Wybierając dachówkę Topas od Braas mamy zapewniony piękny ponadczasowy design,...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16720 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 311

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >