Jakie korzyści daje montaż nowoczesnej armatury z funkcją oszczędzania

Jakie korzyści daje montaż nowoczesnej armatury z funkcją oszczędzania

Wzrost cen energii elektrycznej może przełożyć się na podwyżki rachunków za wodę użytkową jeszcze w ciągu tego roku. Nadmiernym wydatkom z tego tytułu można zapobiec, stosując nowoczesną armaturę z funkcjami oszczędzania. Czytaj dalej

 

 

Rosnące koszty zużycia wody nie są nowym zjawiskiem. Na przestrzeni ostatniej dekady wydatki gospodarstw domowych na to medium zwiększyły się nawet o 64%, co ma związek między innymi ze stopniowym drożeniem tradycyjnych nośników energii wykorzystywanych w procesie jego uzdatniania czy podgrzania. Nie bez znaczenia jest także ciągle zmniejszająca się ilość słodkiej wody, która stanowi zaledwie 3,5% wszystkich zasobów wodnych na Ziemi.

 

Jakie korzyści daje montaż nowoczesnej armatury z funkcją oszczędzania

 

Czytaj również: Domowe sposoby na walkę ze smogiem

 

Warto wiedzieć, że ze względu na swoje położenie geograficzne Polska jest uboższa w wodę niż inne państwa Europy, co dodatkowo podnosi jej ceny. Dla porównania na jednego Polaka średnio w ciągu roku przypada ok. 1600 m3 na rok, podczas gdy na jednego mieszkańca kontynentu – 4500 m3. Znacząca podwyżka cen energii elektrycznej przełoży się na wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw wodnych, co może pociągnąć za sobą wzrost stawek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w wielu regionach Polski już w najbliższym czasie. Skutki wzrostu cen energii elektrycznej odczują szczególnie użytkownicy systemów, w których używana jest ona bezpośrednio do podgrzewania ciepłej wody.  


Uczymy się oszczędności

Jedynym sposobem na uniknięcie wysokich opłat za wodę i odprowadzenie ścieków jest oszczędność, co zauważa coraz więcej Polaków. Dane statystyczne GUS pokazują, że z roku na rok spada pobór wody z wodociągów. Jeszcze w 2008 roku wynosiło ono 36,5 m3 na 1 korzystającego, a w roku 2016 było to już 35 m3. Coraz więcej osób stosuje armaturę ze specjalnymi perlatorami czy też pralki i zmywarki zużywające mniej wody. Najbardziej na podwyżki opłat są jednak narażeni właściciele dużych obiektów komercyjnych i publicznych, w których może dochodzić do niekontrolowanego zużycia wody, szczególnie ciepłej. Rozległe instalacje wymagają zastosowania lepszej jakości armatury zaopatrzonej w starannie przemyślane funkcje oszczędzania, w postaci sterowania na podczerwień, czasowego zamykania dopływu wody czy zaworów regulacyjnych, które pozwalają zmniejszyć przepływ wody jeszcze przed punktem jej poboru. Bardziej zaawansowane funkcje oszczędzania zapewniają inteligentne systemy pozwalające na regulację parametrów armatury elektronicznej i ich korygowanie w dowolnym momencie.


Oszczędzanie na wyższym poziomie

Armaturę elektroniczną można już dziś spotkać w wielu budynkach publicznych, jak lotniska, dworce kolejowe czy toalety w obiektach komercyjnych. Dzięki elektronicznemu mechanizmowi otwierania i zamykania wypływu wody w momencie wykrycia użytkownika, rozwiązania te pozwalają kontrolować i skutecznie obniżyć zużycie wody. Dla przykładu umywalkowe baterie elektroniczne SCHELL pozwalają uzyskać oszczędności na poziomie nawet 62% w porównaniu ze zwykłymi modelami jednouchwytowymi. Taki efekt daje odpowiednio dostosowany przepływ – np. w przypadku baterii SCHELL XERIS E wynosi on maksymalnie 5 litrów na minutę.


Jakie korzyści daje montaż nowoczesnej armatury z funkcją oszczędzania

 

Czytaj również: Ekologiczne produkty, które umożliwiają budowę energooszczędnego domu

 

Istnieje także możliwość ustawienia stałej określonej temperatury wypływającej wody, co pozwala wyeliminować nadmierne zużycie wody ciepłej. Wodę można również oszczędzać zanim jeszcze dotrze do baterii. Gwarantują to zawory regulacyjne SCHELL Comfort, które oprócz typowej funkcji odcinania oferują także możliwość zmniejszenia natężenia przepływu, co przekłada się na redukcję zużycia nawet o 40%. Nowoczesne technologie automatyki budynku pozwalają ponadto regularnie monitorować funkcje systemu i zmieniać nastawy poszczególnych elementów, w zależności od potrzeb. Umożliwia to system eSCHELL, który tworzy sieć połączeń między armaturą elektroniczną a inteligentnym serwerem zarządzającym. Zapewnia on między innymi możliwość centralnej regulacji czasu wypływu wody czy ustawiania armatur na tryb energooszczędny za pośrednictwem komputera PC, tabletu lub smartfonu. Po połączeniu systemu z platformą sterowania budynkiem otwierają się ponadto nowe, bardziej zaawansowane opcje oszczędzania energii elektrycznej. Dla przykładu wentylacja mechaniczna w danym pomieszczeniu może być uruchamiana tylko po skorzystaniu z natrysku czy WC, co pozwala skrócić czas jej działania i pobór energii.  


Źródło: echo PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15866 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >