Jakie koszty poniesiemy przy zakupie mieszkania oprócz ceny mieszkania?

Jakie koszty poniesiemy przy zakupie mieszkania oprócz ceny mieszkania?

Cena mieszkania to niejedyny koszt, na jaki powinien przygotować się jego przyszły właściciel. Kupując lokal, trzeba wziąć pod uwagę m.in. koszty notarialne i podatek. Dodatkowe wydatki mogą zaskoczyć szczególnie tych, którzy kupują lokal z drugiej ręki.

 

Mieszkanie prosto od dewelopera można często kupić znacznie taniej niż lokal z rynku wtórnego. Cena metra kwadratowego mieszkania z drugiej ręki, ale wybudowanego po 2000 r., może być nawet o kilkaset złotych wyższa niż cena mieszkania z rynku pierwotnego, położonego na tym samym osiedlu.

 

Czytaj również: Mieszkania będą coraz droższe?

 

Różnice w kosztach nie kończą się jednak na cenie samego lokalu. – Kiedy weźmiemy pod uwagę mieszkania o dokładnie tej samej cenie, to dodatkowe opłaty będą znacznie niższe w przypadku lokalu prosto od dewelopera. Prawo jest tak skonstruowane, że nasi klienci płacą mniej, niż osoby kupujące mieszkanie używane – mówi Ewa Starownik z biura lubelskiego dewelopera Willowa II.

 

 

 

 

Bez podatku, mniej za notariusza

Pierwsza znacząca różnica dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Płacą go tylko nabywcy lokali z drugiej ręki. – W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, stosujemy zasadę, która mówi, że ta sama czynność nie może być opodatkowana dwa razy. Ponieważ deweloperzy są płatnikami podatku VAT i odprowadzają ten podatek z tytułu sprzedaży mieszkania, to nabywca lokalu nie płaci już podatku od czynności cywilnoprawnych – tłumaczy Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie.

 

Czytaj również: Polska zajmuje wysokie piąte miejsce pod względem powierzchni handlowej w budowie pośród państw europejskich

 

To jeszcze nie wszystko. – Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, nabywca ponosi też mniejsze koszty notarialne. Zgodnie z ustawą deweloperską, klient i deweloper dzielą się nimi po połowie. Wysokość tych opłat zależy od wielu czynników. Można jednak powiedzieć, że dla mieszkań z rynku wtórnego, koszty notarialne sięgają do 1 proc. wartości mieszkania – mówi Marcin Rogowski.

 

Pośrednik nie wystawia rachunku

Czasami warto też zwrócić uwagę na ewentualne opłaty za usługi biur nieruchomości. – Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, klient nigdy nie ponosi bezpośrednio kosztów prowizji pośrednika. Jednak w Lublinie, większość biur nieruchomości nie obarcza już klientów tymi kosztami zarówno w przypadku mieszkań kupowanych od deweloperów, jak i lokali z drugiej ręki – zaznacza Marcin Rogowski.

2014-08-18
Źródło: Romedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 262

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >