Jakie są dostępne środki przeciw wilgoci?

Jakie są dostępne środki przeciw wilgoci?

Z pojawianiem się wilgoci w domu walczy się w niejednym mieszkaniu. Skąd się bierze ona w naszych domach? Czytaj dalej

 Jest kilka jej źródeł. W nowych budynkach często problemem jest niewystarczające wyschnięcie po pracach budowlanych. Z kolei w tych już użytkowanych ważna jest właściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji. Jej brak skutkować może kondensacją pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian, a błędy w jej wykonaniu sprzyjają powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc niedostatecznie izolowanych i chronionych przed zimnem i wilgocią.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć


 Podstawowym remedium na problem nadmiaru wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o odpowiednio wykonaną zewnętrzną izolację termiczną na budynku i likwidacja wszelkich mostków termicznych.

 

 Kolejny punkt to wentylacja. Stosowaną na ogół wentylację grawitacyjną zaburzać mogą zbyt szczelne plastikowe okna. Należy je więc pozostawiać rozszczelnione codziennie przez parę godzin szczególnie w czasie gotowania, czy też wówczas, gdy suszymy w domu pranie. W pozbawionych okien łazienkach po kąpieli warto pozostawić uchylone drzwi, by pozwolić ulecieć parze. W kuchni w trakcie gotowania należy włączać okap (jeśli jest podłączony do wentylacji) i rozszczelnić lub uchylić okno.

 

 Istotna jest również temperatura. By zapobiec pojawieniu się pleśni na ścianach, należy utrzymywać we wnętrzu temperaturę na poziomie co najmniej 20°C. Grzyby łatwiej zadomawiają się w wilgotnych i niedogrzanych pomieszczeniach.

 

 

Walka z wilgocią


 Najprostszym rozwiązaniem, które często pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci jest systematyczne wietrzenie mieszkania.  

 Gdy jednak wilgoć w domu znajduje się na ścianie to w krótkim czasie może wyskoczyć tam również groźny dla zdrowia grzyb lub pleśń. Warunki sprzyjające rozwojowi ''nieproszonych gości'' poza wilgocią to niesprawna wentylacja i wysoka temperatura. Na początek trzeba sprawdzić czy pleśń przebiła się do tynku. Gdy do tego nie doszło to możemy ją zlikwidować stosując zwykłą szczotkę z twardym włosem. 

 

Czytaj również: Gdzie szukać potwierdzenia jakości materiałów budowlanych?

 

 Natomiast jeśli pleśń wniknęła w strukturę tynku należy go bezwzględnie usunąć nie tylko w miejscu powstania pleśni, ale również na powierzchni około pół metra wokół ogniska pleśni. Następnie musimy wyczyścić także przestrzeń spoin łączących cegły, i całość pokryć środkiem grzybobójczym i poczekać, aż całkowicie wyschnie. Na tak przygotowaną i oczyszczoną powierzchnię nanosimy specjalny preparat grzybobójczy dostępny w większości marketów budowlanych. Zabezpiecza on przed powstawaniem kolejnych ognisk pleśni i grzybów. Dopiero po jego wyschnięciu możemy przystąpić do malowania ścian zwykłą farbą.

Źródło: budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 553

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >