Jakie są procedury prawne w przypadku znalezienia ludzkich szczątków na placu budowy?

Jakie są procedury prawne w przypadku znalezienia ludzkich szczątków na placu budowy?

Odkrycia archeologiczne w trakcie prowadzenia prac budowlanych są częstym powodem opóźnień inwestycji, a niekiedy mogą nawet uniemożliwić ukończenie ich realizacji. Tak może się stać m.in. w Krakowie, gdzie podczas prac związanych z budową hotelu i apartamentowca odkryto ruiny średniowiecznego kościoła, klasztoru i szpitala, a także cmentarzysko, datowane na XIV wiek z ponad 1600 ludzkich szkieletów. Czytaj dalej

 

  • Podczas prac archeologicznych związanych z inwestycją w Krakowie natrafiono m.in. na cmentarzysko z ponad 1600 szkieletami ludzkimi.

  • W przypadku odkrycia szczątków ludzkich podczas realizacji inwestycji, należy przerwać prace oraz niezwłocznie powiadomić o tym najbliższą jednostkę policji.

  • Natrafienie na znaleziska archeologiczne wiąże się natomiast z koniecznością ich zabezpieczenia oraz zawiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Inwestor posiadał wszelkie pozwolenia

W tym przypadku jednak można było spodziewać się podobnych znalezisk. Inwestycja ma miejsce w zabytkowej części Krakowa, w której znajdował się kościół pw. św. Jadwigi oraz szpital. Przeciwko budowie protestowali mieszkańcy oraz radni dzielnicy Stare Miasto, jednak inwestor otrzymał wszelkie pozwolenia, w tym od małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

jak wyglądają procedury prawne w przypadku znalezienia ludzkich szczątków na placu budowy?

 

Czytaj również: Czym jest solidarna odpowiedzialność w biznesie branży budowlanej?


Znaleziska na placu budowy na pewno opóźnią inwestycję, ale nie oznaczają, że inwestor z niej zrezygnuje. Zgodnie z zapewnieniami inwestora, szczątki zostały zabezpieczone, przetransportowane i pochowane. Pozostaje jeszcze kwestia ruin i innych znalezisk archeologicznych. Konserwator zabytków może pozwolić na kontynuowanie przerwanych robót, jeśli dalsza budowa nie doprowadzi do ich uszkodzenia. Jeżeli jednak odkryty zabytek posiada wyjątkową wartość, konserwator zabytków może wstrzymać inwestycję nawet na pół roku – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.


Co dalej z hotelem?

O ile małe przedmioty, jak monety czy naczynia, zabierane są z miejsca znalezienia, a po zbadaniu przez historyków zazwyczaj trafiają do muzeum, to gdy na placu budowy odnalezione zostaną np. fragmenty osady czy ruiny budowli sprzed kilku wieków, ze względu na ogromną wartość odkrycia konserwator zabytków może zlecić pozostawienie ich w miejscu znalezienia. W takiej sytuacji inwestorowi pozostaje rezygnacja z dalszych prac lub odpowiednie zabezpieczenie znaleziska archeologicznego i wkomponowanie go w powstający budynek.


Kiedy zawiadomić policję, a kiedy konserwatora zabytków?

Ustawa z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami określa obowiązki inwestora, który podczas robót budowlanych lub ziemnych natrafił na przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem. Artykuł 32. ustawy nakazuje wstrzymanie wszelkich robót mogących uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot, zabezpieczenie go przy użyciu dostępnych środków oraz niezwłocznie zawiadomienie o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe – wójta lub prezydenta miasta. W przypadku odnalezienia szczątków ludzkich niezbędne jest zawiadomienie policji, która poinformuje o tym prokuraturę, a ta podejmie dalsze kroki w celu wyjaśnienia sprawy.

 

 

Czytaj również: Praca na wysokości – jakie są obowiązki pracodawcy?


Źródło: Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pułapki deweloperskie? Liczba postów: 161 Grupa: Nieruchomoś... Moim zdaniem zanim kupi sie jakąkolwiek nieruchomość dobrze jest ją wcześniej sprawdzić. Możecie to zrobić na przykład tutaj https://www.homescanner.pl/ . Stron...
  • Mieszkanie z rynku wtórnego - czy to dobry wybór? Liczba postów: 267 Grupa: Rynek wtórn... To zależy ale jeśli się dobrze zastanowić to lepiej jednak dopłacić i kupić nowe mieszkanko. Wiadomo, że nie wszystkie inwestycje są solidnie wykonywane dlatego...
  • Profit Development Wrocław Liczba postów: 2499 Grupa: Nieruchomoś... Lepiej jednak kupic mieszkanie w Warszawie niż pod Warszawą, to nic nie da, pod miastem mozna dom postawic a mieszkanie raczej nie bedzie przydatne bo i tak jes...
  • Czy łatwo uzyskać kredyt na mieszkanie? Liczba postów: 57 Grupa: Prawo Zanim udasz się do banku po kredyt, to najlepiej sprawdź najpierw ranking kredytów hipotecznych kredyt-na-nieruchomosc.pl :) Mi dzięki temu udało się wybrać naj...
  • Zabudowa balkonu Liczba postów: 50 Grupa: Wspólnoty m... A ja mam takie pytanie. po co zabudowywać balkon? Nie rozumiem trochę tego, masz balkon i wstawiasz okna- po co?

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 18105 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >