Jakie są przepisy budowlane dotyczące drzwi w łazience z piecykiem gazowym?

Jakie są przepisy budowlane dotyczące drzwi w łazience z piecykiem gazowym?

Problem małej łazienki dotyka wielu rodzin. Dodatkowa komplikacja pojawia się, gdy znajduje się w niej piecyk gazowy. W tym przypadku ważniejsze od estetyki jest bezpieczeństwo i działanie zgodne z prawem. Czytaj dalej

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 Piecyk gazowy jest częścią instalacji gazowej. Wszelkie przeróbki wymagają opracowania dokumentacji budowlanej i decyzji o pozwoleniu na jej przebudowę.  

 Każdego roku, w porze jesienno-zimowej, środki masowego przekazu donoszą o wypadkach śmiertelnego zatrucia czadem, czyli tlenkiem węgla. Najczęściej dochodzi do nich w łazience wyposażonej w gazowy grzejnik wody przepływowej, popularnie zwany piecykiem gazowym. 

 

Czytaj również: Wymiana osprzętu elektrycznego

 

 Wymagane przepisami przeglądy i konserwacje piecyków gazowych należy zlecać wyłącznie osobom z uprawnieniami. Obowiązek  ten spoczywa na właścicielach lokali. Zgodnie z art.62 ustawy odnośnie prawych budowlanych powyższe przeglądy techniczne połączone z konserwacją urządzeń gazowych muszą być wykonywane corocznie. Właściciele lokali powinni pokazywać przy każdej kontroli stosowne protokoły z tych przeglądów. 

 

 

Zasady użytkowania urządzeń gazowych:

- nie należy zaklejać kratek wentylacyjnych w przewodach kominowych w łazienkach i kuchniach

- nie należy zaklejać otworów nawiewnych w drzwiach wejściowych do łazienek

- podczas napełniania wanny wodą podgrzewaną przez piecyk gazowy wskazane jest nie zamykać drzwi do łazienki

- podczas pracy piecyka gazowego sugeruje się uchylać okno

- niedozwolone jest ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy kuchenek gazowych

- zaleca się montowanie w ramach okiennych tzw. nawiewników w celu zapewnienia skutecznej wymiany powietrza

 

Czytaj również: Podstawy instalacji elektrycznej w domu

 

 Uwaga!

 Dodatkowo należy pamiętać, że drzwi wejściowe do łazienki w której jest piecyk gazowy muszą posiadać w dolnej części nawiew (otwory lub kratkę) o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 0,022 mkw. (zgodnie z Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 § 79.).


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >