Jakie zmiany są planowane w  ewidencji przedsiębiorców?

Jakie zmiany są planowane w ewidencji przedsiębiorców?

Usprawnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – to główny cel rządowego projektu ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Czytaj dalej

 

Dla przedsiębiorców proponowane przez rząd zmiany będą oznaczały przyśpieszenie rejestracji i zmiany danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG).

Obecnie regulacje dotyczące CEIDG znajdują się w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Wkrótce będą w osobnym akcie prawnym.

W myśl proponowanych zmian przedsiębiorcy będą mogli umieszczać w CEIDG dane dotyczące udzielonych pełnomocnictw i prokurentów. Opublikowanie przez przedsiębiorcę w CEIDG informacji o pełnomocniku będzie równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie.


Dane informacyjne na temat formy przedsiębiorca będzie mógł zmienić w każdym czasie.

Zmiany obejmują również zawieszanie działalności gospodarczej. W myśl obecnych przepisów przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Po zmianach przedsiębiorca będący osobą fizyczną będzie mógł zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na dowolny okres lub bezterminowo. W przypadku spółki cywilnej zawieszenie będzie skuteczne, gdy działalność zawieszą wszyscy wspólnicy.

 

Czytaj również: Dług po nieistniejącej spółce jawnej może spłacać współnik

 

W myśl nowelizacji wniosek o wpis do CEIDG nie będzie podlegał opłacie.

Jeżeli przedsiębiorca nie zmieni w CEIDG danych dotyczących adresu, doręczenie korespondencji na wskazany w ewidencji adres odniesie skutek prawny.

W myśl projektu przedsiębiorca poniesie odpowiedzialność za szkodę wywołaną podaniem do CEIDG nieprawdziwych danych.


Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG będzie następowało w przypadku:

  • trwałego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej,

  • utraty przez przedsiębiorcę uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej,

  • gdy wpisu dokonano z naruszeniem prawa.

 

Poza tym nowelizacja wprowadza nowe sposoby kontaktu z przedsiębiorcą – za pomocą wiadomości SMS. Tworzy też Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (dalej: PIP), który będzie prowadzony w systemie informatycznym. Za jego pomocą przedsiębiorca będzie mógł załatwić wiele spraw dotyczących podejmowania, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej.

W PIP będzie można również uzyskać informacje o zasadach prowadzenia kontroli i inspekcji firm. Ponadto poprzez PIP przedsiębiorca uzyska zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami i podatkami. PIP nie będzie nie prowadził działalności doradczej dla firm.

Większość przepisów ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy ma wejść w życie 1 marca 2018 r. Projekt trafił teraz do prac w Sejmie.


Z danych za wrzesień 2017 r. wynika, że w CEIDG było zarejestrowanych ok. 2,5 mln przedsiębiorców.

 

Czytaj również: Czy można dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa, kiedy postępowanie trwa zbyt długo?


jakie zmiany są planowane w ewidencji przedsiębiorców

 

Autor:

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców.

Źródło: Skarbiec / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Profit Development Wrocław Liczba postów: 6299 Grupa: Nieruchomoś... Lepiej jednak kupic mieszkanie w Warszawie niż pod Warszawą, to nic nie da, pod miastem mozna dom postawic a mieszkanie raczej nie bedzie przydatne bo i tak jes...
  • Umowa przedwstępna kupna Liczba postów: 1550 Grupa: Prawo
  • Janpul Liczba postów: 1625 Grupa: Nieruchomoś... Witam Was! Poszukujemy z żoną mieszkania (wreszcie dostaliśmy upragniony kredyt...:) ) w Pruszkowie. Czytaliśmy długo komentarza i ostatecznie wybór padł na Jan...
  • geodeta ? pierwszy? Liczba postów: 15 Grupa: Zanim wybud... Nie lepiej byłoby Ci skonsultować się z geodetą? Uzyskasz wtedy pewne informacje i nie będziesz miał żadnych wątpliwości. Ze swojej strony mogę polecić Ci www.k...
  • Zabudowa balkonu Liczba postów: 99 Grupa: Wspólnoty m... A ja mam takie pytanie. po co zabudowywać balkon? Nie rozumiem trochę tego, masz balkon i wstawiasz okna- po co?

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19008 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >